Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Vücut Geliştirmede Ne Denildiğinde Ne Anlamalı?

Kaslı bir vücudun hemen hemen herkes hayalini kurmaktadır. Kaslı bir vücuda sahip olmak için ise ağır antrenmanlar yapmak gerekir. Antrenmanların zorluk seviyesinden bağımız öncelikle düzenli spor yapmak en önemli şarttır. Ağır antrenmanlar ve düzenli spor gözünüzü korkutmasın sonucu düşünerek her zaman motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Kas kütlesinin artması için kardiyo egzersizleri ve kuvvet antrenmanları yapmak hem kas kütlenizi arttıracak hem de daha dayanıklı kemiklere sahip olacaksınız. Vücut geliştirmek istiyorsanız bu yazımız ile acemiliğinizi üzerinden atmanız için sizlere yardımcı olacağız.

Deadlift Hareketi Nedir?

Kol, kalça ve sırt kaslarının gelişmesi için en fazla yapılan hareketlerden biri de deadlift hareketidir. Bu hareket ise tüm vücudunuzun kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz. Beslenme düzeninizle birlikte bu egzersizde istikrar göstererek kas kütlenizi arttırmanız mümkündür. Hareketin yapılışı için ise öncelikle ayaklarınızı omuz hizanızda açın ve kuvvet için barınızı iki elinizle olabildiğince tutun. Sırt, kalça ve karın kaslarınızı çalıştırmanız için barı tutarken bu bölge kaslarınızı hissederek sıkılaştırın ve kendinizi öne doğru hizalayın. Burada önemli olan nokta sırtınız öne eğilse dahi omurganız düz durmalıdır. Ardından dizlerinizi doksan derecelik açı ile eğin ve kalçanızı da geriye atarak ağırlığı yere kadar indirmeye çalışıp yeniden ilk pozisyonunuza geri dönün. Bu egzersiz ile üst bölge kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Squat

Bacaklarınızı çalıştırmak için squat veya olimpik squat hareketi ile mümkündür. Vücut geliştirme konusunda iddialı olan kişiler genellikle olimpik squat egzersizini tercih etmektedir. Hareket için öncelikle bacaklarınızı omuz hizanızda açın ve elinize barınızı alın. Ardından omurganız dik olacak şekilde bacaklarınızdan güç alarak eğilebilirsiniz. Burada eğilme açısı önemlidir. Bacaklarınızın eğilimin oranı ayaklarınızdan daha önde olmamalıdır. Sırtınız dik ve bacaklarınızı konumlandırdığınız yeri belirleyerek yeniden başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz.

Klasik Şınav

Kol kaslarınızı, omuz kaslarınızı, sırt kaslarınızı, kalça kaslarınızı ve göğüs bölgesini çalıştırabileceğiniz şınav egzersizi için öncelikle düz bir zemine veya matınızın üzerine uzanın ve ellerinizi omzunuza paralel olacak şekilde açın ve ayaklarınızı da düz bir şekilde uzatın. Ayak parmak uçlarınızdan ve kollarınızdan güç alarak kendinizi yukarıya doğru yükseltin ve ardından dirseklerinizi de yere dik açı ile eğerek yeniden dik konuma gelebilirsiniz.

Dumbbell Chest Press ve Frant Racke Lunge

Üst vücut çalıştırmak için en fazla tercih edilen hareketlerden biridir. Kollarınızı ve omzunuzu çalıştırmak için tercih edebilirsiniz. Hareket için öncelikle press bankına uzanın ve başlangıç evresinde iseniz daha hafif zaman içerisinde ise ağırlığı kaldırabilirsiniz.  Banka uzandıktan sonra ağırlıkları alın ve dirseklerinizi yana bükerek ağırlığı kaldırın. Ardından kollarınızı göğsünüzün ortasında birleştirin ve başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz. Karın, kalça, uyluk kaslarının güçlendirilmesi için yapılan bu hareket için öncelikle dilediğiniz bir bacağı öne doğru uzatın ve diğer bacağınızı geriye alarak bükün. Arka bacağınızı dizden olabildiğince yere doğru eğin ve diğer bacağınızla da aynı hareketi tekrarlayın.

Vücut geliştirme için ihtiyacınız olan ekipmanlar Sportive’de! Hemen Tıkla eksiklerini tamamla !