Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Vücut Sıkılaştırmada Altın Kurallar

Herkes sıkı bir vücuda sahip olmak ister. Vücut sıkılığı sadece egzersizle olabilen bir gerçek olmadığı üzerinde duran uzmanlar spor programı kadar beslenme düzeninin ve günlük hayatın da etkili olduğunu vurgulamaktadır. Bazı spor programları veya şok etkisi yaratan diyetlerde ani sıkılaşmalardan söz etse de bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak hayatınıza bazı gerçekleri alarak ve uzun süreli olarak uygulamaya koyarak çok fazla çaba sarf etmeden belirli bir süre sonra vücudunuz sıkılaşmaya başladığını ve uyguladıklarınızı hayatınızın bir parçası haline getirerek ömür boyu sıkı bir vücuda sahip olmak hayal değildir.

Bölgesel Değil Tüm Vücut Egzersizleri Yapılmalı

Sporcular arasında sıkı bir vücuda sahip olmak aslında kas kütlesinin olabildiğince arttırılıp yağ kütlesinin en aza indirgenmesidir. Bu sebepten öncelikle mutlaka düzenli ve disiplinli şekilde spor yapılmalıdır. Vücut sıkılaşmasından söz etmek için bölgesel çalışmalar yapmak yerine birden fazla kas grubunu veya bölgeyi çalıştırmak daha doğru olacak ve sıkılaşma süresini hızlandıracaktır. Squat, plank veya push up gibi egzersizler birden fazla kas grubunu çalıştırırken dilerseniz ip atlayabilir, ağırlık kaldırabilir ve yüzebilirsiniz. Dilerseniz hareketli birleştirerek de egzersiz yapabilirsiniz. Yeni başlayacaksanız adım adım ilerlemeniz gerekirken sporu düzenli yapan biri olarak düzeyini arttırmak sıkılaşma sürecini de hızlandıracaktır.

Az Yağ Her Zaman Sıkılaşma Değildir

Spora yeni başlayan kişiler bazen çok düşük kalori ile beslenerek spor yapmakta ve yağ kütlesinden eksildiğini düşünerek sıkılaştığını zannetmektedir. Yahut hızlı zayıflatan diyetler uygulayarak yağ kütlesini aniden azaltmaya çalışmaktadır. Bu süreç kilo vermenizi sağlasa da sıkılaşmanızı sağlamaz ve tam tersine sağlığınız için riskli durumlar ortaya çıkarabilir. Sıkılaşmak istiyorsanız öncelikle ihtiyacınız olan kalori miktarına erişmeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Aksi takdirde geçici bir süreliğine kilo kaybı gözlenirken verilen kilonun sayısı arttıkça vücutta sarkmalar oluşacaktır.

Hızlı Kilo Verirken Bedeni Dinlemek Gerekir

Spora ani bir şekilde başladıysanız ve beraberince hızla zayıflayacağınız bir diyet programı oluşturduğunuz vücutta belirli bölgelerde mutlaka çatlaklar veya sarkmalar oluşacaktır. Ancak egzersiz derecenizi yaptığınız diyet ile eş değer götürerek bu durumu engelleyebilir ve sıkılaşarak kilo verebilirsiniz. Yağ kütlesi erirken kasları güçlendirmek hem kalıcı kilo vermenize yardımcı olurken vücudun toparlanmasını ve hızlı kilo kaybından ötürü sarkmaları önleyecektir. Bu süreç içerisinde dinlenme günlerini atlamamanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çünkü kasların güçlenmesi için mutlaka arada dinlenme günleri var olmalı ve kasların kendini toparlaması için zaman bırakılmalıdır.

Rutin Programlardan Uzak Durun

Uyguladığınız diyet ve spor programına vücut alışkanlık kazandığında bir süre sonra ilerleme yavaş gerçekleşecek ve metabolizma hızınız sabitlenecektir. Bu durumu yaşamamak için programınızda değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin her zaman çalıştığınız ağırlıktan farklı bir ağırlık kullanmak veya beslenme düzeninizin dışına çıkarak öğünlerinizi değiştirmek işe yarabilir. Sebze ağırlıklı besleniyorsanız bir veya iki öğüne protein ekleyebilir veya protein ağırlıklı ise lif oranını arttırıp meyve yiyebilirsiniz. Bu değişiklik doğrudan metabolizmanıza etki edecek ve rutin programın dışına çıkılması yeniden hızlandıracaktır. Bu dört etken madde ile sıkılaşma hızınızı arttırabilir ve uzun vadeye yayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir