Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yağ Yakımı İçin Yapılacaklar

Yağ yakımı sadece beslenme ile ya da sadece spor yaparak olacak bir şey değildir. İkisini bir arada götürmek gerekir.

Kaslarım mı gitmiş?

Verdiğimiz her kilo yağlardan gitmiyor maalesef. Tartıda zayıflamış görünsek de görünüşümüz aynı kalıyorsa o zaman yağlardan değil kaslardan zayıflamışsınızdır. Ama kaslarım güçlensin istemiştim derseniz. Merak etmeyin bunun için nasıl beslenmemiz gerektiğini detaylıca anlatacağız size. Doğru beslenmek ile ilgili televizyonda, internette ve birçok yerde bambaşka şeyler duyarız. Bazen hepsini deneriz bazen de hepsini aynı anda yapmaya çalışır işleri daha da karmaşık bir hale sokarız. 3 kilo verip 5 kilo alıp dururuz. Bu kısır döngüden de hiç kurtulamayacağımızı düşünürüz. Yalnız değilsiniz, hepimiz en az bir defa da olsa bu durumu yaşamıştır.

Nasıl Beslenmeliyiz?

Öğün sayısını arttırın diyen de var, sadece 2 öğün hatta tek öğün beslenmeyi savunanlar da var. Hangisine inanacağız? Uzman akşam yemekleri dışında gün içerisinde öğünleri asla atlamamayı tavsiye ediyor. Metabolizmanın bu şekilde daha hızlı çalışacağını savunuyorlar. Her zaman duyduğumuz 3 ana 3 ara öğün yememiz gerektiğidir. Kısaca az az, sık sık yemelisiniz. “Sık sık yemekte sorun yok ben ona uyuyorum zaten.”, “Kime göre az?” tarzında isyanlar da mevcuttur. Çok haklısınız ama tartınız haklı olduğunuza inanmıyorsa bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Metabolizması hızlı olanlara kıskançlıkla baktığımız gerçeği de var. “Su içsem yarıyor hatta mutfağın önünden geçsem kilo alıyorum” diyen gruptaysanız artık baklava yedikten sonra su içtiğinizi, mutfağın önünden geçerken de yemek tırtıkladığınızı kabul etme zamanı. Günlük aldığınız makroları hesaplamanız şart!

Makro Ne Ki, Yeniyor Mu?

Güzel haber, yeniyor. Makro dediğimiz şey sizin günlük aldığınız karbonhidrat, protein ve yağ miktarlarıdır. Kilo, boy, cinsiyet ve yaşa göre değişkenlik gösterir almamız gereken makrolar. Önce alınması gereken kalori miktarını hesaplayıp sonra makroları hesaplamak gerekir. Kısaca anlatmak gerekirse; 1 gr protein 4 kalori, 1 gram karbonhidrat 4 kalori iken 1 gram yağ 9 kaloridir.  Yağ yakımı için yağsız kütlenizin; en az 2 katı protein, 0,9 katı yağ ve kalan kalorileri de karbonhidrattan almanız lazım. Bunları hesaplamakla hiç uğraşamam diyorsanız da artık bunun için birçok program mevcuttur.

Sebze Ve Meyveler Dostunuz Olsun

Bol bol sebze ve meyve tüketmelisiniz. Meyvelerin kabuklarını soymayınız. Böylece tok kalma süreniz artar. Sebzeleri çiğ tüketmeye özen gösteriniz. Ama her sebze de çiğ yenmez ki! O zaman da ya buharda pişirerek ya da haşlayarak tüketebilirsiniz. Fırında da yapabilirsiniz hem daha lezzetli oluyor.

Etçiler, Tavukçular Buraya!

Etsiz yapamayıp sabah kahvaltıda bile et yiyen insanlarımız var. Et, tavuk gibi hayvansal gıdalar protein açısından çok zengindir. Tabi bol yağ ile pişirilmiş eti, ekmekler ve şekerli içecekler eşliğinde yerseniz sanmıyorum bir faydası olacağını. En sağlıklısı tabi ki burada da haşlama olarak yapılanıdır. Bunun dışında az miktarda olmak şartıyla mangalda yapılan da yenilebilir. Izgara ve fırında yapılanlar da hem çok leziz hem de çok sağlıklıdır.

Peki Spor?

Düzenli spor yapanlar kadar sporu hiç sevmeyenler elbette ki var. Ama bazen sağlığımız için sevmediğimiz şeyleri de yapmamız gerekir. En kolay olan spordan başlarsak bu elbette ki yürüyüştür. Yürümek, metabolizmamızı çalıştırır, kaslarımızı güçlendirir, zayıflamamıza yardımcı olur. Bunların dışında yürümek, bize enerji verir ve stres atmamızda yardımcı olur.

Diğer bir spor çeşidi ise aerobiktir. Genelde grup dersi şeklinde spor salonlarında hocaların yaptırdığı bir spor türüdür. Aerobik fazlaca ter atmamızı, zayıflamamızı sağlar. Grup dersi olduğu için daha eğlenceli olur, sıkılmazsınız. Diğer bir grup dersi de pilatestir. Genelde grup dersi olarak yapılsa da kişiye özel de yapılabilir.

Pilates, spor türlerinin içinde belki de en önemli ve etkili spordur. Kaslarımızın uzayıp güçlenmesini, esneklik kazanmamızı, duruşumuzun düzelmesini sağlar. Kifoz, skolyoz, lordoz, bel ve boyun fıtığı gibi omurga hastalıklarının tedavisinde de etkilidir.

Son olarak ağırlık çalışma sporları; Ağırlık çalışma sporu doğru yapıldığı takdirde kaslarımızı çalıştırır ve büyümesini sağlar. Yağ yakımını arttırır ve zayıflamamıza yardımcı olur. Dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir