Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yaz Kış Yüzmenin Vücuda Faydaları

Vücudunuzu suyun mucizevi yanlarıyla iyileştirebilir, nefes egzersizleri sayesinde solunum yollarını rahatlatabilirsiniz. Yüzmek, karada yaptığınız hareketlerden 800 kat daha etkili bir şekilde vücudunuzdaki kasları ve kemikleri çalıştırmaktadır. Kalorilerinizi, yağlarınızı bu sayede yakabilir, dahası daha çabuk kaslarınız güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle yazları yapılan yüzme sporu, her mevsim düzenli olarak yapıldığında vücuda büyük bir katkı sağlayacaktır.

Omurganızı ve iskelet sisteminizi güçlendirir: Bedeninizde oluşacak kireçlenme, fıtık ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçecek olan yaz ve kış yüzmeniz olacaktır. Özellikle boyun fıtığı çok fazla bilgisayar önünde duranlar için büyük bir problem. Yüzme boyun, omuz ve göğüs çemberindeki kaslarını geliştirerek omurganızın yükünü hafifletir ve fıtık riskini %90 düşürür. İskelet sisteminizin koordine bir şekilde hareket ettiği tek yer suyun içinde yaptığınız hareketlerdir. Kemiklerinizin aynı anda hareket etmesi, kemik kireçlenmesi gibi sorunların üstesinden gelecektir.

Kaslarınızın gelişimini sağlar: Yetişkinlerin ve çocukların vücudundaki kaslar, günlük yaşantımızdan kaynaklı neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Çok az bir kas sistemiyle hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz. Fakat yüzme, yüz kaslarınızdan vücudunuzun bütün kaslarını aynı anda çalıştırarak beyaz ve kırmızı kas liflerini birlikte çalıştırıyor. Bu da bir günlük yapacağınız sporla ve birçok egzersizle eş değer. 24 saatlik bir spor aktivitesi yerine günde 1 saat yüzmek bütün kaslarınızın aynı anda çalışmasını sağlayarak, kısa zamanda vücudunuzdaki kas sisteminin toparlanmasını sağlayacaktır.

Zayıflamak için %100 etkili: Aşırı kilolarınızdan ya da fazlalıklarınızdan kurtulmak için yapacağınız en iyi aktivitelerden biri yüzmektir. Hem maliyeti düşük hem de ruhen sizi dinlenmiş hissettirecek yüzme, günlük olarak yapıldığında daha kısa zamanda zayıflamanızı sağlayacaktır. Birçoğumuz denizden sonra ne kadar çabuk acıktığımızı hissederiz örneğin. Bunun nedeni çoğu zaman vücudumuzun aşırı kalori kaybetmesidir. Suyun mucizesini o kadar yoğun hissederiz ki, sudan çıktığımız anda vücudumuzun her yeri ağrımaya başlar. Bunların sebebi bir anda bütün kas liflerimizin koordine bir şekilde hiç çalışmadığı kadar çalışmasıdır.

Yaz kış yüzmenin faydaları: Sürekli yüzerek kazanacağınız bedensel artılar saymakla bitmiyor. Yüzmek çoğu zaman basit bir spormuş gibi görünse de, aslında bir spor salonundaki bütün hareketleri bir anda yaptığınızı düşünün. Peki düzenli olarak yüzmek bize ne kazandırır?

  • Sindirim sisteminizi hızlandırır.
  • Kolesetrolü dengeler
  • Diyabet ve fıtık riskini azaltır.
  • Kalp sağlığına iyi gelir
  • Esnekliği sağlar
  • Kaslarınızın gelişimini artırır
  • Beyin oksijen ihtiyacını sağlar
  • Astıma ve üst solunum yollarına iyi gelir.
  • Strese ve depresyona iyi gelir.

Hamilelikte yüzmenin faydaları: Kadınların bu güzel döneminde yapması önerilen sporlardan biri de yüzmedir. Bunun bebeğe ve anneye iyi gelecek bir spor olduğunu uzmanlar çoğunlukla söylüyor. Ölü doğum riskini ve doğum sırasında aşırı kanama riskini azaltacak faktörlerden bir diğeri de yüzmek. Aynı zamanda annenin, bebeğiyle iletişime geçebileceği hormonların ve duygusal yoğunluğun yükseldiği su, stresi azaltığı için anne karnındaki bebeği de rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir