Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yeni Başlayanlar İçin Yoga Hareketleri

Tarihi oldukça eskiye dayanan yoga oldukça faydalı bir yöntemdir. Kaliteli yaşamak ve yaşam boyu bu kaliteyi sürdürmek için bedenimizin ve ruhumuzun egzersizlere ihtiyacı vardır. Yoga yaparak kaslarınızda oluşan ağrılarınızı hafifletebilir ve esnekliğinizi arttırabilirsiniz. Bunun yanında sakin ve mutlu bir insan olma fikri size cazip geliyorsa depresyon ve anksiyetenin azalmasını veya engellenmesini yoga ile sağlayabilirsiniz. Örneğin uykuya rahat geçemiyor ve huzursuz bir süreç geçiriyorsanız basit hareketler ile bebekler gibi uyumanız mümkün.

Yoganın diğer faydalarına bakacak olursak;

  • Odaklanma gücünüzü arttırır
  • Ödemin azalmasına yardımcı olur
  • Güç artışını sağlar
  • Kontrolsüz gerçekleşen tüm eylemleri azaltır veya yok eder.

Bu ve daha fazla olumlu sonucu yaşamak için sizde yoga başlamak istiyorsanız sizler için basit yoga hareketlerini anlatacağız. Bu hareketleri yapmaya başlamadan önce lütfen sessiz ve rahat edebileceğiniz bir ortam seçin ve üzerinize rahat bir giysiler giyin. Dolu mide ile hareketleri yapmak sizi kısıtlayabiliyorken yoga matı veya yumuşak bir örtü üzerinde hareketleri yapmanızı öneririz. Hazırsanız başlıyoruz.

Hayata Köprü Kurun

Yoga severlerin oldukça keyif aldığı bu hareket vücudunuzun ön kısmındaki kaslarınızın rahatlamasına ve arka kısımdaki kasların kasılmasına neden olacaktır. Bu hareketi yapmak için öncelikle sırt üstü matınıza uzanın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve kendinize doğru toparlayın. Başlangıçta biraz zorlanırsanız eğer kollarınızdan güç almak için ellerinizi de omuz genişliğinde açarak yerden güç alın. Karın kaslarınız ve kalçanızdan güç alarak bacaklarınızı kaldırmaya çalışın ve doğru pozisyona geldikten sonra ellerinizi açın ve düz bir şekilde yere paralel şekilde uzatın. 8 kez nefes aldıktan sonra yeniden düz bir şekilde uzanabilirsiniz.

Bacaklarınız İçin Harika Bir Yöntem

Bu egzersizin ismi oturma pozisyonuna benzediğinden sandalye duruşu diye adlandırılmaktadır. Aynı zamanda squat yapanlarında çok kullandığı bu yöntem kalça ve bacaklarınızı güçlendirmek için tercih edilmektedir. Hareketi yapabilmek için öncelikle dik bir duruşa geçin ve ardından ayaklarınızı çok az açarak kollarınızı yukarı doğru uzattıktan sonra düz bir şekilde vücudunuza paralel hale getirin. Bu şekilde yavaşça oturup kalkarmış gibi hareket edin. Bu egzersizin püf noktası belinizin ve omuzlarınızın her zaman dik durmasıdır. Hafif çömelir hale geldiğinizde askıda kalın ve 8 kez nefes alarak dik duruş pozisyonuna geri dönün.

Sırtınız İçin Kedi Gibi Durun

Sırt ağrısı çekenlerin en çok sevdiği egzersiz kedi duruşudur. Kedi gibi durarak sırt kaslarınızı esnetebilirsiniz. Yapılış şekli için dizlerinizi ve ellerinizi yere koyun ve kollarınızı omuzunuza paralel olarak açın. Avuç içlerinizin yere tam değdiğinden emin olduktan sonra parmaklarınızı açın ve nefes almaya başlayın. Nefes alırken karnınızı olabildiğinde içinize çekin ve sırtınızı kamburlaşmış gibi yukarı verin. Başınız ile dizlerinizi görmeye çalışın ve ardından bacaklarınızın üzerinde oturuyormuş gibi geri çekilin.

Bedeninizi Güçlendirin

Yoga için yapılan tüm egzersizlerde bedeni güçlendirmek amaç olsa da yeni başlayanlar için en uygun hareket savaşçı duruşudur. Bu duruşun birden fazla yöntemi olsa da biz en basit ama en etkilisini sizler ile paylaşacağız. Yukarıda bahsettiğimiz gece uyurken zorluk çekiyorsanız bu hareketi mutlaka uyumadan önce tekrarlayın. Öncelikle dilediğiniz bir ayağınızı öne doğru uzatın ve uzattığınız ayağınıza doğru bedeninizi yönlendirin. Arkada kalan ayağınızın sabit kalmasına özen gösterirken dizlerinizi olabildiğince kırın. Ayaklarınız böyle dururken kollarınızı açarak dik durmaya çalışın ve 8 nefes aldıktan sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Bedeninizin rahatladığını ve kaslarınızın yumuşadığını hissedeceksiniz.

Vücudun En Hassas Noktası Karındır

Tek bir hareketle başta karnınız olmak üzere neredeyse bütün kaslarınızı rahatlatacağını söylesek yanlış olmaz. Bu hareketi doğru bir şekilde yaparsanız en etkili yoga egzersizlerinden biri olduğunu fark edeceksiniz. Bu hareket için öncelikle yüz üstü uzanın ve kollarınızı öne ve yukarı doğru bacaklarınızı ise arkaya yukarı doğru bükmeden kaldırmaya çalışın. Egzersizi daha kolay yapmak için bacaklarınızı omuzlarınızdan biraz daha geniş açabilirsiniz. Bu şekilde 5 kez nefes alıp verdikten sonra eski pozisyonunuza geri dönün ve 10 kez tekrarlayın.

Bu basit egzersizler ile mental şekilde rahatlarken ruhunuzun da hafiflediğini hissedeceksiniz. Yoga seanslarını alışkanlık haline getirerek hayatınızda fark yaratmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir