Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yoga Kilo Verdirir mi?

Yoga Kilo Verdirir mi; Stres gidericidir; zihinsel bakım da yapar! Haydi, Yoga ile içeriden güzelleşin!

Düzenli yoga yapılırsa kilo verilmesi kaçınılmazdır. Yoganın neden diyette etkili olduğu söylendiğini, yoga çeşitlerini, sıkılaştırma duruşlarını, kilo vermede dikkat edilecek noktaları ve dikkat edilecek hususları açıklayacağız. Zihni dengeleyici etkisi olan yoga, zayıflamak için yetişkin kadınlara tavsiye edilir!

Yoga Kilo Verdirir mi? Yoksa Kilo Verilemez Mi?

Son yıllarda yoga stüdyolarının açılması, yoganın TV, Youtube ve dergilerde tanıtılmasıyla yogaya ilgi duyanların sayısı artıyor.

Yogaya başlarken birçok kişinin sorduğu soru, “Yoga kilo vermeme yardımcı olur mu?” Evet, yoga kilo vermede etkilidir!

Çünkü nefes tekniklerini ve pozları birleştiren yoga, yoğun hareket gerektirmez, ancak aerobik egzersize benzer bir etkiye sahiptir.

Yogada, bazıları oldukça esnek, bazıları ise kas gücünüz yoksa zor gelecek çeşitli pozlar vardır, ancak yeni başlayanların zorlanmadan yapabileceği birçok poz da barındırır. Kolay bir şeyle başlayın ve denerken eğlenin!

Yoga Kilo Verdirir mi
Yoga Kilo Verdirir mi

Kilo Vermeye İyi Gelen Yoga Türleri

 • Hot Yoga;
 • Hatha Yoga;
 • Iyengar Yoga;
 • Bikram Yoga;
 • Ashtanga Yoga;
 • Power Yoga;
 • Sivananda Yoga;

“Sıcak yoga” ve “Bikram yoga”nın kilo vermek için daha etkili olduğu söylenir!

Sıcak yoga, oda sıcaklığının 38-40°C ve nemin %55-65 olduğu bir ortamda yapılır.

Bikram yoga, orijinal sıcak yoga olarak bilinir ve oda sıcaklığının 40 santigrat derece ve nemin %40 olduğu bir ortamda 26 poz ve 2 nefes tekniğini uygulamak 60 ila 90 dakika sürer.

Sıcak yoga ve Bikram yoga, kalp atış hızınızı artıran birçok zor poz içerir. Ayrıca oda sıcaklığı ve nemi yüksek ayarlandığından kalori tüketimi de yüksektir. Bu arada ortamın sıcak ve nemli olmasının nedeni, pozları yoganın yurdu Hindistan sıcağında yapmak gibi hissetmenizi sağlamaktır.

İlk kez yoga yapanlar veya egzersiz alışkanlığı olmayanlar için rahatlatıcı bir tür olan Yuru Yoga ile başlayabilirsiniz. Yuru Yoga yoğun vücut hareketleri içermez ve sıcaklık gerektirmez, bu nedenle herkesin yapması kolaydır.

Yoganın Asıl Amacı Nedir?

Yoga, birlik anlamına gelen ve zihin, beden ve ruhun bağlantısını temsil eden Sanskritçe bir kelimedir.

Yoganın asıl amacı egzersiz yapmak ya da zinde olmak değil, meditasyon yoluyla kişinin kendi üzerinde düşünmesi, içsel zihnini sakinleştirmesi ve kişinin hayatında ortaya çıkan ıstırap ve acıdan kaçmasıdır.

Nefes, duruş ve meditasyonu bir araya getirerek zihin ve bedendeki gerginliği gidermek, zihnin huzur ve istikrarını sağlamak için yapılır. Yoga sadece yağ yakmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel stabiliteye de sahiptir.

Yoga Kilo Verdirir mi
Yoga Kilo Verdirir mi

Yoga Neden Kilo Vermek İçin İdealdir?

İşte yoganın kilo vermede etkili olduğu söylenmesinin bazı nedenleri;

 • İç kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Yogada vücudunuza kas eğitimi gibi güçlü bir yük bindirmek yerine kaslarınızı içeride gergin tutarsınız. Bu, iç kaslarınızı çalıştıracaktır.

İç kaslar, vücudun derin kısmında, iskelet ve iç organlara yakın olan kaslardır. İç kaslarınızı çalıştırdığınızda doğal bir korse olur ve midenizi sıkıştırdığı için küçültür.

Ayrıca iç kaslarınızı çalıştırır ve çekirdeğinizi güçlendirir, bu sayede zamanla doğru duruşu korumanız daha kolay olacaktır. Duruşunuzu ve vücut hattınızı ayarlayarak, tarzınızın iyi görünmesini sağlamanın etkisiyle incelerek kilo verebilirsiniz.

 • Kötü duruşu düzeltir.

Günlük yaşantınızda bacak bacak üstüne atmak, sırtınızı bükmek, uyluklarınızı bükmek, sandalyenizde yamuk oturmak gibi kötü alışkanlıkları tekrarlarsınız, bu vücudunuzun şeklinin bozulmasına ve şekil kaybına neden olur.

Yoga pozları, sırtınızı dik tutmanızı, ayak tabanlarınızın üzerinde durmanızı ve ağırlığınızı her iki ayağa eşit olarak dağıtmanızı gerektirir. Yoga ile vücudunuzu güçlendirerek alışkanlıklarınızı iyileştirebilir, doğru oturmayı ve ayakta durmayı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca alışkanlıkları geliştirilerek fazla yağı eritecek ve kaslar düzeltilecektir. Tam vücut çizgisini de düzeltecektir.

 • Aşırı yemeyi önleme.

Stresli hissettiğinizde, aşırı yemek yiyebilir veya çok fazla içebilirsiniz. Yoga yoluyla meditasyon zihni sakinleştirir ve daha az stresli hale getirir, bu da stres nedeniyle aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur.

Diğer bir avantaj ise, yoga meditasyonu ile zihinde uyuyan gerçek benliği fark ederek, kişinin vücuduna bakma farkındalığının artmasıdır.

Sonuç olarak, aşırı yememeye dikkat etmek ve vücutları için iyi olan yiyecekleri seçmek gibi doğal olarak bilinçlerini değiştiren birçok insan olduğu söyleniyor. Aşırı yeme alışkanlığı olanlar için yoga önerilir.

 • Kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Kabızlığın diyetin düşmanı olduğu söylenir. Karın kasları dışkılama için gereklidir. Ek olarak, biriken dışkıyı dışarı atmak için egzersiz önemlidir. Yoga ile karın kaslarınızı çalıştırabilir ve bağırsaklarınızı orta derecede uyarmak için egzersiz yapabilirsiniz.

Bağırsak peristalsisini desteklemek için, kas eğitimi gibi yorucu egzersizler yerine yoga sayesinde düzgün nefes alırsınız. Yoga yapmayacaksanız yürüme gibi aerobik egzersizler önerilir. Düzenli uygulama kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

Yoga Kilo Verdirir mi

Zayıflamaya Etkisi Dışında Yogadan Beklenen Etkiler

Yoga zayıflamayı sağlamasının dışında çeşitli etkilere sahiptir.

 • Vücut Bakımı

Yogada yavaş hareket edilir ve yorucu hareketler içermez, çeşitli pozları gerçekleştirirken tüm vücudun kaslarını kullanır. Bu nedenle güzel bir vücut çizgisi oluşturmak isteyenler için de önerilir.

İç kasları çalıştırarak, esnek kaslar oluşturmanın ve esnek bir vücutda sahip olmanın artılarını yaşarsınız.

 • Cildi İyileşme

Yoganın vücut yapınızı iyileştirirken cildinizi de güzelleştirmesi beklenir.

Yavaş pozları yapmak vücuttaki kan akışını teşvik eder, bu nedenle hamlanma, sert omuzlar ve sırt ağrısı gibi kronik semptomları iyileştirme ve bağırsak ortamını ayarlama gibi fiziksel yapıyı iyileştirmede etkilidir.

Ayrıca yoga, günlük yaşamda nadiren kullanılan kasları ve eklemleri hareket ettirerek lenf akışını iyileştirir ve atık ürünlerin vücuttan atılmasını sağlar. Terleyerek güzel bir cilde sahip olursunuz.

 • Sırt Ağrısını Rahatlatma

Yoga sırt ağrısını iyileştirmede ve önlemede etkilidir.

Son yıllarda uzaktan çalışma ve evden çalışmanın artmasıyla birlikte pek çok kişinin tüm gün masasında oturduğu ve evden dışarı çıkmadığı görülüyor.

Uzun süre aynı duruşu almaya devam ederseniz belinizin etrafındaki kaslar sertleşecek ve kan damarlarınıza ve periferik sinirlerinize baskı uygulayarak ağrıya neden olacaktır. Yoga, derindeki iç kasları gevşetebildiği için sırt ağrısını iyileştirmede etkilidir.

 • Zihinsel Bakım

Yoganın diğer egzersiz ve eğitimlerin sahip olmadığı benzersiz özelliği, zihinsel sağlığınıza dikkat edebilmenizdir. Yogada meditasyon ve nefes teknikleri ile zihninizi boşaltırsınız.

Yoga Kilo Verdirir mi

Diyet Yaparken Yogayı Hayatınıza Ekleyin!

 • Yoga ile kilo vermek için tutarlı olmanız gerekir.

Yoganın sadece bir poz yaparak vücudu rahatlatma ve tazeleme etkisine sahip olduğu söylenir, ancak sadece birkaç kez yaparak kilo verme etkisini elde etmek zor olacaktır.

Yağ yakmak ve kilo vermek istiyorsanız düzenli olarak yoga yapmanız önerilir. Yoga, hiç egzersiz yapmamış veya bunda iyi olmayan kişiler tarafından uygulanabilir ve prensipte zaman veya yer kısıtlaması yoktur, bu nedenle herkes kolayca başlayabilir.

 • Doğru Şekilde Yapılmalıdır.

Yogada birçok farklı poz vardır, ancak bunları yapmanın belirli yolları vardır. Yanlış şekilde poz vermek, kaslarınıza ve eklemlerinize baskı uygulayabilir ve bu da yaralanmalara neden olabilir.

Dirseklerini, dizlerini, kalçalarını, omuzlarını ve boynunu inciten birçok insan olduğu söylenir, bu yüzden bunu yaparken dikkatli olun.

 • Önce Eğlenmeyi Hedefleyin.

Yoga ile kilo vermek için belirli bir süre pratik yapmanız gerekir. Zevk alırsanız, devam etmek daha kolay olacak ve aynı zamanda stres atmanıza da yol açacaktır.

Haydi, şimdi yoga aksesuar ve kıyafetleri için sportive.com.tr’ye gidin ve kendinizi motive edin!