Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yürürken Koşanlardan Mısınız? Dikkat!

Koşmak ve yürümek genelde birbirine karıştırılan veya birlikte yürütülen egzersizlerden biridir. Her ikisi de önemli kardiyo antrenmanlarından biri sayılırken aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerinde ilk aklına gelendir. Bu iki antrenmanda da en önemli parça ise ayakkabı seçimidir. Temelde ikisi de benzer hareketleri barındınsa da özele indirgediğimizde farklılıkları ortaya çıkar ve bu farklılıklar hem spordan aldığınız keyfi arttırırken hem de sakatlıkların önüne geçebilmek için oldukça önemlidir. Yürürken ve koşarken vücut farklı tepkimeler vermektedir. Yürürken koşanlardan iseniz yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Vücudumuz Ne Hissediyor?

Yürürken veya koşarken vücut farklı hissetmektedir. Yürümek daha düşük tempolu ve daha dengeli bir eylemdir. Örneğin ağırlık bacaklara daha eşit bir şekilde yayılırken aynı zamanda baskıyı tüm ayakta eşit oranda hissedersiniz. Yürürken hareketler daha stabil olduğundan beden daha dengeli hisseder ve antrenman bacaklarda daha fazla hissedilir. Koşarken ise vücut daha hızlı hareket ettiğinden anlık adımlar atılırken dengeli bir şekilde hareket edilmesi güçleniyor. Baskı yürürken baş parmakta toplanırken koşarken bu baskı değişkenlik göstermektedir. Koşarken baskı genelde topuk kısmına gider ve hareket dağılmadan diğer bacak hareket ederek esas ağırlık topukta kalır. Bu sebepten ki yürüyen kişilerin tabanları koşan kişilerin ise topuklarında ağrı veya sızlama oluşmaktadır.

Yürüyüş Ayakkabısı Seçimi

Yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü bu iki ayakkabının tasarımları farklılık göstermektedir. Yürüyüş ayakkabılarında ağırlık daha çok parmaklarda hissedildiğinden ayakkabının ön kısmı daha geniş ve daha esnektir. Taban çok fazla hissedildiğinden tabanlarda fazladan bir destek kısmı bulunur. Ayrıca ayaklar yer ile daha çok temas ettiğinden koşu ayakkabılarına göre kumaşları genellikle fileden yapılır ve esnekliğin arttırılması amaçlanır.

Koşu Ayakkabısının Farkları

Koşu ayakkabısında ise ayaklar daha fazla hareket edeceğinden yürüyüşe göre kaslar ve ayaklar daha fazla ısınmaktadır. Bu sebepten ilk özelliği hava geçirgenliğinin yüksek olmasıdır. Koşarken vücut dengesini her zaman sağlayamaz ve dengeli bir basım gerçekleşmeyebilir. Dengeyi ve dayanıklılığı arttırmak için ayakkabının malzemesinin daha korunaklı olması gerekmektedir. Ayrıca bastığınız yerden ayağınızı korumak için malzemesi de daha sert tercih edilmektedir. Koşu ayakkabılarının esnekliği yürüyüş ayakkabısına oranla daha azdır. Bu yine ayağın sağlığı ve güvenliği için önemlidir. Koşu ayakkabıların en temel farkı ise topuk kısmında bulunan yastıklarıdır. Topuklarda darbeyi emen katman kullanılarak koşudan sonra topukların ağrımaması hedeflenirken hem de yine ayağın burkulma oranını azaltmaktadır.

Ayakkabı Alırken Sportive Önerileri

Öncelikle ayakkabılar egzersizde giyeceğiniz çoraplar ile seçilmelidir. Ayağınız ayakkabının içerisinde rahat etmelidir. Ayaklarınız gün içerisinde şişiyor ise ayağınızı sıkan ayakkabı tercih etmek doğru değildir. En doğru ayakkabı seçimi baş parmağınızdan bir cm mesafe olmasıdır. Koşarken ve yürürken ayaklarınızın hareket edecek mesafesi olması ve öne doğru gitmesi halinde ayak sağlığınızı koruyacaktır. Yürüyüş ve koşu ayakkabısı seçiminde bu özellik daha fazla öne çıkmaktadır. Koşu ve yürüyüş ayakkabılarında en çok tercih edilen modelleri görmek ve kendinize en uygun seçimi yapmak için https://www.sportive.com.tr/ adresine girerek inceleme yapabilirsiniz. Sporla kalın sağlıklı kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir