Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Yürüyüş Öncesi Isınma Hareketleri Nelerdir?

Yürüyüş Öncesi Isınma Hareketleri Nelerdir; Yürüyüş yapmadan veya koşmadan önce ısınma hareketleri yapılması gerektiğinin üzerinde uzmanlar şiddetle durmaktadır. Spor öncesi ısınma egzersizleri yapmak egzersizden alınacak verimi arttırırken aynı zamanda egzersize psikolojiyi hazırlamaktadır. Isınma hareketlerinin en önemli sizi spora hazırlamakken ayrıca kasların kasılmasını ve spor sonrası oluşacak ağrıyı önlemektir. Bunların yanında esnekliğinizi ve dengenizi arttırırken sakatlanma ihtimalini de azaltmaktadır. Kasların egzersize hazır hale gelmesi çok önemlidir. Bu sporu daha konforlu hale getirirken spor sonrası oluşacak kas spazmlarını da önleyeceğinde mutlaka yapılmalıdır. Yürüyüş öncesi yapılabilecek ısınma hareketlerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Karın Kaslarınızı Isındırmak İçin

Yürümeye veya koşmaya başlamadan önce karın kaslarınızı egzersize hazırlamak için öncelikle düz bir zeminde dik bir şekilde durun ve bacaklarınızı omuzunuz genişliğinde açtıktan sonra ellerinizi belinize gelecek şekilde konumlandırın ve beliniz ile dairesel hareketler yapın. Bu hareketi 10 kez yapmanız bel ve karın kaslarınızın hareket etmesini sağlayacaktır. Ardından ise kollarınızı uzatın ellerinizi hizalayın vücudunuzu olabildiğince geriye doğru yaslamaya çalışın. Birkaç saniye geride kaldıktan sonra bu sefer tam terci öne doğru bedeninizi uzatın. Karın kaslarınızı sıkarak ayak parmak uçlarınıza kalkın ve kollarınızı da olabildiğince başınızın üzerinde kaldırarak ısınabilirsiniz.

Yürüyüş Öncesi Isınma Hareketleri Nelerdir
Yürüyüş Öncesi Isınma Hareketleri Nelerdir

Yürüyüş Öncesi Isınma Hareketleri Nelerdir; Bacak Isıtma Hareketleri

Bir yere yaslandıktan sonra bacaklarınızı teker teker kaldırın ve öne doğru uzatın. Her iki bacağınız içinde 15 kez bu hareketi yaptıktan sonra bu sefer bacaklarınızı içe doğru yönlendirin. Bu hareketler bacak kaslarınızın esnemesi ve ısınması için çok etkilidir. Bir zemine yaslanmayı ihmal etmeyin aksi takdirde beliniz de yamulacaktır. Hareket yapılırken iskelet sisteminiz düz durmalıdır. Ardından ise bacaklarınızı yine öne doğru uzatın ve dizlerinizi bükerek yere doğru ileri bir adım atın. Burada adımlarınız büyük olmalı ve bacak kaslarınızı hissetmelisiniz. İki bacağınız içinde 10 tekrar yapmanız yeterlidir. Son olarak ise bir bacağınızı yine ileri uzatın ve dairesel hareketler ile sağ tarafa doğru çevirin. Her iki bacak için yine 10 tekrar yeterli olacaktır.

Diz Isınma Hareketleri

Dizler genellikle en az önemsenen ancak en fazla sakatlanan bölgelerin başında gelmektedir. Yürüyüş öncesi ısınma hareketlerinde dizlerde unutulmamalıdır. Ayakta durun ve ellerinizi dizlerinizde tutarken dizlerinizi hareket ettirin. Önce sağ ardından sol taraftan dairesel hareketler ile dizlerinizi spora hazırlayabilirsiniz. Bir sonraki diz egzersizi ise dizlerinizi geriye doğru uzatmak olacaktır. Vücudunuzu sabitledikten sonra bir bacağınızı öne bir bacağınızı arkaya doğru uzatabilirsiniz. Bu hareketi 5 kez her iki diz içinde tekrarlamanız yeterlidir. Son siz egzersizi ise bir bacağınızı önce bir bacağınızı arkaya aldıktan sonra kollarınızı olabildiğince yukarı kaldırıp sağ ve sola doğru uzanmaktır. 5 tekrar uygundur.

Yürüyüş Öncesi Isınma Hareketleri Nelerdir; Ayak Bileği Egzersizi

Yürürken veya koşarken en büyük iş ayaklardadır. Ayak bileği ise oldukça kolay sakatlanır. Spordan sonra ayak bileğinizde ağrı oluşumunu minimuma indirmek için ayak bilekleriniz içinde ısınma egzersizi yapabilirsiniz. Öncelikle ayaklarınızı serbest bırakın ve ayak bileklerinizi dairesel hareketler ile önce sağa ardından sola çevirdikten sonra uygun bir alanda iseniz ayaklarınızı yukarı doğru uzatarak ısınma egzersizini bitirebilirsiniz.