Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Zayıflamak İçin Spora Sarılın

 

Zayıflamak istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınız hakkında ^düşündüyseniz elbette tüm uzmanların altını çizdiği iki nokta olduğunu biliyor olmalısınız: sağlıklı beslenme ve spor. İşte ideal kilonuza kavuşmak ve sağlıklı bir hayat sürmek için inanmanız ve kararlılıkla sürdürmeniz gereken tek şey bu ikiliden vazgeçmemek.

Tüm uzmanların önerdiği sporun faydaları biliniyorken, alternatif yollar aramaya hiç gerek yok. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirin ve düzenli egzersiz yapın. Bunu yaparken düzgün beslendiğiniz sürece kilo vermemeniz, fit olmamanız için hiçbir sebep yok. Ondan sonra geriye yalnızca kilonuzu korumak ve fit vücudunuz ile yenilenen özgüveninizin keyfini çıkarmak kalıyor.

Spor Nasıl Kilo Verdirir?

En basit açıklaması ile kilo vermenin formülü aldığınız kaloriyi yakmaktır. Eğer yaktığınız kaloriden fazlasını alıyorsanız kilo alırsınız. Eğer aldığınız kaloriden fazlasını yakarsanız kilo verirsiniz. Bu ikisini dengede tutmak ise kilo kontrolünün, yan, kiloyu korumanın anahtarıdır.

Sporun kilo vermeye çift yönlü bir katkısı vardır. Bunlardan ilki spor sırasında kalori yakmanızdır. Ancak ikinci ve en önemli etkisi metabolizmanızı hızlandırması, yani siz hiçbir şey yapmasanız dahi vücudunun yaşamsal aktivitelerini sürdürmek için harcadığı enerjiyi arttırmasıdır. Yani hangi egzersizin kaç kalori yaktırdığı aslında o kadar da önemli değil. Önemli olan vücudunuzda meydana gelen kalıcı değişiklikler.

Kas Yapmanın Kilo Vermeye Etkisi

Güç ve direnç antrenmanları kas kütlenizi arttır. Daha çok kas ise daha çok kalori yakımı, dolayısı ile daha hızlı bir bazal metabolizma demektir. Kas yönünden zayıf bir bireyin günlük kalori ihtiyacı 2200 kcal iken çok kaslı bir bireyin günlük kalori ihtiyacı ise 3500 kcal olabilir. Üstelik antrenman sonrasında kaslarınız iyileşmeye ihtiyaç duydukları için kalori yakmaya devam edecektir. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız güç ve direnç antrenmanlarından mutlaka yararlanmalısınız.

Kaslı olmak tartıda daha ağır çıkmanıza neden olabilir ancak bu artışın görünüşünüze yansımayacağına emin olabilirsiniz. Bir kas kütlesi, aynı büyüklükte bir yağ kütlesinden 5 kat daha ağırdır. Yani tartıda aynı kiloda görünseniz bile, kazandığınız kas vücudunuzda kaybettiğiniz yağlardan çok daha büyük bir yer tutacaktır.

Peki Ya Kardiyo?

Zayıflama yolunda en büyük yardımcılarınızdan bir tanesi de kardiyo olacaktır. Kardiyo antrenmanları hem antrenman sırasında yakılan kalori bakımından faydalıdır hem de metabolizmanızı hızlandırır.

Haftada 1-2 gün yüksek tempo aralıklı kardiyo yaparak mucizeye tanıklık edebilirsiniz. Yüksek tempo aralıklı kardiyo, yüksek ve düşük tempolu kardiyo aktivitelerinin aralıklı olarak yapılmasıdır. Örneğin 30 saniye depar, 60 saniye hafif tempolu koşu gibi.

Yeni başlayanlar için kardiyo antrenmanları zorlayıcı olabilir ama sakın pes etmeyin. Çünkü kondisyonunuz antrenman yaptıkça artacaktır. Her hafta bir öncekinden daha iyi olacak, sonunda mutlaka hedeflediğiniz programı rahatlıkla tamamlayabilecek hale geleceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir