Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Zumba İle Sağlıklı Yaşam

Forma girmenin en keyifli yollarından biri son dönemlerde zumba olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapması da izlemesi de oldukça keyifli olan bu spor sadece kadınların değil erkeklerin de ilgisini çekmektedir. Rutin spor egzersizlerden sıkıldıysanız ve forma girerken tüm günün stresini atmak istiyorsanız sizlere zumbayı önerebiliriz. Kulağınız müzikte gözünüz eğitmeninizde olsun ve ruhunuzu özgür bırakarak sadece ter atmaya çalışın. Çok fazla kişi tarafından tercih edilmesi ile birçok spor salonunda yer alan zumba müzik eşliğinde yapılmaktadır ve spora uzun saatler ayırmak istemeyen kişiler içinde tercih sebebidir. Vücudunuzun her bir noktasını çalıştırabileceğiniz zumba ile yapabilecekleriniz yazımızda.

Faydaları Nelerdir?

Fitness hareketlerinin salsa, hip-hop, samba ve savaş sanatları ile birleştirilmiş hali ile tüm kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Kan basıncınız düzenlenir ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardım edersiniz. Hızlı figürlerden oluşacağı için sadece bir saat içerisinde çok fazla kalori yakmanızı sağlarken bölgesel incelme sağlamak isteyen kadın ve erkek sporcular tarafından da tercih edilebilir. Bedensel değil ruhsal anlamda da kişiyi doyuracak ve dilediğiniz saatlerde yapma imkânı sunularak kendinizi ne zaman hazır ve zinde hissetmek isterseniz o saatte yapabilirsiniz.

Zumba İle Kilo Verebilir Misiniz?

Zumba egzersizleri ile yağ yakımını sağlayabilirsiniz. Bir süre hızlı tempo ile nabzınız yükselecek ve bu durumda yağ yakımını hızlandırma konusunda etkilidir. Kilo vermek ve bunu eğlenirken yapmak isteyen ve çok fazla zamanı olmayan kişiler tarafından genellikle tercih edilirken düzenli olarak yapmış olduğunuz spora ek olarak zumba egzersizlerini de tercih edebilirsiniz. Bir saatlik zumba dersinde kişi ortalama 800 kalori harcar ve düzenli olarak yapıldığında haftada 1-2 kilo tek başına verdirmeyi sağlamaktadır. Bunun yanında yeme düzeni ve diğer egzersizlerde eklenerek sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Zumba fitness egzersizlerinin dans ile harmanlanmasıdır ve sağlık durumu iyi olan herkes katılabilir. Yaş sınırlaması olmadığı gibi cinsiyet sınırlaması da bulunmamaktadır. Çok fazla kişiye hitap etmesi bakımından spor salonlarında yetişkin ve çocuk zumba çeşitleri de yer almaya başlamıştır. 45 yaş üzeri kişiler içinde ayrı programlar oluşturabilmektedir. Doktorunuza danıştıktan sonra yaşınıza uygun egzersizlere katılmanızda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Evde Yapılabilir Mi? Ne Giymek Gerekir?

Zumba için özel kıyafetler bulunmamakla birlikte çok fazla ter dökeceğiniz için pamuklu ve teri emecek kıyafetler tercih edebilirsiniz. Hareketlerinizi kısıtlamamak adına rahat olabileceğiniz kıyafetler ve ayakkabı tercih edilmelidir. Bol ayak hareketleri yer alacağından mutlaka ayakkabı ile yapılmalıdır. Zumbayı evinizde kendinizde yapabilirsiniz. İnternet üzerinden videolardan faydalanabilir ve DVD’lerden yardım alabilirsiniz. Zumba egzersizleri genellikle grup halinde yapılır ve çok fazla eğlenilmesinin ve sevilmesinin sebeplerinden biri de budur. Bireysel olarak yapmak için öncelikle kendinizi motive etmeli, neşeli ve hareketli bir şekilde egzersizleri denemelisiniz. Sporun en eğlenceli halini ister evinizde ister spor salonunda yapabilirsiniz.