Kategoriler
Doğru giyin!

Antrenman Kıyafetleri Nasıl Seçilir

Antrenman Kıyafetleri Nasıl Seçilir; Antrenman için tayt veya tişört seçerken öncelikle nelere dikkat ediyorsunuz? Aslında doğru spor formasını seçebilmek çok önemlidir. Nitekim güzel ve rahat kıyafetlerde sadece antrenmanın etkinliği değil, aynı zamanda ruh hali de gelişiyor.

Spor kıyafetleri hijyenik, yani nefes alabilir olmalıdır. Kumaşın iyi nefes alabilmesi, fazla nemi emmesi ve elastik olması önemlidir. Spor kıyafetleri ağır veya rahatsız edici olmamalıdır. Antrenman sırasında çeşitli cepler, kilitler veya diğer dekorlar sizi rahatsız etmemelidir. İyi bir eşofmana ihtiyacınız varsa, onu güzelliğe göre değil kaliteye göre seçin.

Pamuklu Kumaşlardan Uzak Durun!

Doğal kumaşlardan veya daha doğrusu pamuktan yapılmış giysilerden daha iyi bir şey yoktur. Kuşkusuz pamuk en iyi seçimdir, ancak spor için değil. Doğal kıyafetlerin esnemesi çok kolaydır ve en sevdiğiniz pamuklu tayt dizlerinizde, sweatshirt ise dirseklerinizde hızla esner. Doğal kumaşlardan yapılan giysiler güneşte hızla solar ve rengini kaybeder. Pamuk ıslandığında nefes alabilirliğini kaybeder ve özellikle ter kokusu olmak üzere kokuları kolayca emer. Bu nedenle, kendinize bir tarz seçerken, kumaşların tüm avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun.

Antrenman Kıyafetleri Nasıl Seçilir

Koşu İçin Kıyafet!

Farklı sporlar farklı kıyafetler gerektirir. Örneğin koşmak için hafif giysiler giymeniz gerekir. Rahat şort ve oversize tişört iyi seçim olacaktır. Yaz aylarında giysiler mümkün olduğunca hafif ve ince olmalıdır. Kışın – sıcak tutmak ve soğuğu dışarıda tutmak için çok katmanlı ve doğal kumaşlardan seçilebilir.

Spor Salonu Kıyafeti!

Spor salonunda yoğun egzersizler için tayt ve bro uygundur. Bunlar elastik malzemelerden yapılmıştır – hareketlerinizi engellemezler. Bra mümkün olduğunca göğsünüzü desteklemelidir – spor için özel modeller seçmek en iyisidir.

Ayakkabı Seçimi!

Ayakkabılara gelince, ona özel dikkat göstermeniz gerekiyor. Yanlış sSpor ayakkabı tüm egzersizlerinizi baltalayabilir. Ayakkabılar yüksek kalitede, doğal malzemelerden yapılmış olmalıdır. Farklı file çeşitlerine sahip nefes alabilen modeller bulunmaktadır. Ama en önemli şey doğru taban. Düz taban kazanmamak veya bacağınızı bükmemek için yastıklama işlevine ve ayak desteğine sahip gözenekli bir taban seçmeniz gerekir.

Antrenmanlarda sporcunun sağlığı çok önemlidir. Konfor, diğer şeylerin yanı sıra, giyime ve salondaki veya odadaki koşullara bağlıdır. Antrenman odası iyi havalandırılmalıdır, genellikle optimum sıcaklığı korur (spor salonları için – 16-18 ° C; yoga için – 18-20 ° C).

Çok çalışırsan zaten terlersin. Periyodik olarak ısınır, ardından setler arasında soğursanız, daha hızlı yorulursunuz. Hava erişimi ve nemin uzaklaştırılması son derece önemlidir: yoğun, geçilmez ekipmanda, yalnızca hızlandırılmış dehidrasyon ve kalp üzerinde ek stres elde edebilirsiniz – daha etkili yağ yakımı söz konusu değildir.

Antrenman Kıyafetleri Nasıl Seçilir

Antrenman Sonrası!

Isınma sırasında daha hızlı ısınmak ve ardından soyunma odasında antrenman sonrası soğumamak için spor salonuna sweatshirt, olimpik tişört, sıcak üst giyebilirsiniz. Egzersiz sırasında fazladan kat kat giyinmek, belki de gereksiz sağlık yükler ve asla kilo vermeyi etkilemez.

Malzemeler Ve Teknolojiler

Fitness kıyafetleri için temel gereksinimler listesine aşınma direnci, hipoalerjenite ve hijyen de eklenebilir. Bütün bunlar modern malzeme ve teknolojilerle elde edilebilir.

Spor kıyafetlerinin dikilmesi için esas olarak sentetik kumaşlar veya doğal liflerin (örneğin polyesterli pamuk) ilavesiyle kullanılır.

Pamuklu veya ketenden yapılmış giysiler düzenli egzersizler için uygun değildir. Bu malzemeler teri mükemmel şekilde emer, ancak uzun sürede kurur; nefes almaz, ancak sıcaklığı muhafaza eder. Hafif bir pamuklu tişört, 10 dakikalık antrenmandan sonra şeffaf bile size ağır gelir.

ÖNEMLİ! Mikrofiber veya polyesterden yapılmış giysiler tercih edilmelidir.

Sentetik kumaşlardan yapılan kıyafetleri seçerken aşağıdaki teknolojiler kullanılarak üretilen modellere dikkat etmelisiniz:

Nike Dri-FIT – Nem düzenleyici kumaş (Nike spor giyim için temel teknoloji), sporcu için maksimum rahatlık için cildi kuru tutar.

adidas Climacool – doğal hava sirkülasyonunu korurken daha iyi ter emilimi ve buharlaşma için özel bir polyester dokuma tekniği;

Demix MOVI-force – sıkıştırma etkisine sahip kumaş, antrenman sırasında en önemli kas gruplarını destekler, kan dolaşımını optimize eder ve kas yorgunluğunu azaltır;

Freddy DIWO – kumaş fazla nemi giderir ve optimum sıcaklık dengesini korur.

Fitness İçin Kompresyon Aşınması

Kompresyon malzemeleri, uzun süredir tıpta kullanılmaktadır. Spor ekipmanlarının sıkıştırma seviyesi, tıbbi ölçekte sıfırdan birinciye değişir (maksimum sıkıştırma sınıfı dördüncüdür), neredeyse hiçbir kontrendikasyonu yoktur (diyabet, cildin aşırı duyarlılığı, dermatit hariç).

Kompresyon giysileri gelişmiş kas desteği sağlar ve bunun sonucunda:

  • Kas gerginliğini azaltır, kas ağrılarını giderir.
  • Egzersiz üzerinde kontrolü artırır, egzersizden sonra daha hızlı toparlanma sağlar (ancak setler arasında değil!).
  • Kan dolaşımını artırır ve burkulma ve diğer yaralanma riskini azaltır.
  • Kompresyon giysileri ayrıca nemi uzaklaştırır ve sabit bir sıcaklık sağlar. Bu tür giysiler serin havalarda termal içlik olarak giyilebilir).

Kompresyon giysilerinin kullanımının spor müsabakalarında performansı artırma, hızı ve dayanıklılığı artırma etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Doğru Giysi Boyutunu Seçme

Spor kıyafetleri mümkün olduğunca rahat olmalıdır. Dar tişörtler, şortlar veya hareketi kısıtlayan pantolonlar almayın. İstisna, kadın üstleri veya göğüs destekli spor bralarıdır.

Fitness kıyafetleri çömelmek, eğilmek, esnemek için rahat olmalıdır. Spor kıyafetlerinde kaba, çıkıntılı dikişler olmamalıdır

Bra Seçimi

Spor sütyenleri üç seviyede destek sunar: hafif, orta ve yüksek.

Pilates, kallanetik, esneme, fitness yoga için hafif destekli bir sütyen seçmek yeterlidir. Orta ve yüksek yoğunluklu antrenmanlar için (aerobik, fitness dansı, antrenman, kuvvet antrenmanı), orta veya yüksek derecede destekli bir sütyen tercih edilmelidir: her zaman geniş askılı, düz dikişli veya hiç dikişi olmayanları seçin.

Spor salonunda spor yapmanın rahatlığı için birkaç takım kıyafet satın almanız önerilir. Böylece daha uzun süre iyi görünürler ve sizi rahatsız etmezler. sportive.com.tr den indirimli fiyatlardan ve tüm teknolojilerden yararlanabilirsiniz.