Kategoriler
Doğru giyin!

Antrenmanlarda Dizlik Kullanmalı Mı?

Sporcuların kullanmakta olduğu bazı ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanlar performanslarınızı arttırmaya yardımcı olurken aynı zamanda sakatlık yaşanma ihtimalini de azaltmaktadır. Bu ekipmanların başında da dizlik gelmektedir. Dizlik gerçekten işe yarıyor mu? Sporcuların performansında arttırıcı etkiye sahip mi? Ve dizlik nasıl kullanılır? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

Dizlik Nasıl Olur?

Öncelikle konumuz içerisindeki dizliği tanıyarak başlayalım. Dizliklerin birden fazla türü ve çeşidi bulunmakla birlikte profesyonel sporcular genelde 7 mm kalınlığa sahip ve 30 cm boyutundaki dizleri tercih etmektedir. Dizlik genelde çorap gibidir ve vücudun şeklini aldığından antrenman sırasında kişiyi rahatsız etmez. Ayağınıza geçirip diz boyunuzda bırakacak kullanabilirsiniz. Dizinden rahatsız olan kişiler bazen sargı ile de kullanmaktadır ancak herhangi bir sakatlığınız yok ise sert olan diz sargılarını hareketlerinizi kısıtlayabileceğinden kullanımı önerilmez. Sizde dizlik seçerken bacağınızı sıkmayan ve hareketlerinizi engellemeyecek esnek formda olmasına özen gösterebilirsiniz.

Dizlikler Neden Kullanılır?

Dizlik kullanan sporcular genelde diz kaslarını korumak için tercih eder. Dizlerinizi daha sıcak tutarken aynı zamanda ağır antrenman yapanlar özellikle vücut geliştirme egzersizleri yapan kişiler dizlerinizi sakatlıktan korumak içinde kullanır. Antrenman yaparken dizlerinizde fazladan bir ağrı hissediyorsanız elbette dizlik kullanabilirsiniz ancak sadece dizlik kullanarak çözüme ulaşamayabilirsiniz antrenman hareketlerini yanlışta yapıyor olabilme ihtimalinizi de gözden geçirmenizi dileriz. Dizlerinizi korumak için her zaman dizlik takıyor da olabilirsiniz. Uzmanlar bu konuda herhangi bir yanlış ifade kullanmamaktadır. Bacak antrenmanları yaptığınız sırada yine dizlikten faydalanabilirsiniz ve bu sayede ertesi gün ortaya çıkacak olan kas ağrılarınızı da azaltmış olacaksınız.

Dizlik Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Dizlikler diz eklemlerinin her zaman sıcak kalmasını sağlar ve bu sayede yapılan egzersizde dizleriniz en az hasarı alır. Ani hareketler yaptığınız bir antrenman sırasında dizlik kullanmak kaslarınızı destekleyecek ve olası sakatlıkların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca dizlik sadece kas içi değil dışarıdan bir darbeye karşıda sizi korumaktadır. Bazen kişiler dikkatsiz davranarak kendilerini aletlere çarpabilmektedir ki en fazla çarpılan yer dizler olmaktadır. Dizlik sayesinde darbeyi daha hafif alacak ve olası sakatlığın yine önüne geçmiş sayılabilirsiniz.

Uzmanlar Dizlik Kullanmayı Öneriyor! Çünkü;

Birçok antrenör veya kişisel eğitmen dizlik kullanımı konusunda sporcuları uyarmaktadır. Bunun sebebi dizler kolay deforme olan bir bölgedir ve sakatlanma hikayelerine bakıldığında en fazla diz sorunu yaşanmaktadır. Dizdeki yumuşak dokuyu dizlik sayesinde koruyabilirsiniz. Bunun yanında kullanımı pratiktir. Çorap gibi giyilip çıkarıldığından ve kolay temizlendiğinden bir dizlik ile uzun süre spora devam edebilirsiniz. Eğer çok fazla eğilip kalkıyor ve yere temas ediyorsanız dizin dış kısmını koruyarak darbe almasını engellerken aynı zamanda eklemi her zaman sıcak tuttuğundan eklem sorunlarının da yaşanmasını azaltmaktadır. Son olarak ise ağırlık çalışıyorsanız dizlerinizden daha fazla kuvvet almanızı sağlayarak performansa da olumlu etkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir