Kategoriler
Doğru giyin!

Ayakkabının Çıkardığı Gıcırtı Nasıl Düzelir?

Ayakkabıların özellikle de sessiz ortamlarda çıkardıkları sesler zaman zaman hem sizin için hem de etrafınızdakiler için rahatsız edici olabilmektedir. Ayakkabıların gıcırdamasını önlemenin bir takım yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri büyük ihtimalle sizin sorununuzu da çözecektir. Ayakkabının çıkardığı gıcırtı nasıl düzelir?

Ayakkabı Gıcırtısı için Yöntemler

Ayakkabı gıcırdaması problemine son vermek mümkündür. Aşağıda birkaç tane çözüm önerisi sunulacaktır:

Ayakkabının içine Pudra Dökün

Ayakkabınızın içinde sürtünme varsa bu muhtemelen gıcırdamanın da nedenidir. Bunu çözebilmek için ayakkabınızın iç kısmına bebek pudrası sürebilirsiniz. Çıkan tabanlık varsa çıkartıp sürmek daha iyidir. Nem bu sayede gideceği için gıcırdama da sona erecektir. Pudrayı tabanın altına sürmek ise biraz tehlikelidir çünkü ayakkabıyı daha kaygan hale getirebilir. Bu durum genellikle zemin nedeniyle gıcırtı çıkartan ayakkabılarda kullanılır.

Yağ Sürün

Bir kalıp bulun içine sıvı yağ döküp ayakkabınızın içine yerleştirin. Ayakkabının içinde bu kabın 24 saat kalması gerekmektedir. 1 gün sonra ayakkabıların alt kısmını nemli bir bezle silebilirsiniz. Böylece ayakkabı gıcırdaması sorunu çözülecektir.

Tuvalet Kağıdı Koyun

Ayakkabınızın tabanı çıkıyorsa bunun alt kısmına tuvalet kağıdı yerleştirip üstüne tabanı tekrar koyabilirsiniz.

Çorap Giyin

Ayakkabıları çorapsız giydiğinizde içi nemli olacaktır. Ayakkabı gıcırdamasının en büyük sebeplerinden biri de nemdir. Bu nedenle çorapsız giyme yüzünden ayakkabılarınız gıcırdıyorsa onları çorapla giyin. Bir süre sonra gıcırtı kesilecektir.

İç Tabanı Zımpalayın

Ayakkabı gıcırdaması bazen de iç taban yüzünden meydana gelebilir. Sürtünme varsa bu da gıcırtıya yol açabilir. Zımpara kağıdını birçok yerde bulmanız mümkündür. Bunlardan satın alıp ayakkabınızın iç taban kısmına yerleştirin. Sürtünme önlenmiş olacak ve gıcırdama kesilecektir.

Nemi Yok Edin

Nemin ayakkabı gıcırdamasının en büyük nedeni olduğunu belirtmiştik. İç bölümlerini çıkartıp kurutabilirsiniz. Bunu yaparken kurutma makinesi kullanmayın; doğal kurumaya bırakın. Bir başka alternatif de ayakkabı içine gazete koymaktır.

Ayakkabıları Kabında Saklayın

Kullanmadığınız zamanlarda ayakkabıları kuru, nemsiz ve güneş almayan bir kapta saklayabilirsiniz.

Ayakkabının çıkardığı gıcırtı nasıl düzelir? İle ilgili olarak sunduğumuz yöntemler çoğunlukla etkili olmaktadır ancak sorun çözülmezse bir ayakkabıcı tabanın alt kısmına geçici bir lastik taban takabilir.

Yepyeni gıcır gıcır biraz da gıcırtılı bir ayakkabı almak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir