Kategoriler
Doğru giyin!

Basketbolcular Neden Bol Giyer

Basketbol her spor gibi en ideal üniforma ile oynanan bir spordur. Spor branşlarında kıyafet belirlenirken, sporun en aktif şekilde yapılabilmesi ve sporcunun esnekliğini, manevra kabiliyetini engellemeyecek şekilde kıyafetler seçilir.

Spora kaliteli içerikler üreterek, uluslararası standartlar ve doku niteliğiyle basketbol ürünleri imal ediyoruz. Global bir markaya dönüşen Sportive ürünlerimiz ile sporda başarıya katkı sağlıyor saha coşkusunu artırıyoruz. Basketbolun en ideal ürünlerini https://www.sportive.com.tr/anadolu-efes-takim-urunleri  kategorimizden inceleyebilir, her yaş grubuna uygun imal ettiğimiz profesyonel basketbol kıyafetlerini, güvenilir alışveriş platformundan tek tıkla sipariş edebilirsiniz.

Sportive olarak Anadolu Efes’in sponsorluğu ile spora ve sporcuya destek sağlamaya devam ediyoruz.

Basketbol Kıyafetleri

Hız, esneklik, atiklik, zıplama, adımlama, koşma gibi pek çok etkinliği içerisinde barındıran basketbol, en hızlı saha içi sporlardan biridir. Üstelik o denli gelişmiş bedenlerin o kadar bir alanda yerleşmelerinin yanı sıra koşmaları, oynamaları üstün bir başarıdır.

Basketbol kıyafetleri, diğer sporlarda olduğu gibi zaman içerisinde ideal formuna kavuşmuş ve uluslararası alanda belirli kurallara göre dizayn edilen bir üniforma haline gelmiştir. Diğer sporların formaları günlük kombinlerde kullanılamazken, basketbol daima trend sporlardan biri olarak günlük modada sıkça kullanılan kıyafet özellikleri barındırır.

Basketbol dinamik bir spor olarak, sürekli hareket içeren bir oyundur. Dolayısıyla sporcuların hızlı koşabilmeleri, sıçrama ve adımlamaları rahat olacak şekilde şortları ve üst formaları tasarlanır. Terlemenin yüksek olması nedeniyle özellikle kolların rahat hareket edebilmesi, formanın yapışmaması için sıfır kol olarak yapılır.

Yine aerodinamik formun sağlanması, havanın ideal şekilde akışkan olması için bol kıyafetler olarak tasarlanır. Basketbolcular neden bol giyer konusunda, sporun en ideal biçimde sürdürülebilmesi için formaların bol olması bir gereklilik olduğundan bahsedebiliriz.

  • Basketbol Şortu

Basketbolun ilk tarihlerinde daha kısa şortlar kullanılırken, birazda görsel vurgu katılarak daha uzun bir forma dönüştürülmüştür. Özellikle NBA oyuncularından esinlenilerek, o denli uzun basaklara daha uzun şortlar dizayn edilerek, günümüzdeki şeklini almıştır. Kumaşların hava alan yüzey formu taşıması, esnek ve bol olması, oyuncuların konforu ve rahat şekilde oynayabilmeleri içindir.

  • Basketbol Üst Forma

Nefes alan kumaşlardan ve ter emici özellikle yapılır. Kolsuz olması, basketbolun rahat oynanabilmesi ve el ile oynanan bir spor olduğu için kol ve omuzların açıkta olması gereklidir. Basketbol formaları, ön ve arka yüzeyleri aynı olarak şekilde üretilir. Arka kısımda forma numarası e oyuncu adı yazılıdır.

Forma numaraları, forma kumaşından farklı bir renkte ve okunaklı olacak şekilde dizayn edilir. Üst formalar, hafif, esnek ve bol olarak dizayn edilir. Maç esnasında formaların şort içerisine sokulması, basketbol kuralları arasındadır.

  • Basketbol Çorapları

Her takımın tüm sporcularında aynı renk, şekil ve modelde çorap kullanılması zorunludur. Genellikle pamuk dokuma ve ter emici özelliği bulunan havlu çoraplar kullanılır. Lastiklerin özellikle esnek olması ve fakat oyun esnasındaki hareketlilikten ötürü kaymaması, aşağı inmemesi için özenle imal edilirler.

  • Basketbol Ayakkabıları

Koşma, yürüme, zıplama, sıçrama ve yerden yükselmenin yanı sıra konfor ve bileklerin rahatlığı baz alınarak dizayn edilen basketbol ayakkabıları, basketbolun en önemli tamamlayıcı ögesidir. Hem sporcu performansına katkı sağlayacak hem de rahatlık sunacak ayakkabılar seçilmesi, spor başarısını da doğrudan etkilemektedir.

Basketbol ayakkabıları bot kesim boylarında ve bilekleri saran formda dizayn edilir. Özellikle bilek sakatlanmalarının önlenmesi için yumuşak yastık destekleri ve tam kavrayan bilek formuyla uygulanırlar.

Dengenin de ideal biçimde sağlanması için özel olarak tasarlanan basketbol ayakkabıları, oyuncu hızını artırmak üzere daha hafif tasarlanır. Alt taban özellikleri, hava yastıkları önemlidir. Basketbol müsabakalarında ayakkabı konusunda herhangi bir sınırlandırma bulunmamakta ve her oyuncu kendi konfor ve seçimine göre ayakkabı tercih edebilmektedir.

Tabanları genellikle kauçuk materyalden ve balıksırtı deseninde üretilir. Bu parkede kaymaması ve dengeli oyun sağlayabilmeleri için kullanılan bir formdur.

  • Basketbol Ceketleri

Basketbol hırkaları, sweatshirtler ya da ceketler olarak farklı tarzlarda kullanılan üst aksesuarlar, oyuncular maça çıkmadan önce ya da maç sonrası forma üzerine giydikleri ürünlerdir. Genellikle NBA liglerinde kolej montu tarzında yapılan ve takımların logolarıyla tasarlanan ceketler, diğer liglerde kapüşonlu sweatshirt ya da kapüşonlu fermuarlı sweat formunda kullanılır.

Genellikle takım formasıyla aynı renkte ya da üst forma renginde kullanılır. Basketbol hırkalarında genellikle numara ve oyuncu isimleri bulunmaz ve tüm takım kullanabilir.

  • Basketbol Aksesuarları

Pek çok spor branşında kullanılan aksesuarlar, bileklik ve saç bandı olarak basketbolda da kullanılır. Sporcuların terlerini silmeleri için havlu dokumada olan bileklikler ve alın bantlarının yanı sıra kolluk veya dizlik de kullanabilirler. Parkedeki sürtünmeler veya yaralanmaları, doku zedelenmelerini önlemek için sporcu taytı, dizlikler ve kolluklar kullanılabilir.

Basketbol taytları zorunlu olmamakla birlikte sporcuların tercihine göre kullanılabilir. Ancak forma ile aynı renk olmak zorundadır.

Basketbol Formaları Nasıl Belirlenir?

Genellikle her sezon yenilenen takım formaları, temel olarak aynı sembolleri taşır. Takımların kuruluşunu ifade eden ve tarihlerini ifade eden markaları haline gelen logolar, forma üzerinde bulunur. Takım renklerini yansıtan formaları, sezonlara ve sezonların ifade ettiği sembollere ve oynanan liglere göre farklılık gösterebilir.

Örneğin ulusal lig formaları, Avrupa liglerinde farklı bir tasarım ile kullanılırken Dünya şampiyonlarında veya özel turnuvalarda farklı renk ve tasarımlarla dizayn edilir. Ulusal liglerde her takım 2 ya da 3 kombinasyon kullanmayı tercih eder.

Renklerden, logo tasarımlarına numara renklerinden kenar şeritlerine dek her biri özenle seçilir ve sezona yüklenen anlama veya takımın performansına, lig hakimiyeti ve hedeflerine göre renkler, tasarımlar seçilir. Her biri özel çalışma gerektiren seçimlerdir. Formanın, takım ruhunu yansıtması en önemli faktördür.

Milli takımlarda da her ülkenin bayrağı ve bayrak renkleri kullanılabildiği gibi rakip takım da düşünülerek farklı renkler kullanılabilir. Anadolu Efes, Türk basketbolunun en özel isimlerinden biri olarak global arenada temsili güçlendiren ve formasındaki yıldızı hakkıyla taşıyan bir spor kulübüdür. Yeni sezonda Türkiye ligi ve Avrupa liglerine özel forma tasarımları ile Sportive şıklığını taşıyan Anadolu Efes’in tüm ürünlerini inceleyebilirsiniz.

1976’dan bu yana aynı renkleri taşıyan ve forma tasarımlarıyla şıklık yaratan Anadolu Efes, Sportive ürünleri ile taraftarlarına şahane kombinler sunuyor.

Anadolu Efes Basketbol Ürünleri

Kadın, erkek ve çocuk Sportive ürünlerinde Anadolu Efes şıklığını taşımak, takım ruhuna destek olmak için dilediğiniz ürünleri seçebilir, günün her saati tek tıkla sipariş edebilirsiniz. Eşofman altı, sweatshirt, sıfır yaka ve polo yaka tişört çeşitleriyle Anadolu Efes Spor Kulübü lisanslı ürünlerini ekonomik fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Basketbola yeni başlayanlar, amatörler ve profesyoneller için de farklı basketbol formları, birbirinden şık ve canlı renklerle sunuluyor. Anadolu Efes formlarına isminizi yazdırabilir, numara yazdırabilir ve basketbol sahalarında yüksek performans ve konforlu kullanım özellikleriyle harikalar yaratabilirsiniz.

Basketbolcu tarzında rahat kombinler, şık tasarımlar ve günlük giyim trendlerine en moda ürün tasarımlarını hem kendini hem de sevdikleriniz için hemen satın alabilir, Sportive güvenilir alışveriş platformundan spor tutkunuzu giyim konseptlerinize yansıtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir