Kategoriler
Doğru giyin!

Bugün Modun Hangisi?

Durup bir dakika kadar düşünün ve dolabınıza uzaktan bakın en çok hangi rengi tercih ediyorsunuz? Uzmanlar en sık kullanılan rengin psikoloji için doğrudan bir yorum yapılmasına imkân veren durum olduğunu açıklamaktadır. Her renk herkese yakışır ancak bazı renkler vardır ki kişileri temsil eder. Renklerin anlamları vardır ve kişi o gün seçtiği renk o an ki psikolojisi hakkında bize bilgiler verir. Bazı renkler iyi bir psikolojide olduğumuzu belli ederken bazı renkler ise kişilerin duygu durumları üzerinde olumlu etkide bulunmaktadır. Kısacası renkler kişilerin duygu durumlarını, stres seviyelerini ve günlük modunu etkilemektedir. Markalar bunu bildiğinden reklam politikalarını renklere göre tasarlamaktadır. Renklerin gücünü ve hangi renklerin ne gibi duygulara yol açtığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kültürümüzün Saf Rengi: Beyaz

Kabul edilen genel görüşe göre beyaz renk temizliğin, saflığın, masumiyetin ve temizliğin rengidir. Bu sebepten doktorlar, hijyen firmaları, öğretmenler ve neredeyse tüm sağlık sektörü beyaz rengi ve beyaz renk üniformaları tercih eder. En sevdiğiniz ve en çok tercih ettiğiniz renk beyaz ise sizler temizliği seven, hayatında çok fazla tartışma yaratmayan, hayal dünyası geniş ve olumlu düşünceleri hâkim olarak birisiniz. Beyaz rengin artık kış aylarında da tercih edilmesi ile mevsimsel bir renk olmaktan çıktığını da hatırlatmak isteriz.

Gizemli Siyah

 Siyah renk matem rengi olarak karşımıza çıksa da derinlemesine irdelendiğinde matemin yanı sıra gücün ve gizemin rengidir. Siyah renk giyinmekten hoşlanan kişiler baskın ve kuvvetli karakterleri ile öne çıkmaktadır. Ciddi görünmekten hoşlanan kişiler aynı zamanda bulunduğu ortamda baskın karakter olma gayesindedir. Bir diğer formu ise kişileri olduğundan zayıf göstermesidir. Kararlı ve azimli kişilerde genel olarak siyah renk giyinmektedir. Siyah vazgeçilmez renkler arasındadır ve herkesin dolabında geniş bir yer kaplamaktadır.

Özgürlüğün Temsilcisi Kırmızı

Hırsın, arzunun ve özgürlüğün rengi olan kırmızı ise genel olarak kişilerin enerjisini temsil etmektedir. Dikkat çeken renkler arasında bulunması ve kişiler üzerinde psikolojik açıdan baskı yapması özellikle kararları ile hareket etmek isteyen kişilerin en fazla kullandığı renktir. Cesur kişiler tarafından tercih edilen bu renk geçmiş yıllarda kadınların daha fazla tercihindeyken günümüzde erkekler tarafında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Hafızanın Rengi Lacivert

 İş dünyasında dikkatleri üzerine çekmek aynı zamanda da sıradan olmak istemeyen kişilerin en fazla tercih ettiği renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Kararlılığın ve güvenin rengi olarak da tercih edilirken bu rengi seven kişilerin hafızalarda yer etmek isteyen duygu durumlarının olduğu açıklanmıştır. Hafızanın rengi olarak da yorumlanır ve lacivert rengi sıklıkla tercih edenlerin dikkatli, olayları çok boyutlu irdeleyebilen ve her ayrıntı üzerinde hassasla eğilen kişiler olduğu öne sürülmektedir. Bu ren tercihleri hayatımızın her alanında kendisine yer bulmaktadır. Spor yaparken veya günlük hayatınızda modunuza göre renk tercih etmek istiyorsanız https://www.sportive.com.tr/ alışveriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir