Kategoriler
Doğru giyin!

Chunky Sneakers Modası

Moda dünyasında ilk olarak kendini gösteren ardından sokaklara taşınan chunky sneakers modası devam ediyor. Lüks markaların ardından yerli markalara kadar taşınan bu tarz 90’lardan esinlenerek tasarlandı. Sneakers artık klasik bir takımın altında bile tercih edilebiliyorken daha cool görünmek isteyenler tercihini ugly sneakers veya chunky sneakerstan yana kullanıyor. Kalın tabanlı yapıları, zıt renklerin uyumu, büyük formlu oluşu ile aykırılığı ve asiliği simgeleyen bu ayakkabılar hemen hemen herkesin dolabına girmeyi başardı. Platform topuklu ayakkabıların sokak modasında güncellenmiş hali olarak yorumlamakta yanlış olmayacaktır. Özellikle ünlü manken ve bloggerlar tarafından yayılan bu modeller başlangıçta göze hitap etmese de artık çocuk modelleri bile üretilmektedir.

Neden Tercih Ediliyor?

Podyumlarda kendini ilk olarak gösteren bu tasarım birçok kişi tarafından hoş karşılanmasa da moda ikonları tarafından hemen benimsenip sosyal mecralarda paylaşılmaya başladı. Ülkemizde de son yıllarda çok fazla sokaklarda gördüğümüz sneakersın modacılara göre bu kadar tutulmasının sebebi rahatlığı değil aykırı bir görünüm sergiliyor olması imiş. Diğerlerinden farklı giyinmeyi seven, avangart tasarımlardan hoşlanan ve en nihayetinde başka görünmek isteyenlerin tercihi chunky sneakerstan yana oluyor. Zarifliğin ve narinliğin yer almadığı bu tasarımlar özellikle gençler tarafından beğenildi.

Etek ile Uyumu

Chunky sneakers ayakkabılar etekler ile çok tarz duruyor. Klasik moda tasarımında eteklerin altına zarif ve narin ayakkabılar tercih edilirken sokak modasına durum böyle değil. Pileli, A kesim, düz veya mini eteklerin zarifliği chunky ayakkabılar ile zıt kombin yapılıyor. Örneğin pileli bir mini etek altına chunky sneakers, kot ceket ve bir tshirt ile rahatlıkla sokak modasına uyum sağlayabilirsiniz. Kıyafetleriniz ile uyumlu olacak minik el çantası ve küçük küpeler tercih ederek cool ancak şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Günlük Hayatta Çok Tercih Ediliyor

Alışverişe veya arkadaşlarınız ile bir kahve içmeye giderken etek tercihiniz olmayacaksa kısa paça bir pantolon ile de giyebilirsiniz. Üzerinize dilediğiniz bir bluz veya salaş bir gömlek, altına Jean pantolon ve ayakkabılarınız ile havalı bir görünüm yakalamak mümkün. Son trendleri takip eden ve giymekten hoşlanan biriyseniz renkli çoraplarda tercihleriniz arasında yerini alabilir.

Çağ Tanımayan Bir Tarz

Chunky sneakers veya ugly sneakers ayakkabılar 90’lı yıllardan esinlendiğini paylaştık. Her ne kadar nostalji kokan bir tasarım olsa da oldukça marjinal bir görünümdeler ve daha asi tasarımlar ile yakıştırılsa da aykırılığın simgesi olarak dilerseniz nostaljik tasarımlar ile bir araya getirebilirsiniz. Puantiyeli uçuş uçuş bir elbisenin altına giyebilirsiniz. Avangart ayakkabılar ve nostaljik elbiseler ile dikkat çeken bir tarz yaratabilir aynı zamanda sınır tanımaz tavrınızı da ortaya koyabilirsiniz.

Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından tercih edilen chunky sneakers ayakkabılar aynı zamanda kalın tabanları ile boyunu uzun göstermek isteyen kadınlarında gözdesi haline geldi. En az 3 cm en fazla 8 cm arasında değişen tabanları size topuklu ayakkabının sağladığı yüksekliği sağlarken rahatlığı tartışılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir