Kategoriler
Doğru giyin!

Doğru Koşu Ayakkabısı Seçmek

Spor yaparken, doğru ayakkabıyı seçmek önemlidir. Özellikle yapılan spora karşılık doğru ayakkabı seçimi ise gerçekten zor olabilir. Piyasada birçok farklı teknolojiye sahip spor ayakkabısı bulunmaktadır.

Her ayak tipine uygun olarak üretilen birçok koşu spor ayakkabısı bulunur. Spor ayakkabısı almak istediğiniz zaman, kendinize şu soruyu sormalısınız: “En iyi koşu ayakkabısı hangisidir?” En iyi ve doğru koşu ayakkabısı, ayağınızın en rahat edeceğini, ayağınıza iyi oturan spor ayakkabıdır.

Ayak Pronasyonunu Bilin

Ayak pronasyonu; ayağın içe basma eğilimidir. Yani koşu ya da yürüyüş esnasında, ayağın yerle temas etmesinde, topuğun iç kısmıyla baş parmağı ve ikinci parmağa verilen ağırlık sonucu içe basma eğilimidir. Supinasyon ise aynı şekilde ayağın dışa basma eğilimi göstermesidir.

Ayak Tipini Belirleyin

Ayak tipini öğrenmenin en iyi yolu, kemer yüksekliğinizi test etmek için, “ıslak testi” yapmaktır. Bunu yapmanız için doktora gitmenize gerek yok. Ayaklarınızı ıslattıktan sonra 10 saniye boyunca bir kâğıt torba üzerinde durmalısınız. Ayaklarınızı poşetten çıkarttıktan sonra ayakların poşet üzerinde bıraktığı izler gözlemlenmelidir.

Ayak içi boyunca, ayak ve topuğu bağlayan ayağın genişliğinin yarısından daha az bir bant eğrisi çıkar. Bu şekilde çıkan bir iz normal bir kemere sahip olduğunu göstermektedir.

Ayağınızın iç kısmında çok belirgin bir eğri ve topuk ile ayak parmağını birleştiren çok ince bir bant bulunur. Topuğu ve parmağı bağlayan hiçbir şey göremiyorsanız, o zaman yüksek bir kemere sahipsinizdir.

Yürüyüş Tipini belirleyin

Kemer yüksekliğinin belirlenmesinin ardından, yürüyüş tipinin belirlenmesi gereklidir. Dört temel yürüyüş tipi bulunur.

  • Şiddetli overpronasyon
  • Hafif overpronasyon
  • Nötr
  • Underpronasyon (supinasyon)

Topuğun önce toprağa sonra aşırı şekilde içe doğru basması, şiddetli overpronasyondur. Bu tip kişiler genellikle, düşük bir kemere ya da düz bir ayak yapısına sahiptir. Bu kişiler için en uygun ayakkabı tipi, hareket kontrol ayakkabısıdır.

Topuğun dışa vurup sonra içe doğru yuvarlanması, hafif overpronasyon olarak adlandırılır. Düşük ve orta kemerli ayak yapısına sahip kişilerde olur. Bu kişiler, stabilite pabucu tercih etmelidir.

Nötr yürüyüş şekli, topuğun orta ya da hafif şekilde, önce dış kısma sonra ayağın içe doğru hafifçe basmasıyla oluşur. Orta kemerli ayağı olan kişilerde görülür. Bu kişiler için uygun ayakkabı ise, nötr bir yastıklama ayakkabısıdır.

Supinasyon yani underpronasyon, önce topukların dışa vurması ve sonra içeriye doğru yuvarlanmasıyla oluşur. Bu tip ayaklar, yüksek kemerli ayaklardır. Kullanacakları ayakkabılar ise, nötr yastıklama ayakkabısı olmalıdır.

Doğru Koşu Ayakkabısı Seçin

Kemer tipi ve yürüyüş tipi belirlendikten sonra artık doğru koşu ayakkabısı seçmek gereklidir. Doğru ayakkabı türünü belirlemek için iki yol izlenebilir. İlk olarak ayakkabının şekline bakılabilir.

Hareket kontrol ayakkabılarının ilk olarak altına bakılmalıdır. Geniş ve düz bir şekli olması gerekir. Bu ayakkabılar, çok fazla içeri girmenizi önler, ayağınıza en yüksek seviyede destek verir ve en fazla kontrolü sunmaktadır.

Stabilite ayakkabılar, yarı kıvrımlı ayakkabılardır. Normal kemere sahipseniz ve sadece hafif pronasyon yapan bir ayak yapınız varsa, denge ayakkabısı seçilmelidir. Sabit ayakkabılar, iyi bir yastıklama ve destek dengesi kurmanızı sağlar.

Nötr yastıklama ayakkabısı, en kavisli ayakkabı türüdür. Kemerli ayağınız varsa ve zemini sikiyorsa, nötr minder ayağı seçilmelidir. Yastıklı ayakkabılar, ayağınızın doğal olarak emmediği etkiyi emerek size yardımcı olur.

Doğru koşu ayakkabısı seçerken ikinci yol ise; ayakkabının iç kısmında kullanılan çift yoğunluklu köpüklere bakmaktır. Ayakkabının içi daha koyu renk ya da daha benekli köpük yapısına sahiptir.

Renk değişikliği, kemerin ortasına yakınsa, hafif bir denge ayakkabısına bakıyorsunuzdur. Yoğun köpük, kemerin başlangıcında başlayıp topuğun arkasına devam edip sarılıyorsa, hareket kontrolü ayakkabısı seçiyorsunuzdur. İç kısımda yoğun köpük varsa, nötr bir minder ayakkabıya bakıyorsunuz anlamını çıkarabilirsiniz.

En İyi Spor Mağazasını Seçin

Artık ne tür bir ayakkabı alacağınızdan eminsiniz. Artık en iyi spor mağazasına gidip seçiminizi yapmak kalıyor. Satış mağazası satış görevlisinin size bazı sorular sormasını bekleyin.

  • Ne sıklıkla koştuğunuz
  • Haftada kaç kilometre ortalama yapıyorsunuz
  • Koşunuzu nerede yapıyorsunuz
  • Ayak probleminizin olup olmadığı

Bu tür sorular, bir spor ayakkabı satış görevlisinin sorması gereken soruların başında gelmektedir. Sportive mağazalarında göreceğiniz ilgi sayesinde, istediğiniz ayakkabı türünü rahatlıkla alabilirsiniz.

Ayakkabıyı Muhakkak Deneyin

Doğru koşu ayakkabısı seçmenin son adımı denemektir. Farklı şirketler, farklı teknolojilerle birçok ayakkabı üretmektedir. Seçtiğiniz ayakkabının, ayağınıza tam oturduğundan emin olmalısınız.

Parmağınızın üst kısmıyla ayakkabının ucu arasında başparmağın rahat hareket etmesi gerekir. Ayakkabıları giyerek birkaç tur atın. Kayma olup olmadığına bakın. Doğru koşu ayakkabısını alırken bu yolları izlerseniz hem ayaklarınız rahat eder hem de sağlıklı ve kendinize tam uyan bir ayakkabı seçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir