Kategoriler
Doğru giyin!

Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapmak şarttır. Spor yaparken en önemli parçalardan birisi spor ayakkabı şeklindedir. Spor ayakkabı rastgele seçilmemelidir. Seçerken titiz davranma gerekir ve ayağa uygun olarak seçilmelidir.

Yanlı seçilen spor ayakkabı vücudunuza ciddi zararlar verir. Spordan verim almak yerine zarar görmeniz oldukça olasıdır. Yazımızda doğru spor ayakkabının nasıl seçilmesi gerektiğiyle ilgili hususları anlatacağız.

Spor Ayakkabının Genişliği Nasıl Olmalı

Spor yaparken bütün kuvvetimiz neredeyse ayaklarımıza binmektedir. Bu nedenle burada ayakkabıya büyük pay düşmektedir. Ayakkabı yumuşak olması dahilinde kuvvet dağılımı ayağınızı rahatsız etmez.

Kuvvet dağılımı ayağı, ayak bileğini ve bacağı etkiler. Buna bağlı olarak da ayakkabının ayağınızı orantılı bir şekilde sarması önemlidir. Ayakkabı ayağınızı sararken dar ya da bol olmamasına dikkat etmelisiniz. Dar ayakkabılar ayağınıza ciddi zararlar verebilir. Bol ayakkabılar ise rahat hareket etmenize engel olur.

Ayakkabı ayağınızı sararken parmaklarınızı hareket ettirmeniz önemlidir. Bunun için ayakkabının burun kısmı geniş olmalıdır. Uç kısımda 1 santimetre kadar boşluk olması önemlidir.

Spor Ayakkabının Tabanı

Spor yapmak için ayağınızın rahat olması gerekir. Kuvvet ayağınızda toplandığı için ayakkabının taban kısmı ayağınızı iyi bir şekilde kavramalıdır. Ayakkabının topuk kısmı yumuşak olmalı. Yumuşak olmasının yanı sıra kalın olmasına da dikkat edilmelidir.

Ayakkabının taban bölümü ayağın altında bulunan arka ve ön kısımda yer alan eğrilikleri iyi bir şekilde desteklemelidir. Burkulmaların engellenmesi için ayakkabı yanlardan ayağı iyi şekilde sarmalıdır.

Spora Göre Ayakkabı

Spor yaparken yapacağınız spor türü dikkate alınarak spor ayakkabısı tercihi yapılmalıdır. Bazı spor türlerine spor ayakkabı seçimini anlatacağız.

Koşu ve yürüyüş ayakkabısı: Bu sporlar için ayakkabı seçerken ayakkabının yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Tabanı yastık taban olmalıdır. Ayakları iyi şekilde kavrayarak esnek bir yapıya sahip olması gerekir.

Spor salonu ayakkabıları: Bu alana basketbol, tenis ve voleybol ayakkabılarını alabiliriz. Bu sporlarda vücut çeşitli hareketlere girer. Bu nedenle ayakkabı birçok koşula dayanacak şekilde olmalıdır.

Saha sporları ayakkabısı: Futbol ayakkabıları bu bölüme girer. Bu tarz ayakkabılarda ayakkabının zemin tutuşu olması gerekir. Futbol ayakkabılarında zemin tutuşu için çivili ayakkabılar tercih edilir.

Bu ayakkabı türlerinden hariç başka sporlara uygun ayakkabılar da vardır. Golf ayakkabısı, kayak ayakkabısı, buz hokeyi ayakkabısı gibi spor ayakkabı türleri vardır.

Ayakları Problemli Olanlar

Bazı kişilerin ayakları problemlidir. Ayağın yapısında problem var ise doktorun tavsiyesi üzerine spor ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Ayakta problem birçok şekilde olabilir. Ayak tabanında öne ya da arkaya eğrilik, düz taban olup olmamanız gibi.

Ayağınız problemli ise probleme göre ayakkabı seçimi yapılır. Örneğin topuk dikeni bulunan kişi ayakkabının topuk kısmına silikon ile destek oluşturulabilir. Valgus parmak sorunu olan kişiler için ayakkabının burun kısmı geniş yapıda olmalıdır.

Evde Spor Yaparken Ayakkabı Kullanımı

Evde spor yaparken ayakkabı giyilmesine özen gösterilmelidir. Bunun nedeni ayakkabının yumuşak tabanı eklemlere, kemiklere ve kıkırdaklara binecek olan yükün azaltılmasıdır. Bunun için yumuşak tabanlı ayakkabı giyerek evde spor yapılmalıdır.

Evde koşu bandıyla ya da bisiklet ile spor yapan kişiler spor ayakkabısı giymeye özen göstermelidir. Bu zeminler sert zeminlerdir. Sert zeminlerden kaynaklanacak olan hasarı önlemek için ayakkabı giymeye özen gösterilmelidir.

Spor Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor ayakkabısı satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şu şekildedir:

  • Spor ayakkabısında ayak parmaklarınız rahatlıkla hareket etmelidir.
  • Giydiğiniz an konfor sağlaması gerekir. Sonradan alışma süresini bekleme durumuna girilmemelidir.
  • Ayak tabanının spor ayakkabısına iyi bir şekilde oturmalıdır. Ayak tabanın kaymamasına dikkat edilmesi gerekir.
  • Spor ayakkabısı alırken yapacağınız spora göre ayakkabı alınmalıdır. Basketbol için alıyorsanız basketbol ayakkabısı, koşu için alıyorsanız koşu ayakkabısı almalısınız.
  • Alacağınız ayakkabının kullanacağınız zemin ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Her ayakkabı tasarlanırken yapılacak olan sporun zeminine göre tasarlanır. Ayakkabınızı yanlış zemine göre almanız sakatlanmanıza neden olur. Bu nedenle zemine uygun ayakkabı şarttır.

Sayılan bu unsurlara dikkat ederek spor ayakkabılarınızı alabilirsiniz. Sürekli olarak spor yapacaksanız eğer belirli aralıklarla spor ayakkabınızı değiştirmelisiniz. Değiştirmediğiniz takdirde spor yaparken zarar görebilirsiniz.

Unutmayın ki her spor türü için farklı spor ayakkabısı seçmek hem sizin spordan alacağınız verimi olumlu etkiler hem de yapacağınız hareketlerde daha güvenli hareket edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir