Kategoriler
Doğru giyin!

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir?

Spor yapmak beden ve zihin sağlığı için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde ağır çalışma şartları ve sağlıksız yaşam biçimlerinin artması nedeniyle daha da önemli hale gelen spor ve egzersiz sağlıklı bir yaşam biçiminin olmazsa olmazları arasındadır.

Ancak sağlık için büyük bir hevesle başlamaya karar verdiğimiz egzersizlerden maksimum faydayı elde edebilmek için kıyafet ve malzemelerin niteliği de bir o kadar önemlidir. Kadınlar için büyük bir öneme sahip olan bu spor kıyafetlerinden birisi de sporcu sütyenidir. Normal zamanlarda seçilen sütyenler ile sporcu sütyenleri arasında çok büyük farklar vardır. Ve sporcu sütyeni seçerken birtakım kriterlere dikkat etmek gerekmektedir.

Sporcu Sütyeni Neden Önemlidir?

Spor yaparken göğüslerin desteklenmesi egzersiz esnasında kendinizi daha rahat hissetmek için büyük bir öneme sahiptir. Üstelik görünüm olarak da göğüslerin daha estetik görünmesini sağlayan sporcu sütyeni egzersiz esnasında kişinin daha rahat ve kendinden daha emin olmasına yardımcı olur.

Doğru Sporcu Sütyeni Seçiminin Önemi

Spor yaparken kullanılan sporcu sütyenleri bedene göre doğru seçilmediği takdirde bedenin zedelenmesine, göğüslerin acımasına ve sırt – omuz bölgelerinde acıya neden olacaktır. Dolayısıyla spor yaparak bedenimiz için iyi bir şey yapmaya çalışırken bedenimize zarar verecek her türlü seçimden uzak durmak gerekmektedir. Ve mutlaka bedeniniz için en uygun olan ve hareket ederken en rahat olduğunuz sütyeni seçmeye çalışmalısınız.

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Olmalı?

Spor yaparken kullanacağınız sporcu sütyeninin doğru sütyen olup olmadığını anlamak için bir takım kriterleri sorgulayabilirsiniz. Bu kriterlerden bazıları;

  • Sütyen giyildiğinde göğüsler hareket etmemelidir
  • Sporcu sütyeninde bulunan alt şerit günlük sütyenden daha rahat olmalıdır
  • Sütyenin yan ve üst kısımları göğsü iyice sarmalıdır
  • Sütyenin üst kısmındaki dokuma sıkı olmalıdır
  • Askılar çok sıkı olmamalı ve omuz ve sırt bölgesinde bir gerginlik yaratmamalıdır
  • Hareketlerinizi engellememelidir
  • Sütyen giyildiği anda göğüsleriniz çenenize göbek deliğinizden daha yakın bir mesafede olmalıdır.

Doğru Sporcu Sütyeni Bedeni Seçimi

Spor yapacağınız zamanlarda kullanacağınız sporcu sütyeninde beden tercihinizi yaparken oldukça doğru ve dikkatli karar vermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi hangi sütyenin göğüslerinizi daha iyi destekleyeceğidir.

  • A – B Kup Ölçüsündeki Sporcu Sütyeni: Küçük göğüslü kadınların en çok rahat edecekleri sütyendir. Sıkıştırma etkisi oldukça yüksek olan bu sütyen bedeni ekstra destek veren ve dolgulu görünüm sağlayan bir yapıya da sahiptir.
  • C – DD Kup Ölçüsündeki Sporcu Sütyeni: Eğer daha büyük göğüslere sahipseniz egzersiz yaparken gğüslerin zıplamasını ve hareketini engellemek için C ve DD arası bir ölçüde sporcu sütyeni kullanmalısınız. Bu beden sütyenler ile göğüsleriniz birbirinden ayrılır, sabitlenir ve her ikisi de desteklenir.
  • DDD Kup Ölçüsündeki Sporcu Sütyeni: Daha da büyük göğüslere sahip olan bedendeki kadınlar için ideal ölçü DDD kup ölçüsüdür. Bu bedenli sporcu sütyenleri ile göğüsleriniz sıkıştırılır ve ekstra desteklenir. Bu ölçekte sütyenlerde askı kalınlıkları da önemlidir. Daha çok kalın askılıklar tercih edilmeli ve böylelikle omuzlardaki yorgunlukta azaltılmalıdır.    

Spor Sütyenlerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Spor sütyenleri gevşeyip bozulduğu zaman egzersizleriniz esnasında göğüslerinize zarar vermeye başlayacaktır. Dolayısıyla sporcu sütyeninizin bakımına özen göstererek kullanım süresini uzatabilirsiniz. Genellikle elastik ve sentetik olan bu sütyenler sıcakta çok çabuk bozulacağı için ılık suda ve elde yıkanmalıdır. Ancak yine de sporcu sütyenlerini kullanım sıklığınıza bağlı olarak her altı ila dokuz ay arasında değiştirmeniz gerekmektedir.

Siz de spor yaparken rahtlıkla kullanabileceğiniz bir sporcu sütyeni almak isterseniz sportive.com.tr’deki yüzlerce sporcu sütyeni modelimize buradan göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir