Kategoriler
Doğru giyin!

Dünyaca Ünlü Yıldızlar Hangi Kramponları Giyiyor

Dünyaca ünlü futbolcuların sergiledikleri performansının altında hangi kramponların olduğunu merak eden kişiler için bu yazımızı oluşurduk. Futbolcuların hangi markalarda kramponları tercih ettiğini öğrenerek sizlerde almak istediğiniz kramponlar hakkında kafanızda bir fikir oluşturabilirsiniz.

Krampon seçimi zor bir işitir. Ayak yapısı, oynanacak zeminin yapısı ve oynanacak mevki krampon seçiminde önemli kriterlerdir. Bu kriterleri sağlayan ayakkabı bulmanız halinde performansınızı daha iyi şekilde sergileyebilirsiniz.

Yıldızların Giydiği Kramponlar

Dünyaca ünlü futbol yıldızları en iyi golleri atarken ve en iyi şutları çekerken giydikleri kramponlar şu şekildedir:

Harry Kane: Tottenham oyuncusu olan Harry Kane maçlarda Nike Hypervenom Phontom III giymektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Rakitic: Barcelona’nın orta saha oyuncusu Ivan, maçlarda Adidas Predator 18+ kramponunu seçmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kevin De Bruyne: Manchester City’nin oyuncusu olan Kevin de Bruyne maçlarda Nike Phantom VSN tercih etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fernando Muslera: Galatasaray’da kaleci olan Muslera, Puma Future 2-1 netfit karşılaşmalarda bu markayı seçmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Lionel Messi: Barcelona’da oyuncu olan Messi, maçlarda Adidas Nemeziz Messi 19.1 tercih etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohamed Salah: Liverpool oyuncusu olan Salah, oyunlarda Adidas X 19+ kramponunu tercih etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neymar: PSG’de oynayan Neymar, karşılaşmalarda Nike Mercurial Vapor XII Elite ayakkabısını tercih etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cristiano Ronaldo: Juventus’ta oynayan oyuncu karşılaşmalarda Nike Mercurial Superfly VI CR7 Elite kramponunu tercih etmektedir.

Oyunda Kramponların Etkisi

Futbolcular karşılaşmalara çıkarken ayaklarına uygun olan kramponları seçemeye özen göstermektedir. Ayak yapısına uygun olmayan kramponlar oyuncunun ağrı çekmesine neden olabilir ve istediği performansı sergileme noktasında onu geriye götürebilir.

Doğru krampon seçmek için oynanacak zeminin özelliği de önemlidir. Hangi kramponu hangi zeminde kullanacağınızı bilmek önemlidir. Oynadığınız zemine uygun şekilde krampon seçmemeniz durumunda kaymalar ya da rahat şekilde koşamamalar yaşanabilir.

Halı Saha Maçlarında Ayakkabılar

Çivili olarak üretilen kramponların halı saha ayakkabısı modelleri de vardır. Ayakkabının üst kısmı suni deriden üretilmiştir. Kramponlarla kıyaslandığında kalın ve sert bir yapısı vardır. Futbola yeni başlayan kişiler bu tarz ayakkabıları tercih edebilirler.

Arkadaşlar arasında halı saha maçı yapacaksanız halı saha ayakkabıları alarak rahatlıkla performansınızı sergileyebilirsiniz. Sert yapısı olmasından kaynaklı olarak ayağınıza en uygun ayakkabıyı seçmek sizlerin faydasına olacaktır.

Defans Oyuncularında Krampon Seçimi

Her mevki için krampon seçimi farklı yapılmalıdır. Bunun nedeni yapılacak olan hareketlere bağlı olarak yapılmalıdır. Bu mevkide oynayan kişiler krampon seçerken kramponun dayanaklı olmasına özen göstermelidir.

Defans ayakkabılar için örnek verilebilecek ürünlerden birisi Nike Hypervenom 3 tercih edilebilir. Yumuşak olan ayakkabıların esnek olmasına özen gösterilmelidir. Bu ayakkabıların bağcık sistemlerine dikkat edilmesi gerekir. Ayakkabının vuruşu için defans oyuncuları için önemlidir.

Orta Saha ve Kanat Oyuncuları İçin Kramponlar

Orta saha oyuncularına maçlarda önemli görev düşmektedir. Top kapma ve atakları önlemek bu mevkide oynayan oyuncuların temel görevleri arasındadır. Dengeli bir şekilde savunma ve hücum yapmak için doğru krampon seçmelidirler.

  • Orta saha oyuncularında da hangi mevkide oynandığı önemlidir. Merkez orta saha, defansif orta saha, kanatlar şeklindedir. Her birinin kramponları farklı olmalıdır. Merkez orta saha kramponları için topun kontrolünü iyi tutan kramponlar olmak zorundadır. Pas vermek için uygun olmalıdır. Uzun şutlar için de kolaylık sağlayan bir krampon yapısı olmalıdır.
  • Kanatlarda yer alan oyuncular da hızlı koşma durumu beklenir. Hız kramponu olarak adlandırılan kramponlar tercih edilmelidir. Ani dönüşlerde etkili kramponlardır. Hafif kramponlar olarak bilinir ve taban yapısı sağlamdır. Bu kramponlarda çivi sayısı yapılacak olan harekete göre belirlenir. Uygulanan basıncın dengesi sporcu için önemlidir. Hafif olmasından kaynaklı olarak futbolcu için kramponlar ayağında yokmuş gibi bir his verir.
  • Defansif orta saha oyuncuları ikili mücadeleye sıkça girmektedirler. Bunun için oyuncuların atik hareket etmesini sağlayacak ayakkabılar tercih edilmelidir. İkili mücadele sırasında oyuncular sert müdahalelerle karşılaşabilir. Bunun için krampon seçerken sert yapılı olması, kalın olması ve dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

Forvet Oyuncuları İçin Krampon Seçimi

Forvet oyuncuları ikili mücadele için dayanıklı ayakkabılara ihtiyaçları vardır. Kramponlar rahat şekilde şut çekilebilecek durumda olmalıdır. Topun kontrolünün iyi şekilde sağlanması durumunda kramponların rolü büyüktür.

Bu mevki için ayakkabının yapısının hızlı harekete uygun olması gerekir. Kramponun yüzey yapısı topla hızlı şekilde vurmayı kolaylaştırır.

 

Artık doğru kramponu nasıl seçeceğinizi bildiğinize göre sportive.com.tr’ye girerek size en uygun kramponu seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir