Kategoriler
Doğru giyin!

En İyi Kramponlar Hangileri

Futbol oynayacak kişiler için krampon olmazsa olmazdır. En önemli ekipman denilmektedir. Bu nedenle krampon seçerken oldukça titiz davranmak sizin faydanıza olacaktır.

Ayağınıza göre krampon bulduktan sonra farklı tasarımlarda krampon bulmak oldukça kolaydır. Krampon üretiminde çeşitler ve modeller kişilerin tarzına hitap edilebilecek şekilde yapılmıştır. Bu yazımızda en iyi kramponlar hangileri ve krampon seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılacaktır.

Bilinen En İyi Krampon Modelleri

Futbol formaları yanı sıra kramponlarda oldukça ilgi görmektedir. Bilinen en iyi 10 krampon şu şekilde sıralanabilir:

  • Nike Hypervenom Phantom 2
  • Nike Mercurialx Superfly CR7
  • Nike Mercurial Superfly 4
  • Adidas Messi 15.1
  • Adidas ACE 15
  • Nike Magista Obra
  • Nike Hypervenom Phinish
  • Puma EvoPower 1.2
  • Nike Mercurial Vapor 10
  • Nike Magista Opus

Bilinen en iyi krampon markaları bu şekildedir. İyi bir krampon sahibi olmak isteyenler bu markaları deneyerek ayaklarını uygun olanı seçebilirler. Krampon seçerken ayakkabınızın içinde ayağınızın rahat etmesine dikkat etmelisiniz.

Krampon Seçimi Neye Göre Yapılmalı

Krampon seçerken oynanacak olan zemine göre seçilmesi önemlidir. Krampon alacak kişiler 2 koşulu dikkate alarak seçim yapabilir. Bu iki koşul şu şekildedir:

Oynanacak olan yerin yüzeyi: Ayakkabıların yüzeye uygun olması gerekir. Kramponlar çim sahalarda giyilmektedir. Çim sahanın yüzeyi konusunda yağışlı günlerde futbol oynanacaksa eğer ona göre krampon seçilmelidir. Aynı şekilde sert zeminde futbol oynanacaksa aynı kramponlar giyilemez.

Oyuncunun pozisyonuna göre krampon yüzeyi: Krampon seçerken oynayacağınız pozisyona göre krampon seçmek işinizi kolaylaştırır. Mesela kanat oyuncularının hızlı koşması gerekmektedir. Bu nedenle kanat oyuncusu daha hafif kramponlar tercih edebilir. Hücum ve savunma oyuncuları ise darbelere karşı sert ve dayanıklı kramponlar tercih etmelidir.

 

FG ve AG Krampon

Krampon alacak kişiler AG krampon ile FG krampon arasında nasıl bir farklılık olduğunu merak etmektedir. AG krampon ile FG krampon hangi zeminde hangi ayakkabının giyileceği ile ilgilidir.

AG krampon alacak kişiler suni çimende giymek için alırlar. FG krampon alacak kişiler ise gerçek çimende giymek için almaktadır. Bazı bilgiler bu kısaltmaların profesyonellik seviyesiyle ilgili olduğunu söylemektedir. Ancak bu bilgi asılsızdır. Bu kısaltmalar kramponun hangi yüzeyde giyileceği içindir.

Amatör Kramponlar Nedir

Birçok krampon amatör krampon olarak adlandırılır. Bu kramponların dış kaplaması kalındır. Tabanda bulunan çiviler daha serttir. Bu tarz ayakkabıları tercih edecek kişiler ayak yapısına önem vererek krampon satın almalıdır.

Taraklı ayaklara sahip olan kişiler parmak bölümünün daha geniş olduğu ayakkabıları tercih etmelidir. Buna dikkat edilmez ise ayakkabı ayağınızı oldukça fazla sıkabilir. Bu da canınızı acıtacağı gibi oyun sırasında iyi bir performans sergilemenizi etkileyecektir. Amatör krampon alan kişiler için bu kramponlar ıslak zemin için tercih edilmez.

Yarı Profesyonel Kramponlar

Amatör kramponlarla görünümü aynıdır. Bu kramponları elinize aldığınız zaman farkı kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kramponların derisi daha yumuşak şekilde yapılmıştır ve incedir. Bu kramponlarda topu daha çok hissederek kontrol etmeniz kolaylaşacaktır.

Yarı profesyonel kramponlar oldukça hafif kramponlardır. Ayağı yumuşak bir şekilde sararlar. Gerçek çimde oynayacak kişiler için yarı profesyonel ayakkabılar tasarlanmıştır.

Yarı profesyonel ayakkabılar, amatör ayakkabılardan tabanı noktasında da ayrılmaktadır. Yarı profesyonel kramponlar taban yapısı plastik çivilidir ve daha esnektir. Ani hareketlerde çok iyi sonuçlar verebilir. Ayakkabıyı giydiğiniz an farkı kolaylıkla hissedebilirsiniz.

Yumuşak Zemin İçin Kramponlar

Yumuşak zemin genel olarak ıslak ya da çamurlu olmaktadır. Bu tarz zeminde oyun oynamak oldukça zordur. Bu nedenle yumuşak zeminlerde oyun oynanacağı zaman o zemine uygun krampon seçimi yapılmalıdır.

Yumuşak zeminler için üretilen kramponlar vardır. Oynayacağınız zemin sürekli olarak ıslak ise bu ayakkabıları alarak kaymayan tabanlar ile rahatlıkla performansınızı sergileyebilirsiniz.

Krampon Seçimi Neden Önemli

Futbol oynamak isteyen kişiler krampon seçerken birçok olasılığı dikkate alarak krampon seçimi yapmaktadır. Krampon seçimi iyi bir performans için önemlidir. Performansın yanı sıra ayakta oluşabilecek ağrılar için ve bacak yapısında oluşacak ağrılar için oldukça önemlidir.

Oynayacağınız zemine uygun olarak krampon seçmezseniz herhangi bir sakatlık yaşayabilirsiniz. Kayıp sakatlanabilir ya da bileğiniz burkulabilir. Krampon seçerken tek başınıza seçemiyorsanız bu işten anlayan çalışanlardan yardım alarak krampon seçimi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir