Kategoriler
Doğru giyin!

En İyi Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş yapmak en rahatlatıcı ve etkili egzersizlerden biridir. Yürüyüş yaparken kendinize en uygun ayakkabıyı seçmek için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Yürüyüş ayakkabıları ile koşu ayakkabıları çoğunlukla aynı özellikte değildirler. En iyi yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir?

Yürüyüş Ayakkabısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüş ayakkabısı satın alırken ayağınıza ve bazı diğer etkenlere göre en uygun olanını seçmek istersiniz. Bu durumda bakmanız gereken özellikler şunlardır:

  1. Ayakkabının Esnekliği

Yürüyüş ayakkabılarının esnek olması tercih edilir. Yürüyüşün doğal akışı içinde insanlar önce topuklarını basarlar ve sonrasında parmak uçlarına doğru ağırlık yayılmaya başlar. Yürüyüş için güçlü şok emici özelliğine gerek yoksa bile topuk kısmında darbe emici bir niteliğin bulunması topukları rahatlatır.

  1. Nerede Yürüneceğine Göre Seçilmesi

Yürüyüşün hangi zeminde ve ortamda yapılacağına göre ayakkabı seçilmelidir. Doğada yapılan yürüyüşler için farklı, asfaltta ve şehirde gerçekleşecek yürüyüşler içinse ayrı bir ayakkabı alınmalıdır. Doğada yürüyecekseniz ayrıca su geçirmez ve 4 mevsim kullanılabilecek bir ayakkabı seçebilirsiniz.

  1. Alçak Topuk

Yürüyüş ayakkabıları için genellikle topuk kısımlar daha alçak olarak tasarlanmaktadırlar. Bilek ve ayağın sabit kalabilmesi için de topuğun dış kısımlarında hafif bir eğim mevcuttur.

  1. Parmakların Rahatlığı

Kadın yürüyüş ayakkabısı ve erkek yürüyüş ayakkabısı modelleri için en önemli unsurlardan biri parmak kısımlarının rahat etmesine yönelik olarak tasarlanmış olmalarıdır. Parmak kısımları ayakkabının içinde rahat edebilmelidir.

  1. Hafiflik

Yürüyüş ayakkabısının hafif olması çok yararlı bir özelliktir. Ayağınızın rahatlığı sayesinde çok uzun yürüyüşleri de zorlanmadan yapabilirsiniz. Hafiflik için en başta da bahsettiğimiz esneklik niteliği önemlidir. Bir diğeri ise ayakkabının etkili noktalarında yastıklama özelliğinin bulunmasıdır.

  1. Boyu

En iyi yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir? Yürüyüş ayakkabısını ayağınız şişken almanız daha iyi bir netice almanızı sağlayacaktır. Alışveriş yapacağınız gün önce 1-2 saat dolaşabilir, ayaklarınız şişken ayakkabı deneyebilirsiniz. Ayaklarınız şişken ve parmaklar öne değmişken elinizin işaret parmağını ayakkabının arkasından geçirebilmelisiniz.

Erkek yürüyüş ayakkabısı ve kadın yürüyüş ayakkabıları için www.sportive.com.tr web sitesinde modelleri inceleyebilirsiniz. Online olarak güvenli ve hızlı biçimde alışveriş yapmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir