Kategoriler
Doğru giyin!

Geleceğin Yıldızı Olabilecek Çocuğunuza Krampon Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Erkek çocuklarının birçoğu futbola ilgi duyuyor. Ülkemizde de futbol coşkusunun yüksek olması çocukları bu spor dalına iterken hayallerini büyük yıldızlar gibi olmak süslüyor. Eğer çocuğunuz futbol izlemekten keyif alıyor ve sizinle sürekli futbol oynamak istiyor ise onu desteklemek ve belki de yeteneğini keşfetmek adına adım atmasını istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken uygun bir krampon seçimi ile çocuğunuzun arkasında durduğunu ve hayalleri önemsediğinizi göstermek olabilir. Krampon seçimi her yaşta önemlidir ancak özellikle gelişim çağındaki çocukların motivasyonunun sönmesini engellemek için doğru krampon seçimi yaparken daha hassas davranmanızı öneririz. Geleceğin yıldızları minik ayaklar için krampon seçerken hangi hususları göz önünde bulundurmanız gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Modelinden Ziyade Tabanı Önemlidir

Kramponlar her çocuğun dikkatini çeker. Renkli yapısı ve kendine has tarzı ile oldukça neşeli ve cool görünürken sizin önemsemeniz gereken ilk şey renginden ziyade tabanı olmalıdır. Krampon seçerken çocuğunuz hangi zeminde oynayacak ise ona uygun taban seçiminde bulunak gerekir. Eğer çim sahada oynayacak ise tabanının kauçuk olması gerekirken suni çim zeminde oynayacak ise kaymayı engelleyen tabanlar dikkate alınmalıdır. Çocuk kramponlarının materyali yetişkinlere oranla daha zararsız olurken tercihinizi çivili krampondan yana kullanacak iseniz çocuğun yaşını da dikkate almalısınız. Uzun süreli kullanım istiyorsanız çivili modelleri tercih etmeniz önerilir. Çivilerin değiştirebilmesi kramponun ömrünü uzatmaktadır.

Geleceğin Yıldızı Olabilecek Çocuğunuza Krampon Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Modeli ve Üst Yüzeyi

Tabanı seçtikten sonra model seçimi ve üst yüzeyin yapısını inceleyebilirsiniz. Eğer savunmada yer alacak ise daha kalın kumaşlı ve ayağı korurken forvet gibi hareketli mevkiiler de oynamaktan hoşlanıyor ise hızını kesmeyecek ve rahat hareket etmesini sağlayacak hafif modeller üzerinde durulmalıdır. Ayrıca çocukların krampon seçimi için olmazsa olmaz diğer bir koşuk ise hafifliği olmalıdır. Esnek, ayağı tam saran ve nefes alabilen özellikteki çocuk kramponları yeteneğini ortaya çıkarmasında olumlu etki edecektir.

Bilekli Mi? Bileksiz Mi?

Çocuğunuz için krampon seçerken yanıtlamanız gereken bir diğer soru ise kramponun kesim tipinin nasıl olacağıdır. Bilekleri yüksek kramponlar çocukların sakatlık riskini azaltmaktadır. Oyun esnasında bacak sağlığını ve nasıl bastığını önemsemeyeceğinden bilek burkulması sıklıkla yaşanabilmektedir. Yüksek kesim krampon bu ihtimali azaltır ancak çocuğunuz kıvrak bir oyuncu ise kıvraklarını azaltabilir. Hızlı, hareketli ve kıvrak bir oyuncu için bileksiz modeller çok daha uygundur.

Onu Her Zaman Destekleyin

Seçimi yaparken çocuğunuzun fikrini almayı da ihmal etmemelisiniz. Onun beğendiği modeller içerisinde en uygununu seçebilirsiniz. Bu sayede hem mutlu olacak hem motivasyonu artacak hem de kendine daha fazla güvenecektir. Çivili krampon satın almak istiyorsanız sadece sahada giyebileceğini hatırlatırken silikon modelleri hevesi için sokakta da kısa süreli giymesine izin verebilirsiniz. Son olarak ise krampon seçerken çocuğunuzun ayak numarasına uygunluğunu lütfen göz ardı etmeyin.  Gelişim çağında çocuklar sürekli büyüdüğü için satın alınan ürünlerde uzun süreli kullanılmıyor ancak krampon seçerken ayağına çok büyük olan bir numara yerine yarım numara büyük almak gibi bir düşünceyi hayata geçirmeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede rahat hareket eder ve kullanım ömrünü bir nebzede olsa uzatmış olabilirsiniz.