Kategoriler
Doğru giyin!

Hangi Sporda Hangi Kıyafet Giyilir?

Spor yaparken spordan en yüksek faydayı elde etmek için alabildiğine her şeyimizle rahat olmamız gerekmektedir. Gerek sporu yaptığımız zaman dilimi, spor yaptığımız yer ya da spor yaparken giyeceğimiz kıyafetler… Tüm bunlar hem bedensel hem de mental olarak spordan elde edeceğimiz verimi artıracak olan önemli faktörlerdir.

Ayrıca spor yaparken yaptığımız spora göre kıyafet belirlememiz gerekmektedir. Her kıyafetle her sporu yapmak mümkün ve verimli bir durum değildir.

Basketbol Yaparken Tercih Edilecek Kıyafetler

Basketbol oynarken hareketliğimizin alabildiğine rahat ve özgür olabilmesi için geniş bir atlet ve ya tişört, alt olarak da geniş bir şort tercih etmek gerekmektedir. Eğer kış aylarında ya da soğuk havalarda oynayacaksanız da yine geniş eşofman takımlarını tercih etmelisiniz. Ayakkabı içerisine de sürtünmelere ve darbelere karşı ayağı korumak için ayakkabıdan daha uzun çoraplar giyilmelidir.

Fitness

Fitness yaparken kadınların en çok tercih ettikleri giyim seçeneği büstiyer ve tayttır. Erkeklerde ise tavsiye edebileceğimiz şortlar daha çok teri önleyeceği için pamuklu şortlardır.

Futbol

Futbolda da basketbolda olduğu gibi hareket kabiliyetini kısıtlamayan bol şortlar ve tişörtler tercih edilmelidir.

Tenis

Kadın ve erkek oyuncuların birçoğu tenis oynarken şort giymeyi tercih ederler. Ancak kadınlar bazen tenis eteği de tercih edebilmektedir. Üzerine daha çok sporcu atleti ya da uzun atlet tercih edilir. İster kadın ister erkek oyuncu olsun tüm tenis kıyafetleri beyazdır.

Pilates

Pilates yaparken eşofman ya da tayt tercih edilse de pilates eğitmenleri genellikle tayt ve dar sporcu atletlerini tercih ederler. Çünkü pilateste uzun ve salaş, bol kıyafetler yaptığınız hareketin hem eğitmen hem de sizin tarafınızdan kontrol edilmesini zorlaştırmaktadır. Bunun için pilateste mümkün mertebe vücuda yapışan dar kıyafetlerin giyilmesi gerekmektedir.

Yoga

Pilates gibi yoga da hem zihne hem de bedene hitap eden bir egzersizdir. Mental ve fiziksel bütünlüğü kurabilmek için kıyafetlerinizin de sizi rahatsız etmemesi gerekmektedir. Yoga için gerekli olan kıyafetler; rahat bir sporcu sütyeni ve tayttır.

Açık Havada Yürüyüş

Koşu yaparken vücut terleyeceği için seçeceğiniz kıyafetlerin sentetik kıyafetler olmasına dikkat edebilirsiniz. Çünkü sentetik kıyafetler terin vücuda yapışmasını engel olur. Koşu yaparken yaz aylarında şort ve tişört kış aylarında ise eşofman giyebilirsiniz. Tabii ki ayak yapınıza uygun kaliteli bir koşu ayakkabısı da önemli unsurlardan birisidir.

Spor Salonu – Gym

Spor salonunda yapmak isteyeceğiniz sporlar genellikle fittness, pilates, zumba, aerobik gibi sporlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla salonda hangi egzersiz programına katılmaya karar verirseniz kıyafetlerinizi de ona göre seçmeniz gerekecektir.

Kayak

Kayak yaparken tercih edeceğiniz kıyafetler sizi sıcak tutacak kıyafetler olmalıdır. Şişme mont, boğazlı kazak, bere ve kayak gözlüğü en önemli ihtiyaçlarınız olacak.

Sörf

Sörf yapmak için en uygun spor kıyafeti şorttur. Hatta biraz diz altında bir şort daha rahat hareket kabiliyeti sağlayacaktır. Ayrıca güneş gözlüğü de mutlaka yanında bulundurmanız gereken malzemelerden birisidir.

Paten

Paten yaparken tayt ya da şort tercih etmek bacak hareketlerinin daha rahat yapılmasını sağlayacaktır.

Yapacağınız spor ne olursa olsun mutlaka o spora uygun spor kıyafetlerinin seçilmesi yapacağınız egzersizlerin verimliliğini artıracak çok önemli bir unsurdur. Ve hangi sporu yapmak isterseniz o sporun gerektirdiği kıyafet ve aksesuarların tamamına Sportive Türkiye mağazalarından ulaşabilirsiniz. Tüm spor branşları için gerekli olan kıyafet, ayakkabı ve ekipmanları incelemek için www.sportive.com.tr adresini ziyaret ederek size en uygun alışverişi kaliteli markalar içerisinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir