Kategoriler
Doğru giyin!

Hava Koşulları Keyfinizi Kaçırmasın

Bahar aylarının gelmeye başlaması ile kar yerini yağmura bıraktı. Açık havada spor yapmayı seviyor ancak rüzgar ve yağmur spor keyfinizi bölüyorsa birkaç ufak detay ile koşu tutkunları sporlarına devam edebilir. Bazı koşucular yağmurda koşmanın muazzam güzel olduğunu söylerken sizde bu tespiti denemek ve fikrinizi ortaya koymak isterseniz yağmurda koşmak için yapılması gerekenleri paylaşıyoruz. Hazırsanız, yazımızı okuduktan sonra yağmurda koşmak için her bilgiye sahip olacaksınız.

Şapka Kullanabilirsiniz

Rüzgarı kesmek adına öncelikle başınızdan başlamanız gerekmektedir. Koşu şapkası takarak başınızı yağmurdan koruyabilirsiniz. Koşu şapkaları normal şapkalardan farklı olarak başın ön yüzünü yağmurdan ve rüzgardan korurken daha sağlıklı bir görüş açısı sunar. Şapka seçiminde bulunurken sentetik kumaş tercih etmenizi öneririz çünkü bu tür kumaşlar ıslandığı zaman ağırlaşmayacak ve yağmurun üzerinizde tutulmasını engelleyecektir.

Olabildiğince Renkli Giyinin

Parıldamayı ve göze batmayı sevenler bu fikirden çok hoşlanacaktır. Işığı yansıtan ve neon renklerde kıyafetler seçmeniz hayati önem taşır. Bu gibi kapalı havalarda görüş azalmaktadır ve kendinizi karşıdan gelen arabalara belli ederek oluşabilecek tehlikeleri en aza indirgemiş olabilirsiniz. Ayrıca uzaktan görülüyor olmanız da başınıza herhangi bir şey gelmesi durumunda daha kolay yardım alacağınızın göstergesidir.

Pamuklu Kıyafetler Tercih Edin

Eğer çok fazla esiyor ve şiddetli yağmur varsa üst üste giymeniz en doğrusu olacaktır. Ancak burada işin püf noktası teninize değen kıyafettir. En alt katmanda yer alan kumaşın terinizi çekmesi önemlidir. Bu sebepten pamuklu kumaşlar tercih edebilirsiniz. Görünen kısımda hava koşullarına göre dilediğinizi giyebilirsiniz. Örneğin yağmurluk ceket veya hırka giyerken alt kısımda mutlaka eskilerin atlet dediği bir içlik giymek önemlidir. Koşucuların burada hataya düştüğü en önemli huşu muşamba tarzında yağmurluklar giymesidir. Bu yağmurluklar su geçirmez ancak içerideki havayı dışarıda geçirmez. Bu sebepten eğer koşacaksanız bu kıyafeti önermemekteyiz. Günlük hayatınızda tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ayakkabılar Önemlidir

Yağmurda koşmanın güzel yanları olduğu kadar kirli yanları çoktur. Bu sebepten koşunuz bittikten sonra yapacağınız ilk iş kirlenmiş ve ıslak ayakkabılarınızı güzelce yıkamalısınız. Burada ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra yıpranmasını önlemek için çok iyi kurutmanız gerekmektedir. Spor ayakkabılarınızın formunu bozmadan temizlemek ve kurutmak istiyorsanız en iyi yöntem gazete kağıtlarını buruşturarak ayakkabıların içine sokmak olacaktır. Bu kağıtlar ayakkabının ıslaklığını emerken aynı zamanda şeklinin de korunmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın ki bu tip ayakkabılar ısıtıcı yardımcı ile kurutulmamalıdır. Bu durum ayakkabıların şeklinin bozulmasına ve daralmasına sebebiyet verebilir. Spor ayakkabılarınızı seviyorsanız bu yöntemden uzak durmanızı öneriyoruz.

Özgürlüğün Tadını Çıkarın

Yağmurda koşmanın en zor kısmı ilk adımı atmaktır. Birçok kişi üşümekten ve ıslanmaktan hoşlanmadığı için bu fikirden vazgeçer. Ancak yağmurda veya zorlu koşullarda koşmak sizi inanılmaz gücü hissettirir ve kendinizi bir savaşçı gibi düşünebilirsiniz. Yağmur size çarparken ayaklarınız çamurlanırken ve tüm zorluklara rağmen ilerlediğinizi hissetmek kişiye özgürlüğü için verdiği savaşı hatırlatır. Şimşekli günlerde daha dikkatli olmanızı öneriyoruz özellikle korkuyorsanız. Bu heyecanı yaşarken gözünüz yükseklerde değil bastığınız yerde olmalıdır. Islak zemin kaygan ve tehlikeli olabilir. Küçük ama sık adımlar atarak kendinizi daha güvende tutabilirsiniz. Son olarak yanınıza elektronik aletlerinizi alacaksanız su geçirmek bir kılıfa veya ağzı kapanan plastik malzemeden üretilmiş torbalara koymayı da ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir