Kategoriler
Doğru giyin!

Havalar Buz! Kendimizi Soğuktan Nasıl Koruruz

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar kapımızı çalmaya başladı. Hastalıklardan korunmak bu tarz havalarda kendimize ekstra dikkat etmemiz gerekiyor. Bu nedenle kıyafetten yiyeceğe, bulunduğumuz ortamdan giydiğimiz ayakkabıya kadar her şey bizi koruma konusunda görev alıyor.

Yaşam Alanınızın Çok Sıcak Olması Sizi Hasta Edebilir

Dışarıdaki soğuktan korunmak için bazen çözümü evimizi ya da iş yerimizi sıcak tutmakta buluruz. Bu nedenle ısıtabildiğimiz kadar ısıttığımız ve iş yerlerimiz, bizi hasta etme noktasına taşıyabilir. Yaşam alanlarımızı ısıtmanın bizi soğuktan koruduğunu düşünsek de aslında durum öyle değil. Örneğin iş yerinizde oldukça sıcak bir ortamda çalıştınız ve eve dönüş saatiniz geldi. Dışarı çıktınız, hava oldukça soğuk, böyle bir durumda vücudunuzun yaşadığı ani ısı değişimi sizi hasta etmek için yeterli olacaktır. Yaşam alanlarınızı belli bir ölçüde, üşümeyeceğiniz kadar ısıtmanız yeterli olur.

Giydiklerinize ve Vücut Isınızın Korunmasına Dikkat Edin

Vücut ısınızın ani düşüş ve aynı şekilde ani yükselişler yaşaması, sizi olumsuz etkiler. Bu nedenle vücut ısınızı dışarıda da bulunduğunuz kapalı ortamlarda da sabit tutmak önemlidir. Giydiğiniz şeyler bu noktada görev alan en etkili şeylerdir. Bulunduğunuz ortam sıcaksa üzerinizde ona göre ince kıyafetler olmasına özen gösterin ve vücudunuzda kendisini buna göre ayarlasın. Dışarı çıkarken kullandığınız montunuzun ve diğer aksesuarlarınızın, vücut ısınızı aynı şekilde koruması gerekiyor. Yoksa hastalıklar size de uğrayabilir.

Çok Soğuk Havalarda Dışarıda Çok Fazla Kalmamalısınız

Vücudunuzun uzun süre soğuk havaya maruz kalması, üzerinizde ne olursa olsun sizi olumsuz etkiler. Vücudunuz bir yerden sonra ısısını kaybeder ve üşümeye başlarsınız. Soğuğa uzun süre maruz kalan vücuttaki organlar da gerekli ısıyı elde edemedikleri için doğru bir şekilde çalışamamaya başlar. Bu noktada kendinizi çok uzun süre soğuk havaya maruz bırakmamaya dikkat edin. Aksi takdirde, giydiğiniz kıyafetleriniz de sizi korumak için yeterli olmayacaktır.

Beslenme Soğuk Havalardan Korunmada Çok Etkili

Yediğiniz ve içtiğiniz şeyler vücuttaki besin değerlerinizi dengelemek adına rol oynar. Eğer sağlıklı bir vücuda sahipseniz, bu değerlerinizin olması gerektiği gibi olmasıyla olur. Kan değerlerinizin olması gerektiği gibi olması demek, vücudunuzu soğuklardan korumanız demek oluyor. Kan değeriniz düşük olursa çok çabuk üşürsünüz ve kendinizi zor ısıtırsınız. Bu nedenle soğuk havalarda tükettiğiniz besinlere daha çok dikkat etmelisiniz. C vitamini bildiğiniz gibi sizi gripten korur. Limon, mandalina, portakal gibi meyve sebzeleri tüketmeye özen gösterin.

Atkı Bere ve Eldiven Gibi Aksesuarlarınız Olsun

Dışarı çıkarken ne giydiğinizin önemli olduğunun altını çizmiştik. Kullandığınız montun sizi sıcak tutmasının önemli olduğu kadar, vücut ısınıza destekleyecek aksesuarlarınızı da yanınızdan eksik etmemelisiniz. Karlı bir havada ellerinizin ve yüzünüzün açıkta olması, yine üşümenize neden olacaktır. Ellerinizi eldivenle, başınızı ve yüzünüzü de atkı ve bere ile korumalısınız. Aksi takdirde başınıza aldığınız soğuklar, baş ağrılarına ve sinüzit varsa akıntılara neden olabilir.

Ayakkabı Seçimine Dikkat

Hastalığı ilk olarak ayaktan aldığımızı birçok yerde okumuş ve duymuş olabilirsiniz. Bu doğru bir söylemdir. Ayaklarınızdan aldığınız soğuk, beraberinde birçok hastalığı vücudunuza getirir. Bunun etkilerini hemen o an görmeseniz bile, yaşınız ilerledikçe de görebilirsiniz. Bu nedenle kışın giydiğiniz bir ayakkabının, hava şartlarına uygun olmasına dikkat edin. Ayağınızın soğuklarda koruyacak bir iç tasarıma sahip olması, sağlığınız açısından oldukça önemli.

Hareket Etmeyi İhmal Etmeyin

Hareketsizlik birçok konuda vücudumuza zarar verdiği gibi, söz konusu ısınmak olduğunda da durum böyledir. Hareket etmemek, kan akış hızınızı yavaşlatır. Buna bağlı olarak da üşümenize neden olur. Boş zamanlarınızda egzersiz yapın ve hareket etmeye çalışın. Sizin hareket etmeniz, vücudunuzu da harekete geçirir. Vücudunuzun hareket etmesi de üşümenizin önüne geçmede size yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir