Kategoriler
Doğru giyin!

Kamp Ürünleri Sportive’den Alınır

Doğadan kopamayanlar, yeşiline, sarısına, kahvesine, mavisine âşık olanlar yaz kış dinlemeden kamp ortamında olmak isterler.

Kamp kurmak, insanı dinginleştirir ve doğayla uyum kurmasını sağlar. Bir kez kamp yapanlar, daha sonra hep kamp yapmak isterler.

Kamp kurmak insanı özgürleştirir. Kimi zaman aileyle, kimi zaman arkadaşlarla kurulan kamplar çok eğlenceli ve farklı bir deneyim oluşturur.

Kafasını dinlemek isteyenler yalnız başına kampa gitmeyi tercih ederler. Çoğu kişi önemli tercihler yapmadan ve karar aşamasında olduğu konular üzerine düşünmek için kamp yapmaya gitmektedir.

Doğayla İç İçe Bir Deneyim

Kamp kurmak, çoğu kişinin en sık tercih ettiği tatil ve dinlenme çeşididir. Kamp doğayla iç içe olan her yerde kurulabilir.

Tırmanış gruplarıyla veya tek başına çıktığınız dağ yürüyüşlerinde, zirveye ulaştığınızda kamp kurmayı tercih edebilirsiniz.

Yaz tatilini bir sahil kasabasında, ucuz bir şekilde denizle iç içe kurduğunuz kampta geçirmeyi seçebilirsiniz.

Ormanda kuş sesleri ile uyanmayı tercih edebilir ve doğayla bütünleşebilirsiniz.

Göl veya nehir kenarında insanlardan uzak, kafanızı dinleyebilirsiniz.

Her halükarda insanlardan uzaklaşmış ve yapay sesler olmadan, sadece doğal bir ortamda zaman geçirmeniz kamp aracılığıyla mümkündür.

Nerelere Kamp Kurulur?

Kamp kurulabilecek yerler;

 • Halka açık plajlar,
 • Sahiller,
 • Ormanlar,
 • Dağlar,
 • Köy veya kasabalar,
 • Göl veya nehir kenarları, kısacası Dünya’da bulunan halka açık her yerdir.

Kampçılar için bir evleri olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Onlar için tüm Dünya vatan, doğa ise evleridir.

İstedikleri her yere kamp kurabilir ve kafalarını dinleyebilirler. Bu sebeple özgür ve rahat bir hayat yaşarlar.

Yanınıza Almanız Gerekenler

Kamp kurmak için; yanınızda götüreceğiniz eşyalar, bulunacağınız konum, yapacağınız etkinlikler ihtiyacınız olan malzemeleri belirler. Kısacası ihtiyacınız olan her şey yapmış olduğunuz plana bağlıdır.

Örneğin; bir dağ tırmanışı ardından kuracağınız kamp için hazırlayacağınız çanta, ağır olmamalıdır ve içine koyacağınız ekstra bir malzeme bile çıksın istemezsiniz. Çünkü uzun bir yürüyüş yapacaksınız.

Kamp kurabilmeniz için olmazsa olmazlar;

 • Barınabileceğiniz bir çadır,
 • Rahat uyuyabilmeniz için bir mat,
 • Gece üşümemeniz için bir uyku tulumu,
 • Gece görüşü için bir kafa lambası,
 • Yemek yapabilmek için bir metal kap veya hazır gıda yiyeceklerdir.

Kampta Uzun Süreli Bir Yaşam

Bazen kamplar bir ay veya daha uzun süreli kurulabilmektedir. Bu kişinin doğaya olan tutkusuna ve kampı ne derece tercih ettiğiyle alakalıdır.

Uzun süreli kamp deneyimlerinde mutlaka yemek pişirebileceğiniz kaplar yanınızda olmalı. Çatal, bıçak ve kaşık götürmelisiniz.

Hamak bir tercih meselesidir ve kampı keyiflendiren bir unsurdur. Ayrıca katlanabilir masa sandalye kamp döneminde çok kullanışlı olabilir.

Kişisel ihtiyaçlarınızda yanınızda bulundurmanız gereken önemli unsurlardır.

Doğada Giyim Tercihi

Doğada geçireceğiniz zaman içerisinde yanınızda giyim kuşamda götüreceksiniz elbette.

Kampı nerede kuracağınıza bağlı olarak kıyafet tercihi yapmalısınız.

 • Sahil kentinde kuracağınız bir kamp için mayo ve bikini götürmeyi unutursanız çok pişman olursunuz. Ayrıca güneş kremi, nemlendirici gibi unsurları da unutmamak gerekir.
 • Dağ tırmanışının ardından kurulacak olan kampta, zirvede olacağınız için rüzgârı önleyecek kıyafetler ve malzemeler tercih etmelisiniz. Ayrıca yanınızda bir böcek veya sinek ilacı götürmeniz ve yiyecek içecek gibi temel ihtiyaçlarınız için malzemelerde almalısınız.
 • Ormanda kurulan kamplarda, çadırda sineklik olması ve çadırda ki nemi önlemeniz için malzemeler olması çok önemlidir. Kıyafet açısından mevsime uygun ama daha çok uzun kıyafetler götürmeniz doğanın size açabileceği yaraları önlemektedir.
 • Göl kıyılarında kurulan kamplarda da koşullar aynıdır.

Ayrıca yanınızda, halat, ip, kamp bıçağı, çakmak, fener, çadır ışığı, rüzgârlık veya gölgelik gibi, her durumda bulunması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir