Kategoriler
Doğru giyin!

Kış Aylarında Spor Kıyafeti Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Spor Kıyafeti Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır; Kış aylarında spor yapmanın sizi zorlayacağını yahut soğuktan üşüyeceğinizi düşünüyorsanız doğru kıyafet ve doğru kumaş seçimleri ile mümkün olmayacaktır. Kış aylarında spor yapmak istediğiniz bölgenin hava durumuna göre tercihlerde bulunmak önemlidir. Buzlu, karlı, yağmurlu veya rüzgârlı havalarda spor yapacak iseniz kıyafetlerinin özellikleri sizi kötü hava koşullarına karşı korurken aynı zamanda spordan alacağınız verimi de arttıracaktır. Spor yapmak istediğiniz bölgenin havasına göre veya günlük hava durumuna göre giyindiğiniz takdirde kış aylarında açık havada da oldukça keyifli ve verimli egzersiz yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz ve tercih etmeniz gereken spor kıyafeti kumaşlarını sizler için irdeleyeceğiz.

Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Spor kıyafetlerin kumaşları günlük giyim kıyafetlerinden bazı özellikleri ile ayrılmaktadır. Bu kıyafetler hafif ve esnek kumaştan imal edilirken aynı zamanda terletmez ve koku yapmayan özellikleri de bulunmaktadır. Kış aylarında özellikle çok soğuk havalarda ise daha kalın kumaşları tercih edebilirsiniz. Bu kumaşlar terlemeyi önlerken aynı zamanda soğuk havanın içeri girmesini engelleyecek ve vücut ısısını normal seviyede tutacaktır. Yağmurlu havalarda ise su geçirmez özelliğin yanı sıra suyu iten kumaşlarda tercih edilerek yağmur suyunun üzerinize kalmasını ve ağırlık yapmasını engelleyebilirsiniz. Spor kıyafetlerin çeşitli özellikler ile üretiliyor olması her zaman spor yapma ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmaktadır.

Kış Aylarında Spor Kıyafeti Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır; Sentetik Kumaş Özelliği

Spor kıyafetlerde hemen hemen ilk tercihi sentetik kumaşlar olmaktadır. Sentetik kumaşın bu kadar fazla tercih ediliyor oluşunun ilk sebebi nefes alabilme özelliğidir. Bu kumaş vücudun terini emerken sporcunun kendisini rahat hissetmesini sağlamaktadır. Polyester ve naylon karışımı kumaşlar yerine dilerseniz pamuklu kumaşları da tercih edebilir. Pamuklu kumaşlarda suyu emer ve bedenin nefes almasını sağlar. Önceliğiniz terinizin emilmesi ise sentetik veya pamuklu kumaşları tercih edebilirsiniz.

Kış Aylarında Spor Kıyafeti Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yağmurlu Havalarda Kumaş Özelliği

Yağmurlu havalarda aramanız gereken ilk özellik suya dayanıklılıktır. Su geçirmez kumaşlar aynı zamanda rüzgâra karşıda kişiyi koruyacağından sert havalarda kullanılabilir. Bu kumaşlar yağmur suyunu emmez ve akmasını sağlarken aynı zamanda kişinin bedenini de ıslanmaktan korumaktadır. Dilerseniz bu kıyafetleri yağmurluk gibi kıyafetlerinizi ıslanmaktan korumak için kullanabilir dilerseniz ise içerisine farklı bir iç katman tercih ederek tek başına kullanabilirsiniz. Bu kumaşların özel dış kaplaması sayesinde suyun değdiği yerde iz kalmayacak ve akıp gidecektir. Bu kumaşların tercih edilmesinin bir diğer özelliği ise dayanıklı oluşudur. Özel katmanı kırışmasını veya yırtılmasını büyük oranda engellemektedir.

Kış Aylarında Spor Kıyafeti Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır; Kalınlığı Ne Olmalı?

Kış aylarında performansınızı arttırmak ve spordan alacağınız keyfi arttırmak için en önemli olay kıyafetlerin seçimidir. Islanmanız veya üşümeniz halinde spordan alacağınız verimin düşmesi bir yana aynı zamanda hastalanmanıza da neden olabilir. Karlı veya çok soğuk havalarda spor yaparken kalın ve ısı yalıtımı olan kıyafetler tercih edilmelidir. Bu kıyafetler vücut ısınızı korumanızı sağlarken üşütmenizi de engelleyecektir. Soğuk havalarda kat kat giyinmenizde tercih edilmez. En fazla üç kat giyinebilirsiniz. Alt katman olarak pamuklu ve polyester orta katman sizi sıcak tutacak olan pamuklu polar ve üst katman ise ısı yalıtımlı su geçirmez özellikli olması ile keyifle spor yapabilirsiniz.