Kategoriler
Doğru giyin!

Koşu Ayakkabıları İçin Doğru Çorap Seçimi

Koşu ayakkabıları sergileyeceğiniz hız ve bu koşudan elde edilecek olan keyfi direkt olarak etkilemektedir. Tam da bu nedenle koşu ayakkabısı ve bunun tamamlayıcı unsurlarının seçimi konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Koşu ekipmanlarının seçimi sırasında sürece dikkatle yaklaşmalısınız. Çorabın koşu hızım ya da rahatlığım üzerinde ne gibi bir etkisi olabilir gibi küçümseyici bir tavır kesinlikle takınmamalısınız. Ayağınızda oluşacak kabarcıklardan rahatsız edici hissiyata kadar birçok alanda sorumlunun çoraplar olduğu görülmektedir.

Ayak Yapınıza Tam Uyumlu Çoraplar Seçin!

Kendi ayak sağlığınız ile alakalı tüm gerekleri yerine getirebilecek çoraplar seçmelisiniz. Örneğin ayağında özel bir terleme problemi ya da nasır gibi sorunlar olan kişiler için bu rahatsızlıklara özel olarak üretilmiş olan çoraplardan faydalanmak çok daha verimli olacaktır. Bu tür hassasiyetler hem koşu konusunda performansınızı olumsuz yönde etkilemeyecektir hem de ilerleyen vadede direkt olarak ayak sağlığınızın korunmasını mümkün kılmaktadır.

Kullanılacak Çorap Hangi Malzemeden Üretilmelidir?

Koşu ayakkabılarına uygun olan çorap tasarımlarında çorabın hangi unsurdan imal edildiği de büyük öneme haizdir. Genel bir tavsiye olarak %100 oranında pamuktan yapılmış olan çorapların koşu süreci için çok da uygun olmayacağını bilmelisiniz. Bu aşamada karışık içerikli olanlar daha mantıklı olacaktır. Örneğin koton ve likranın bir arada kullanıldığı seçeneklerin daha nitelikli sonuçlanacağı belirtilmelidir. Sadece pamuktan imal edilen çorapların tavsiye edilmemesinin temel sebebi ise ayakta oluşacak tüm teri emerek ıslak bir hissiyat bırakmasıdır. Bu tip durumlar ayak sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine ve koku oluşumuna dahi sebebiyet verebilmektedir.

Çorap Kalınlığı Nasıl Olmalıdır?

Koşu performansını ve ayağın rahatlığını en temelden etkileyen bir diğer husus da çorabın kalınlığıdır. Çorap kalınlığının ayağı terletmeyecek ve konforlu hissettirecek seviyede olması gerekmektedir. Ayrıca kalın çoraplar ayakkabının kalıbının daralmasına da sebebiyet verebilmektedir. Çorak kalınlığının ortalama bir seviyede olması yeterli olacaktır. Ayrıca topuk dikeni gibi sorunlar ile mücadele eden kişilerin rahatsızlıklarına özel olarak üretilmiş olan çoraplardan istifade etme fırsatı da bulunuyor.

Çorap Numarasına Dikkat!

Spor ayakkabısının yanlış numarada giyilmesi nasıl farklı sonuçlara sebebiyet veriyor ve ayak sağlığınızı tehlikeye atıyorsa çorap numarasının yanlış olması da ayağın rahatlığından başlamak üzere kan dolaşımının olumsuz yönde etkilenmesine kadar sebebiyet verebilmektedir. Bu alanda doğru seçim yapılması için çoraplar üzerinde bedenler yazılmaktadır. Bu detaylara dikkat etmek sizin için oldukça verimli olacaktır. Çorap numarasına uygun seçim yaparak ayağınızın rahatlığını bir kademe daha artırma fırsatını elde edebilirsiniz. Özellikle ayak numaranızdan küçük olan bir çorap giymenin direkt olarak kan dolaşımını sekteye uğratacağı ve ayakta uyuşmaların meydana gelmesine sebebiyet verdiği de net biçimde görülmektedir.

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilmek için kullanım talimatlarında sunulan tüm detaylara uyum sağlamalısınız. Özellikle bakım ve temizlik konusunda kaç derecede yıkanması gerektiğinden nasıl kurutulması gerektiğine kadar büyük bir önem verilmelidir. Yıkama aşaması makinede yapılacaksa 30 derece ya da bu derecenin altında bir sıcaklıkta yıkama aşamasının tamamlanması gerekmektedir. Kurutma sürecinde ise kurutma makinesinin tercih edilmemesi gerekiyor. Kurutma makinesi uzun vadede çorapta yıpranmalara sebebiyet vermektedir.

Tarzınızı Yansıtın!

Teknik hususlara dikkat ettikten sonra dış görünüm olarak seçiminizi kendi zevkinizi yansıtacak bir şekilde yapma imkanınız bulunmaktadır. Tarzınızı hangisi yansıtıyorsa renk ve desen konusunda seçimlerinizi yapabilirsiniz. Son senelerde çorap piyasasının gelişim göstermesi ile elde edebileceğiniz alternatiflerin artış göstermesi verimliliği pekiştiren detaylardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir