Kategoriler
Doğru giyin!

Koşu Ayakkabılarının Diğerlerinden Farkı

Ayakkabı her an kullanılan en önemli ürünlerden biridir. Özellikle sağlık açısından düşünüldüğünde doğru bir ayakkabı seçimi ile ayaklarınız için herhangi bir sorun çıkmayacakken, yanlış bir seçimde birçok sorun ile uğraşabilirsiniz. Bu nedenle ve tüm spor dallarına göre spor ayakkabılar kendi içlerinde ayrılmıştır. Spor ayakkabılarının rahatlığını bilmeyen ve kullanmayan yoktur. Peki, birçok spor ayakkabı arasında koşu ayakkabılarının diğerlerinden farkı nedir?

1.Koşu Ayakkabısı

Spor ayakkabı kullanımı yapılıyorsa ilk olarak ayakkabıları iyi bir şekilde bilmek gerekmektedir. Koşu ayakkabısı, spor yapmak amacıyla tasarlanan ayakkabılardır. Genel olarak koşu ayakkabıları da kendi içerinde belirli türlere ayrılır. Bu türler yarış, antrenman, dağ/patika, antrenman ve yarış, normal koşu gibi türler ile kendini göstermektedir.

2. Farkı Nedir?

Yürüyüş ayakkabıları, gündelik spor ayakkabılar ve koşu ayakkabıları üç kategoride sınırlandırılsa da bu ayakkabı türleri kendi içlerinde ayrılmaktadır. Ayak iskelet yapısına bakıldığında yürürken ya da koşarken farklı iskelet sistemi hareketi gerçekleştirilir. Bu nedenle yürüyüş ayakkabısında ağırlık merkezinin topuklardan parmak uçlarına doğru ilerlemesinden kaynaklı olarak bu noktalara önem verilir. Koşu ayakkabısında ise ayak sürekli yerden kesildiği için darbelere karşı dayanıklı tarzda üretilir.

3. Nasıl Olmalı?

Ayakkabı seçimlerinde ilk olarak ayak durumunuzu iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bu duruma göre ayakkabı seçimi en doğrusu olacaktır. Koşu ayakkabısının diğerlerinden farkı, yüksek miktarda darbe emini olarak bilinmektedir. Koşu esnasında oluşacak olan darbelere karşı dayanıklı olunması ve ayak dönmesinin azaltılması için ayakkabının önünde ve iç bölgelerinde denge malzemeleri kullanılması gerekmektedir.

4. Koşu Ayakkabısı Zemini Her Zaman Önemli

Ayakkabınızı seçerken ayağınızı yere nasıl bastığınız oldukça önemlidir. Bu ayak tipinden kaynaklanır ancak ayakkabılarda da taban kısımları daha yumuşak inişler yapabilecek şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle koşu ayakkabısı seçerken koşacağınız alana göre bir ayakkabı seçimi yapmanız gerekmektedir. Çim ve topraklı alanlarda düz tabanlı koşu ayakkabısı sizlerin kaymasını sağlayacaktır.

Kaymayı önlemek ya da ayak burkulmalarını önlemek için koşu ayakkabı seçiminde koşacağınız zemini iyi tanımalısınız. Bu sayede bu zemine uygun bir ayakkabı tercihi yaparak ayakkabılarınızı daha iyi kullanabilir ve sağlığınız açısından da etkili bir kullanım sağlayabilirsiniz.

5. Ayakkabı Bakımı

Koşu ayakkabıları diğerlerinden daha rahat ve daha destekli bir ayakkabıdır. Ancak ayakkabıların bakımı yapılmadığında, ayakkabınız istemediğiniz bir duruma en kısa sürede gelecektir. Bu nedenle ayakkabılarınıza gerekli olan tüm bakımı en iyi şekilde yapmalı ve ayakkabılarınızın daima temiz olduğundan emin olmalısınız.

6. Ayak Numarasına Uygun Alım Yapılmalı

Ayak numarası her ayak için aynı olmayabilir. Bazı kişilerde bir ayak 37 ise diğer ayak 37,5 olabilmektedir. Bu nedenle ayakkabı seçimlerinde 37 olarak ayakkabı almanız doğru değildir. Özellikle koşu ayakkabılarında bu durum ekstra zararlı bir durumdur. Farklı olan ayak numaranız küçük almanız halinde sıkışacak ve parmaklarınızda daima bir rahatsızlık hissedeceksiniz. Özellikle koşu yaparken ayakların dengesi ve sağlığı önemlidir. Bu nedenle ayak numaranızdan küçük bir ayakkabı almamanız ve ayakkabınızı almadan önce iyi bir şekilde denemeniz gerekmektedir.

Koşu ayakkabılarının diğerlerinden farkı aslına bakıldığında oldukça büyük bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ancak yanlış seçimler yapılması ya da bir koşu ayakkabısının tanınmaması halinde, ayak sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için ayakkabınızı seçerken, taban rahatlığı, koşu ayakkabısının taban durumu ve doğru numara ile seçim yapmalısınız. Bu nedenle almadan önce koşu ayakkabısı ve diğer ayakkabı seçimlerinde deneme yapmanın önemi oldukça büyük bir şekilde karşınıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir