Kategoriler
Doğru giyin!

Koşu Bandı İçin Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor ayakkabı seçerken yapılması gereken en doğru hareket yapacağınız spora uygunluğudur. Spor salonunda kendinizi çok yormadan zinde kalmak istiyorsanız yapılacak hareket koşu bandında yürümek veya koşmak olacaktır. Halk arasında kabul edilen görüş koşu ayakkabılarının koşu bandında da kullanılmasının doğru olacağıdır ancak bu tek başına yeterli değildir. Sokakta, çamur, toprak veya çim zeminde koşmak ile koşu bandında koşmak arasında fark bulunur. Koşu bandının zemini oldukça serttir ve burada ayakkabının sağlamlığı da önemlidir. Yapacağınız spora en uygun ayakkabıyı seçerek daha iyi performans göstermenize yardımcı olabilirsiniz. Tüm bunları göz önüne alarak sizler için koşu bandında ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık.

Hareketlerinizi Düşünün

Koşu bandında genel olarak koşuyor mu yoksa yürüyor mu oluşunuz burada önemlidir. Eğer cihaz üzerinde genelde koşuyor iseniz ayakkabınızın topuk kısmında darbe azaltıcı veya darbe emici denilen tabana sahip olmalıdır. Ayrıca sert bir şekilde zemine basacak ve zeminin de sertliğini eklerseniz yaralanmalar yaşanabilir. Bu olasılığı en aza indirgemek için ise ayakkabınızın yastıklama özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Koşu bandında koşu yapanlar için en doğru ayakkabı esnek ve hafif yapıda olması ayrıca topuklarında ve tabanlarında yastıklamasının bulunmasıdır.

Ayak Yapınızı Analiz Edin

Sadece koşu bandı ayakkabısı seçerken değil genel ayakkabı seçiminde ayağınızı tanımanız çok önemlidir. Ayak yapınızı bilerek doğru ayakkabıyı seçer ve spor yaparken veya günlük hayatta konforunuzu büyük oranda arttırabilirsiniz.

Ayak yapısı 3 tip şeklinde gruplanmıştır:

  1. Düztaban ayaklar

Düztaban ayaklarda genellikle parmak yapısı daha belirgindir ve eğrilik yoktur. Bu yüzden insan koşarken ya da yürürken ayaklarını içe doğru kıvırma ihtiyacı duyarlar. Düztaban ayak yapısına sahipseniz ayaklarınıza kıvrım ekleyecek ve daha yüksek tabanlı ayakkabılar tercih etmelisiniz.

  1. Ayak iç çukuru normal ayaklar

Bu yapı genel yapıdır ve çoğu insanda görülür. Ayak iç çukurunuz 1-2 cm civarında ise normal ayak anatomisine sahip olduğunuz anlamına gelir ve genellikle sorun yaşamadan bütün ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

  1. Kemerli ayaklar

Bu ayak yapısına sahip kişiler koşarken çok dikkatli olmalıdır. Koşu bandında koşarken ayaklar dışa doğru basacak ve dönecektir. Bu sebepten esnek ve darbe azaltıcı spor ayakkabılar seçilmelidir.

Ayakkabının Ağırlığına Dikkat Edin

Özellikle koşu bandında koşarken ayakkabının dengesine ve ağırlığına dikkat etmelisiniz. Hafif bir ayakkabı her zaman spor yapan kişinin konforunu arttıracak ve daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Koşarken topuklarınızda daha fazla baskı hissedecek ve yanlış ayakkabı tercihinizde topuklarınızda spor sonrası ağrı hissedeceksiniz bu ağrıyı azaltmak ve ortadan kaldırmak için topuk bölgesinde yastıklaması olan modeller tercih edilmelidir.

Her Zaman Konforu Öne Alın

Ayakkabı tabanının önemli olduğu kadar ayakkabının ayağı çok iyi kavraması da önemlidir. Ayağın üst kısmını tam kavrayan ayakkabılar sizin bir uzvunuz gibi hareket edeceğinden yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçer. Ayrıca koşu ayakkabısı seçerken ayaklarınız ve parmaklarınız sürekli hareket edeceğinden ayakkabının parmak ve topuk uçlarında küçük boşluklar olmasına özen gösterebilirsiniz. Böylece ayaklarınızın şişme ihtimalinde hem ayaklarınız rahatsız olmayacak hem de ayağınızın hareket etmesi için imkân sağlayacaksınız. Bu özelliklere sahip ayakkabı seçerek koşu bandında sağlıkla sporunuzu yaparken kendinizi daha konforlu hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir