Kategoriler
Doğru giyin!

Koşu Kıyafetimi Nasıl Seçmeliyim?

Koşu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar olduğu gibi spor kıyafetlerini seçerken de önem vermeniz gereken detaylar bulunmaktadır.

Ayakkabınızı nasıl seçmelisiniz?

Normal hayatta giydiğiniz spor ayakkabıları ile koşuya çıkmak herkes tarafından yapılan büyük bir hatadır. Dolayısıyla spor ayakkabınızı dolabınızdan çıkarıp onunla koşuya çıkmak iyi bir fikir değildir.

  • Ayak tipinize uyum sağlayan ayakkabılar tercih edin.
  • İyi yastıklı spor ayakkabıları satın alın.
  • Ayağınızı sıkan ve küçük gelen ayakkabıları tercih etmeyin.
  • Pamuklu ve hava alan çoraplarla koşu ayakkabınızı destekleyin.

Dolayısıyla ayak türünüze en uygun koşu ayakkabısını satın almak yaralanmaları önlemeye ve koşu sırasındaki konforu artırmaya yardımcı olur.

Nasıl kıyafetler giymeliyim?

Koşuya çıkarken içinde rahat hissedebileceğiniz kıyafetler tercih etmelisiniz.

Sıcak havalarda koşu yaparken vücudunuzun nefes alması gerekmektedir. Kalın kıyafetler nabzınızın düzgün çalışmasını engellediği için kıyafetlerinizi hava alan kumaşlardan tercih etmelisiniz. Kapalı ve yağmurlu havalarda koşuya çıkacaksanız yağmurluğunuzun hafif kumaştan olmasına dikkat etmelisiniz.

Özellikle vücudunuza iyi oturan, çok sıkmayan, terlemeye izin veren, teri hapsetmeyen büstiyerler giymelisiniz. Üzerinize giyeceğiniz tişörtlerin ve eşofman üstlerinin de bol olmasına özen göstermelisiniz.

Rahat hareket edin!

Koşu sırasında önemli olan vücut sıcaklığınızı koruyabilmektir. Nefes alan ve yalıtkan malzemelerden yapılan taytlar vücut sıcaklığını sabit tutarak soğuk havayı geçirmez. Dolayısıyla bu kumaşlardan yapılan taytları tercih etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca koşu sırasında dizlerinizi kolayca bükmeniz gerektiği için dar kesimli modellerden de uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir