Kategoriler
Doğru giyin!

Krampon Deyip Geçme: Mevkisine Göre Seçimi

Genellikle krampon alırken kişiler zemine göre seçim yapar. Elbette bu düşünce tümüyle yanlış değildir ancak bilinir ki profesyonel oyuncular kramponlarını mevkilerine göre seçmektedir. Yani bir forvet oyuncusunun seçeceği krampon ile defans oyuncusu etkili bir şekilde oynayamaz. Bu sebepten krampon seçerken zemine dikkat ettiğiniz kadar mevkiinin de önemli olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Sözü fazla uzatmadan hangi mevki hangi kramponu seçmeli açıklıyoruz.

Forvet Oyuncuları

Forvet oynayan kişiler belki de rakibin en korkulu rüyasıdır. Hem orta sahada yer alırken hem de ikili mücadelelerden galip çıkarak şut atan gerektiğinde topu saklayan aktif bir isimdir. Bu sebepten hızlı ve çevik olmak gerekir. Hızınıza ayak uyduracak ve zeminde sizi sağlam tutacak krampon seçimi önemlidir. Forvet oyuncularına Nike Vapor 13 Club Erkek Siyah Krampon Futbol Ayakkabısı AT7968-010 modelini önerebiliriz. Bu model bağcıklıdır ve bu sayede ayağı tam kavrar ve bilekte biterek topa dilediğiniz gibi şekil vermenizde size engel olmaz. Bolca şut çekerken ayakkabının ömrünün çabuk tükenmemesi için sağlam malzeme seçilmiştir ve oldukça hafiftir. Kaydırmaz tabanı ve zemin tutuşu ile ikili mücadelede sizi desteklerken aynı zamanda estetik görünümü ile sizi şıkta gösterecektir.

Kalenin Bekçileri

Bir takımın gizli beyni kalecilerdir ve eldivenleri kadar krampon seçimi de önemlidir. Kaleciler diğer oyunculara göre daha sabit oynadığından krampon alırken hafifliğini çok da önemsemeleri gerekmez. Bunun yerine savunma kısmını önemsemelidir. Kaleciler çoğu zaman saha boyunca şut atar ve bu atışlar sert ve uzun mesafe olduğundan kramponun sağlamlığı ve ayağı koruması daha önemlidir. Bu sebepten her şeyden önce kramponun malzemesi önemsenmelidir.  Nike Legend 8 Academy Erkek Kırmızı Futbol Krampon AT5292-606 modelini inceleyebilirsiniz. Dana derisinden yapılmış bu model hem doğal hem de suni çimde kullanılabilir. Zemin tutuşu oldukça etkiliyken materyali ile kalecilerin rahat etmesini sağlarken top kontrolünü arttırmak için kalıplı dokuya da sahiptir. Bilekte biten modeli ile kaleciye topu tutarken ayağını esnek bir şekilde kullanma olanağı sağlar.

Sarsılmaz Defans

Bir takımın kalesidir. Kale aşılınca kale savunmasız kalabilir. Bu sebepten her şarta hazır olacak ve futbolcunun dayanıklılığını arttıracak, zemin tutuşu kuvvetli olurken aynı zamanda seri hareketler ile rakibin ensesinde olmaya yardımcı olacak bir krampon seçmek önemlidir. Bunun için tartışmasız en iyi modellerden biri Nike Jr Phantom Vision 2 Academy Dynamic Fit Çocuk Siyah Krampon Futbol Ayakkabısı CD4059-010 olacaktır. Bu modelin özel olarak dayanıklılığı test edilmiştir. Ayak tabanını kavrarken aynı zamanda zemin tutuşu da çok yüksektir. Ayrıca bilek desteği ile ayaklarınızdan da olabildiğince güç alarak defansta sağlam durmanızı destekler. Performansınızda sizi dengeleyecek ancak ağırlaştırmayacak bir ayakkabı arayışındaysanız bu model size daha fazlasını da sunmaktadır.

Orta Saha Oyuncuları

Bu mevkide yer alan oyuncular rakipten topu katarak ilerlemek ve defansa da destek vermektir. Bu sebepten hücum yaparken aynı zamanda savunmayı da düşünmelidir. Kısacası her şeyden biraz olması gereken ve işlevsel bir mevkidir. Ağırlık savunmaya destek veriyorsanız çorap modelleri tercih etmenizi öneririz. Adidas Predator 19.1 Fg Erkek Kırmızı Krampon Futbol Ayakkabısı BC0552 modeli size uygun olacaktır. Bu model burun kısmındaki özel dokulu kısmı ile her pası güvenle atmanıza yardımcı olurken bilekli oluşu ile topa hâkim olurken kazaları olabildiğince az yaşarsınız. Defansa destek verirken ise zemin tutucu özelliği ve extra denge sağlayan tabanı ile aşılmaz bir oyuncu olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir