Kategoriler
Doğru giyin!

Krampon Seçerken Nelere Dikkat Edilir

Krampon seçerken kullanıcılar birçok unsura dikkat ederek ayakkabı seçimi yapmalıdır. Ayağına nasıl oturduğuna, kullanılacak olan zemine ve ayak yapısına göre ayakkabı seçimi yapılmalıdır.

Bu yazımızda ayakkabı seçerken ayakkabının nasıl bir yapıya sahip olacağı konusunda bilgiler paylaşacağız. Ayakkabının yapısını tanımak sizlere ayakkabı alma noktasında kolaylık sağlayacaktır.

Futbol Ayakkabılarının Tabanları

Ayakkabının dış tabanı zeminle buluşulan noktadır. Ayakkabıda tabanın yapısı oldukça önemlidir. Kramponların dış tabanları için şunlar söylenebilir:

Tabanı değiştirilen çivili ayakkabı: Bu ayakkabılar farklı arazilerde kullanıma uygun için yapılmıştır. Birçok zemin yapısında bu kramponlar kullanılabilir. Zemin için ayakkabının altında yer alan çiviler kolaylıkla çıkarılabilir.

Kalıplı futbol ayakkabısı: Tek parçadan oluşmaktadır. Sert yüzeylerde oynamak için idealdir. Çiviler kalıplıdır. 16 adet çivisi vardır. Sert zeminlerde iyi bir tutuş sağlar.

Suni çim saha kramponlar: Kauçuk tabanında küçük çiviler vardır. Bu çiviler birbirlerine yakındır. Çok sayıdalardır ve kısa saplamalar içermektedir. Sert yüzeyler ve pürüzlü yüzeyler için tasarımı uygundur. Bu ayakkabılar donmuş sahalar için de rahatlıkla kullanılabilir. Doğal yüzeylerde kullanılmamasının nedeni çivilerin arasında çamur girmesinden kaynaklıdır.

Çim saha futbol ayakkabıları: Dayanaklı krampon olarak bilinir. Doğal alanlarda ya da sert yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir.

Kapalı saha futbol ayakkabısı: Dış tabanı düz ve yumuşaktır. Salon ayakkabısıdır. Yapısı gereği hafiftir ve kolay şekilde hareket imkanı sunar.

Kramponların Üst Yüzlerinin Tipleri

Bu bölge ayakkabının topla temas ettiği bölgedir. Doğal derilerle ya da sentetik derilerle yapılabilir. Dayanıklı olması önemlidir. Yumuşak deri yapısına sahiptir. Dokunma hissi krampon için iyidir.

Deri yağışlı havalarda su tutma özelliği taşır. Üst kısımda yapılan işlemeler iyi bir vuruş için ve su tutma konusu için yapılmıştır. Üst yüzeyde kullanılan deri tipleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanguru derisi esneyen yumuşak deridir.
 • Dana derisi dayanaklıdır.
 • Koyun derisi suya dayanıklıdır ve hızlı kurur.
 • Sentetik yüzeyler ucuzdurlar. Deri kadar dayanıklı değildir ve nefes alma özelliği azdır.

Futbol Ayakkabısının Kesimi

Futbol ayakkabısı kesimi pozisyonlara göre önem kazanır. Pozisyonların uygunluğuna göre gereken kesimler tercih edilmelidir. Kesim tipleri şu şekildedir:

 • Düşük kesimli ayakkabı, hafiftirler. Sahada daha hızlı olmaya yardımcı olurlar. Rahat hareket olanağı sunar.
 • Orta kesimli ayakkabı, bu ayakkabılar ayak bileğine destek sağlarlar. Manevra yapılması için uygundur. Hız kazanmak için oldukça uygundur.
 • Yüksek kesimli ayakkabı, bu tarz ayakkabılar bileğe destek sağlar. Yana doğru hareketlerde de destek imkanı sunar. Yanal hareketler sırasında bileğe baskı uygulanır. Yüksek kesimli krampon bu baskıyı engeller.

Kramponlarda Çiviler Neden Önemlidir

Kramponların altlarında çiviler bulunmaktadır. Çivili kramponlar kullanılacak zemine uygun olarak tasarlanır. Hangi zemin için kullanılacaksa o kramponun dış taban yüzeyinde gerektiği kadar çivi bulunmaktadır.

Kramponlarda çiviler, çivilerin uzunluğuna kısalığına göre, kullanım sıklığına göre değişmektedir. Çim sahada krampon giyecek kişi çok fazla çivi bulunan krampon giymesi halinde etkili performans sunamayacaktır.

Krampon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Krampon alacak kişiler aşağıda sayılacak olan maddelere göre krampon almalıdır:

 • Satın alacağınız zaman ayakkabı ile hangi yüzeyde oynayacağınıza dikkat ederek almanız gerekmektedir.
 • Saha içerisinde oynadığınız pozisyona göre ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Hızlı olmanız gerekiyor ise ona uygun ayakkabı tercihi yapılmalıdır.
 • Krampon alırken dış yüzeyinin deri olmasına özen gösterin. Deri kramponlar daha dayanaklı ve daha yumuşaktır.
 • Değiştirilebilir çivili krampon almanız birçok yüzeyde oyun oynamanızı kolaylaştırır. Hava koşullarına dikkat ederek ayakkabı satın alabilirsiniz.
 • Tabanının kauçuk olmasına dikkat edilmelidir. Resmi bir maçta giyecekseniz yönetmeliğe uygun olan ayakkabıyı almanız gerekir.
 • Kadın kramponları yapısı dardır. Ayakları geniş olan kadınlar erkek kramponları tercih edebilir.
 • Yeni başlayan kişiler sentetik yüzeyli kramponlar tercih edebilir.
 • Yağmurlu ya da ıslak ortamda giyilmesi durumunda deri ayakkabılar az da olsa su çeker. Eğer sonrasında ayakkabı yanlış şekilde kurutulur ise şeklinde bozulma yaşanabilir ve sertleşir. İçine gazete koyarak kurutmaya bırakabilirsiniz.
 • Kapalı salonda futbol oynanacak ise kros ayakkabı ile oynamak mümkündür.
 • Ayakkabı alacak kişiler ayakkabıyı alırken futbol oynanacak çorap ile deneyerek almaları önerilir. Bu sayede daha sonradan darlığı konusunda sıkıntı yaşanmaz.

İyi Krampon Ne Sağlar

İyi krampon oyuncunun daha iyi şekilde performans sergilemesini sağlar. Oyuncunun hareketlerinin dengeli şekilde olmasını sağlar. Top kontrolü daha kolay şekilde yapılabilir.

Kullanacağınız zemin üzerinde sıkıntı yaşamadan hareket edebilirsiniz. Yanlış krampon seçimi ciddi sakatlıklara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir