Kategoriler
Doğru giyin!

Küçük Koşucular İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük Koşucular İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler; Geleceğin umut ışıkları çocukları gelişim çağında desteklemek ebeveynlerin en büyük ideallerinden biridir. Büyüme çağındaki çocukların isteklerine ilgilerine ve hayallerine yönelik adımlarda onların yanında bulunmak ve gelişimini desteklemek için iyi bir gözlemci olmak ve çocuğu teşvik etmek öncelik olmalıdır. Eğer çocuğunuz koşuya ilgiliyse onun için yapılacak en iyi adım uygun koşu ayakkabısı tercihinde bulunmak olacaktır. Koşmak için alınan ayakkabı ile günlük spor ayakkabısı arasındaki farkları bilerek en uygun koşu ayakkabısı tercihinde bulunmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

En Uygun Taban Seçimi

Koşu ayakkabısı alırken çocukların ilk tercihi görüntüsü olurken yetişkinlerin ilk bakması gereken husus ayakkabısın tabanı olmalıdır. Çocuk koşu ayakkabısı ile yetişkin koşu ayakkabıları arasındaki farklardan biri de taban seçimidir. Çocuk koşu ayakkabılarının tabanları genellikle kauçuk olmaktadır. Bu tabanlar hem hafif hem de dayanıklıdır. Çocuğun ağırlığı ve iskelet sistemi düşünüldüğünde ağır ayakkabılar onu zorlayacağından özel olarak kauçuk tabanlı üretildiği bilgisini vermek isteriz. Uzun ömürlü kauçuk taban aynı zamanda hafiftir ve çocuğun dengesini sağlamada yardımcı olur. Ayrıca yastıklama sistemi ile çocuğun daha konforlu koşmasını sağlayacaktır. Tüm bu sebeplerden ötürü çocuğunuz kauçuk tabanlı koşu ayakkabısı satın alabilirsiniz.

Küçük Koşucular İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler; Kumaş Seçimi 

Koşu ayakkabısı seçiminde bulunurken ayakkabının kumaşını da irdelemek gerekir. Koşu ayakkabısı yüzeyi hafif ancak dayanıklı olmalı aynı zamanda ayağı terletmeyen özelliği de barındırmalıdır. Bu tasarımlar ayağa rahatlık da sunarken uzun süre ayakta kalma durumunda terletmeyeceğinden ayak sağlığını da korumaktadır. Hafif, esnek, terletmeyen ve uzun süre giyilmeye uygun üst yüzey kumaşlar çocuğunuzun koşarken alacağı keyfi arttırırken ayak konforunu da doğrudan etkileyecektir.

Küçük Koşucular İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Küçük Koşucular İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük Koşucular İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler; Ayak Numarası Seçimi

Türk milletinin en büyük özelliklerinden biri de çocuklara bir ürün satın alırken büyük seçerek seneye de giyer mantığıyla hareket etmesidir. Bu düşüncenin haklı olduğu durumlar olmakla birlikte koşu ayakkabısı seçiminde bu tarz bir yaklaşım yanlış olacaktır. Çünkü ayakkabının numarası büyüdükçe bağlantı yerleri veya bilek teması da değişecektir. Bu durumda çocuğun rahatlığını da ayak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayakkabı seçiminde bulunurken dikkat edilmesi gereken husus yarım numara büyük olmasıdır. Koşarken ayak sürekli hareket edecek ve parmak uçlarının ayakkabının tam ucunda kalması halinde ayakkabının içinde ayak parmakları katlanabilir veya ayakkabının önü aşınabilir. Bu sebepten parmak uçları ile ayakkabının ucu arasında ortalama 2 cm kadar mesafe bulunması gerekir.

Koşu Ayakkabısı Günlük Giyilir Mi?

Koşuya yeni merak sarmış çocuğunuz günlük olarak da ayakkabıları giymek isteyecektir. Elbette ki giyebilir ancak eğer motivasyonu iyi değil ve heves olarak koşmak istiyorsa ayakkabıları sıkça giymesi onu soğutabilir ayrıca bu ayakkabılar koşmak için tasarlandığından tüm gün ve sürekli olarak ayakta kullanılması çabuk yıpranmasına neden olabilmektedir. Koşuyu da bir spor olarak kabul ederek sporunu yaparken ayakkabılarını giyeceği konusunda telkinlerde bulunarak geleceğin koşucusunu yetiştirebilirsiniz. Çocuğunuz için en uygun koşu ayakkabısı seçiminde www.sportive.com.tr adresinden yardım alabilir ve istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.