Kategoriler
Doğru giyin!

Magnezyumun Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

Magnezyum oran olarak vücudumuzda en fazla bulunan mineraller arasındadır. Kaslardaki kasılma, gevşeme hareketlerini düzenlemesinin yanı sıra protein sentezlenmesinde görev alır ayrıca kan şekerinin stabil gitmesinde de çok etkilidir. Kısaca bir sporcunun veya sağlıklı yaşamak isteyen kişilerin magnezyuma dikkat etmesi gerekir. Çok daha fazlası için detaylı magnezyum dosyasını açıyoruz.

Vücudumuz İçin Neden Önemli?

Vücudumuzun bazı görevleri tam anlamıyla yapabilmesi için bu minerale ihtiyacı vardır. Eksikliğinde beden zorlanır ve işlevini tam yerine getiremez. Dokularımızda &2 oranında magnezyum bulunurken %98’lik kısmı kaslar ve kemiklerde yer almaktadır. Ne gibi görevleri vardır?

  • Kas dokularının hareket etmesinde
  • Kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesinde
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde
  • Protein sentezlenmesinde
  • Nöronların hareketinde

Magnezyum minerali kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Eğer hiç geçmeyen bir yorgunluktan ve bitkinlikten ders yanıyorsanız bunun sebebi magnezyum eksikliğinden olabilir. Ayrıca metabolizmanızın düzenlenmesinde de görev almaktadır. Kemiklerin güçlenmesini ve korumasını sağladığı gibi diş sağlığı içinde gereklidir. Hücre bölünmesinde kullanılırken protein sentezinde de ihtiyaç duyulur. Spor yaparken kaslarının güçlenmesini istiyorsanız mutlaka magnezyum alınımını arttırmanızı tavsiye ederiz.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Uzmanlara göre bir kişinin günlük magnezyum ihtiyacı 400 mg’dır. Bu gereksinimi bazı gıdalardan alarak karşılamak oldukça kolaydır. Bu besinleri mutlaka günlük beslenme programınıza eklemenizi öneririz.

Magnezyumun en fazla olduğu hepimizin en çok tüketmekten hoşlandığı besindir. Elbette çikolata! 500 gr bitter çikolatanın içinde günlük ihtiyacınız olan magnezyumun %40’ını karşılayabilirsiniz. Kaju fıstığı ikinci sırada yer alır. Bir porsiyon veya bir avuç kadar Kaju fıstığının içerisinde günlük ihtiyacınızın %30’unu bulabilirsiniz. Avokado ise tek başına üçüncü sırada yer almaktadır. Bir tanesini tüketerek günlük ihtiyacınızın %15’ini karşılayabilirsiniz.

Magnezyum Oranınız Düşük İse

Şu an bize oranının nasıl olduğunu anlayacağım? Dediğinizi duyar gibiyiz. Bunun için elbette test yaptırabilir veya söyleyeceğimiz şeylerden yeteri kadar tüketmediğinizi çıkarabilirsiniz.

Öncelikle eğer günlük tüketmeniz gereken miktarın altında kalıyorsanız kan şekeriniz çok düzensiz olacaktır ve durup dururken kasılmalar veya kramp girmeleri yaşayabilirsiniz. Kan testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında eğer sebebini bilmediğiniz bir depresyon yaşıyor ve modunuzun hep düşük olduğunu düşünüyorsanız dikkat etmelisiniz. Zihninizde bulanıklık varsa bazı şeyleri hatırlamakta zorlanıyor veya kafa karışıklığı yaşıyorsanız yine sebebi eksikliği olabilir. Uykuya dalarken zorlanmak veya uyku kalitesinin düşüklüğü de belirtileri arasındayken saçlarınız çok fazla dökülüyor, tırnaklarınız çabuk kırılıyor veya uzamıyorsa sık sık baş ağrısı ve baş dönmesi yaşıyorsanız yine eksik olduğunun göstergelerindendir.

Eğer besin yoluyla tüketmek istemiyorsanız doktorunuzun tavsiyesiyle eczanelerden ilaç temin edebilirsiniz. Farklı bileşenler şeklinde bulunmaktadır. Bazı bileşenler sindirime iyi gelirken bazıları uyku düzenini olumlu yönde etkilemektedir. Size en uygun olanı ve ihtiyacınıza yönelik olanı seçebilirsiniz.

Mineral alımı modern dünyada gittikçe azalmaktadır. Doğal olarak besinlerden elde edebileceğimiz birçok mineral bazı sorunlardan ötürü mutfağımıza giremez duruma gelmiştir. Sadece magnezyum değil diğer minerallerinde bizim için önemli olduğunu hatırlatarak sağlığımız için bu konuda ehemmiyet göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir