Kategoriler
Doğru giyin!

Nike Mı? Adidas Mı?

Adidas ve Nike günümüz spor dünyasının ve son 30-40 yılın spor dünyasına damga vurmayı başarmış iki ismi olarak süreklilik gösterir bir şekilde insanların karşısına çıkmaktadır. Nike da Adidas da gerek giyim gerek ayakkabı dendiğinde spor yapan kimselerin paralarını harcamaktan çekinmedikleri iki marka.

Giyimde Nike ve Adidas

Bir tarafta menşeii ABD olan Nike, bir tarafta da menşeii Almanya olan Adidas. Bu iki marka yıllardır süregelen bir rekabet içinde varlıklarını aynı ortamlarda sağlamışlardır. İki markanın da giyim sektöründe ön planda olduğu ve kaliteyi kullanıcılarına sunduğu da yadsınamaz. Giyim dendiğinde Nike mı ? Adidas mı?

  • Adidas Nike’tan daha önce kurulan ve tenis, futbol gibi spor dallarındaki takımların formalarını hazırlayan bir şirket olarak öne çıkıyor. Özellikle tenis dalındaki profesyonel sporcuların formalarını yapmasıyla tanınıyor.
  • Diğer bir yanda ise 1964 kuruluşlu Nike markası yer alıyor. Nike Amerika doğuşlu olması sebebiyle NBA’in sevilen isimleri tarafından ilk tercih olarak sıklıkla kullanılıyor. Nike basketbolda ismini sıklıkla göstermesinin yanı sıra gerek ülkemizin futbol takımlarında gerek uluslararası alandaki futbol takımlarının formalarında kendini gösteriyor.
  • Bu iki markanın ayrıldığı temel nokta göreceli olarak Adidas markasının daha kaliteli ürünler üretirken Nike markasının daha uygun fiyatlı ürünleri kullanıcıyla buluşturuyor olmasında yatıyor.

Spor Ayakkabılarda Adidas ve Nike

Spor ayakkabı seçimi söz konusu olduğunda pek çokları bu markalardan birinde karar kılmaktadır. Bunun sebebi markaların isimlerini diğer markalara kıyasla çok daha fazla duyurmuş olmayı başarması ve çıkarılan ayakkabılarda çeşitlilik sağlamasında yatar.

Koşu Ayakkabıları: Koşu ayakkabısının seçiminin yapılması söz konusu olduğunda iki markanın da kendine has ürünler çıkartarak kişilerin ayaklarının rahat etmesi hususunda hareket ettikleri görülmektedir. Bu noktada koşu ayakkabısı alacak kişilerin kendilerine iki marka tarafından sunulan modelleri tek tek denemelerinde ve en iyi olduğunu düşündüklerini seçmelerinde fayda vardır.

Basketbol ve Futbol Ayakkabıları: Nike ve Adidas bu spor dallarında on yıllardır çekişme halindedir ve birbirlerine çeşitli yeni modeller ile sürekli rekabet okumuşlardır. Bu modellerin çeşitliliği satın alacak kişinin kafasında soru işaretleri uyandırabilmektedir. Burada da yapılacak seçim doğrultusunda kullanıcıya iki marka tarafından sunulan modellerin tek tek denenmesi çözümü yatmaktadır.

Hangi Marka Daha Kaliteli

Hangi markanın kaliteli olduğunun tartışması internet sitelerinde, sosyal medyalarda, günlük rutin olarak gerçekleşen sohbetlerde yıllardır gerçekleştirilmektedir. Bu noktada taraf tutanların yaptığı temel şeyi ele almak gerekir. Kullanıcı memnuniyeti bir markanın ne kadar iyi olduğunu belirleyen temel unsurdur.

Bu markaların hangisinin daha kaliteli olduğu tartışması çokça yapılmakta olduğundan bu konuya yaklaşımlar kişiden kişiye olduğu gibi ülkeden ülkeye de değişim gösterir. Nike ve Adidas farklı spor dallarında daha çok isim duyurduğundan ikisinin uzmanlaştığı konular da farklılaşmaktadır.

Birisi bu iki markadan birisi arasında seçim yapacağı takdirde hangi sporu icraa edeceğini ve ne tip bir ürüne ihtiyacı olduğunu iyice gözden geçirmelidir. Seçim yapmadan internet ortamında yapılacak araştırmalarda kamuoyunun nabzı tutularak bir karara varmak daha doğru olabilmektedir.

Hangi Markayı Seçmeli

Bu iki marka arasında bir seçim yapmak şart değildir. Adidas ve Nike markaları kullanıcıların ihtiyaçlarını düşünerek farklı farklı ürünler çıkarmaktadır. Nike bulunabilecek bir ürün Adidas’ta bulunmayabilir, ya da tam tersi bir durum da olabilir.

Yukarıda belirtilen değerlendirme göz önüne alınarak Adidas veya Nike markalarının seçimlerini gerçekleştirecek kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bir karara varması daha iyi ürünlere ulaşılması doğrultusunda faydalıdır.

Nike mı? Adidas mı? Kararını vermek için bu markaların ürünlerini yakından incelemekte fayda var!

Tüm Nike ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz!

Tüm Adidas ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir