Kategoriler
Doğru giyin!

Okul İçin Spor Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Altın Kural!

Spor ayakkabı en çok tercih edilen ayakkabı türlerinden biridir. Doğru spor ayakkabıyı seçmek çoğu zaman zorluk yaratır. Spor ayakkabı tercih ederken, doğru ayakkabıyı bulmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların en önemli olanlarında 6 tanesini sizler için derledik. Siz de eğer spor ayakkabı tercih ederken zorlananlardan ve aradığı rahatlığı bulamayanlardansanız, yazımızı okumanızda fayda var. İşte okul için spor ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken 6 altın kural!

  1. Şişik Ayak Kuralı

Spor ayakkabı, ayağımızı her açıdan kavrayan bir yapıya sahiptir. Her gün ayağınızı kavraması dolayısıyla, satın alırken de ayağınızın en doğru şeklini almasını sağlayarak deneyip o şekilde satın almalısınız. Ayaklarımız gün içerisinde fazla ayakta kaldığında şişebilirler. Bu yüzden her türden ayakkabı tercih ederken olduğu gibi spor ayakkabı tercih ederken de mutlaka ama mutlaka ayaklarımız şişikken ayakkabı denemeliyiz. Gün sonunda, alışveriş günü sonunda şişmiş ayaklar ile en son ayakkabı alışverişi yapmak her zaman en akıllıca yoldur. Böylelikle ayağınızı sıkmayacak ayakkabıya sahip olabilirsiniz.

  1. Spor Ayakkabının En Önemli Özelliği: Rahatlık

Spor ayakkabıyı tercih etmemizin sebebi spor ayakkabının rahat olmasından ötürüdür. Ancak üretilen ve satılan her spor ayakkabı maalesef rahat değildir. Her ayağın yapısı, biyolojik ve kalıtımsal özelliklerimiz farklılığından dolayı farklıdır. Bazı ayaklar taraklı olabilirken bazıları da şiş olabilir. Bazıları ise çok daha ince yapıdadır. Bu noktada her ayak tipini rahat ettirecek tek bir spor ayakkabı modeli asla söz konusu değildir. Spor ayakkabıları denerken çevremizden aldığımız tavsiyeler ile alışveriş yaptığımızda bu sebeple hüsran yaşayabiliriz. Ayakkabı tercih ederken şiş ayakla rahatlığını denememizde oldukça fazla fayda vardır.

  1. Ayaklar Da Nefes Alır!

Vücudumuzu kaplayan derimizin her bir noktası esasen nefes alır. Çoğu insan nefes alan tek yerimizin burun olduğunu düşünür. Ancak insan derisi gözenekleri sayesinde hemen hemen her açıdan nefes alır. Ayaklarımız da keza nefes alan organlarımızdan biridir. Hatta ayakların terleme yüzdesi de oldukça yüksektir. Bu sebeple temizliği rutin olmayan ayaklar kokar hatta. En rahat ve hava alan ayakkabıyı tercih etmek bu noktada önemlidir.

  1. Mutlaka Çorapla Dene!

Ayakkabı tercihini yaparken mutlaka ayakkabıyı çorapla denemelisin. Çünkü çıplak ayakla denediğin ayakkabıyı her gün çıplak ayakla giymeyeceksin. Ayak büyüklüğünün tam tamına ölçüsünde ayakkabı tercih etmek ayakkabı tercih edilirken yapılan büyük hatalardan biridir. çıplak denenerek alınmış bir ayakkabı çorapla giyildiğinde sıkar, can yakar.

  1. Tercih Ettiğin Spor Türüne Göre Ayakkabı Al

Seçtiğin spor dalına göre bir ayakkabı al ve sadece o sporu yaparken giy. Bu noktada en çok yapılan hatalardan biri de farklı türde ayakkabıları yanlış giymektir. Yürüyüş ayakkabın farklı, maç ayakkabın farklı olmalıdır mesela. Tek bir spor ayakkabısını her sporda giymek çok yanlış bir kullanımdır.

  1. Basınç Yutmasına Dikkat Et

Başka bir önemli nokta da ayakkabının mevcut basıncı ne kadar absorbe edebildiğidir. Eğer bir ayakkabı basıncı emiyorsa, mevcut vücut basıncını da dengeli olarak dağıtır. Bu da gün içerisinde daha az yorulmamıza ve ayaklarımızın daha az yorgun hissetmesini dolaylı olarak sağlar diyebiliriz. Bir spor ayakkabı basıncı ne kadar fazla emebiliyorsa, o kadar az yorgun oluruz. En sağlıklı yol aslında budur. Ayakkabının mevcut basıncı ne kadar emebildiğini topuğun ayağı kavrama kapasitesinden ve yumuşak bir topuğa sahip olmasında anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir