Kategoriler
Doğru giyin!

Ortopedik Tabanlı Ayakkabının Vücut Sağlığına Etkisi

Ortopedik tabanlı ayakkabı ayak ve ayak bileği sağlığı için önemli bir role sahiptir. Ayakkabıların doğru ve sağlıklı biçimde seçilmesi yalnızca ayakların değil vücudun da genel olarak sağlığını etkilemektedir. Özellikle ortopedik ayakkabılar çocukluk çağında giyilmektedir. 2,5-3 yaşlarından itibaren yapılan kontroller sonrasında ayaklarında sorun olan çocuklar için ortopedik tabanlı ayakkabı tavsiye edilmektedir. Ortopedik tabanlı ayakkabının vücut sağlığına etkisi birçok bakımdan olumlu olarak değerlendirilebilir.

Ortopedik Ayakkabılar Hangi Sorunlar için Kullanılabilir?

Ortopedik ayakkabı giyerek ayak sağlığında bazı olumsuzluklar bulunan kişiler durumun iyileştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Ortopedik ayakkabılar genellikle aşağıdaki sorunlar için kullanılmaktadırlar:

  • Düz tabanlık
  • İçe doğru basma
  • Çukur tabanlık
  • Doğuştan çarpık ayaklar
  • Başparmakla ilgili problemler
  • Topuk dikeni
  • Düşük ayak
  • Ayak kaslarının kısa olması

Bu tip problemlerde çoğunlukla ortopedik ayakkabı desteği verilmektedir. Özellikle de düz tabanlık ve içe basma problemleri ortopedik ayakkabıya yönelmenin en başta gelen sebeplerindendir.

Ortopedik Ayakkabılar Nasıl Kullanılır?

Erkek ortopedik ayakkabı ve kadın ortopedik ayakkabı için mutlaka bir doktordan öneri alınmalıdır. Ortopedik ayakkabılar ara sıra giyildiklerinde değil düzenli olarak kullanıldıklarında etkili olurlar.

Ortopedik tabanlı ayakkabılar ayaklarda ve bileklerde oluşan sorunlarda doğru kullanım ile iyileşme sağlarlar. Ayaklar tüm vücudun yükünü taşıyan organlardır ve ayak sağlığının iyi olması daha iyi bir yürüyüş, koşma, spor yapma, dans etme vb. için önemlidir. Vücudun bel ve sırt bölgelerine yük binmez; genel olarak omurga da daha sağlıklı olur.  İyi bir ayak sağlığı daha dirençli olmayı sağlar.

Ortopedik ayakkabılar kişinin ayak anatomisine göre üretilmektedir. Sorunlu ayakları olan kişilere çeşitli noktalardan destek sağlar. Topuk noktası ise sıfırdır. Şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Ortopedik ayakkabıların parmak bölümleri oldukça geniş olarak hazırlanır.

Ayakkabılar mantar oluşumuna karşı da etkilidir. Genellikle ortopedik ayakkabılarda hava alma özelliği bulunur.

Bu tip ayakkabılarda iç taban çıkartılabilir özellikte tasarlanır. İstenildiği zaman tabanlık değiştirilebilir. Kadın ortopedik ayakkabı ayrıca genelde kadınlarda görülen başparmak yanındaki kemikler ve nasırlar için de etkilidir.

Daha Uzun Süre Yorulmadan Aktivite Yapabilirsiniz!

Ortopedik tabanlı ayakkabının vücut sağlığına etkisi belirttiğimiz gibi oldukça önemlidir. Genel olarak omurganın, belin ve sırtın güçlü olmasını destekler. İyi bir ayak sağlığı ile çok daha uzun süre ayakta kalınabilir, yürünebilir ve çeşitli aktiviteler yapılabilir.

En sağlıklı aktiviteleri rahatlıkla yapmak için ihtiyacınız olan en rahat ayakkabıları da www.sportive.com.tr‘den temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir