Kategoriler
Doğru giyin!

Outdoor Mont Çeşitlerini Biliyor Musunuz?

Kış aylarında mont giymek bir zorunluluktur. Gerek günlük hayatımızda gerekse çeşitli aktivitelerde giyeceğimiz mont değişkenlik göstermektedir. Günlük hayatta hafif bir mont tercih ederken açık havada spor yaparken hareket kabiliyetimizi kısmadan bizleri koruyacak modeller tercih ederiz. Kar montu, şişme mont, kaz tüyü mont, kuş tüyü mont, su geçirmez mont ve nefes alabilen mont derken birçok tercih arasında kafamız karışabiliyor. Kış aylarında ihtiyacınıza en uygun mont modelini belirlemek için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Şişme Montlar

Spor giyimden hoşlanan kişilerin günlük hayatında tercih ettiği mont çeşididir. Şişme montları günlük hayatınızda da kullanabileceğiniz gibi farklı sıcaklıklara kadar kişiyi sıcak tutabilme özellikleri ile kamp veya trekking yaptığınız günlerde de şişme mont kullanabilirsiniz. Şişme montlarda genellikle iki el cebi vardır ve bu cepler ellerinizi sıcak tutmak veya küçük eşyalarınızı depolamak için kullanılmaktadır. Sizi birçok koşulda sıcak tutacak şişme mont tercihinizi kuş tüyü tercih ederek daha soğuk havalarda kullanmayı sağlayabilirsiniz. Kumaş özellikleri ile suyu geçirmezken bazı outdoor şişme montlarda ise nefes alabilen kumaş özellikleri öne çıkmaktadır. Şişme montlarda soğukluk genellikle boyun ve baş bölgelerinden girmektedir. Dilerseniz boyunluğu olan ve kapüşonlu modeller tercih ederek hem günlük hayatta hem kısa trekking anlarınızda kullanabilirsiniz.

Kar Montları

Kar montları kar soğuğundan kişiyi korurken en soğuk dereceler düşünülerek tasarlandığından birçok ortamda kullanılabilir. Genellikle bu montlar yalıtım teknolojisi kullanılarak tasarlanır ve kişinin vücut sıcaklığını korumak üzere hazırlanır. Çift dolgulu malzeme ile soğuk hava içeri giremezken alt kısmın daha yumuşak kumaş seçilerek üretilmesi kişinin ten sıcaklığını da korumasına yardımcı olur. Bu modellerin bilek kısımlarında lastik yahut manşet tercih edilir. Bu kol modeli kol uçlarının kişinin vücuduna tam temas etmesini sağlayarak soğuk havanın içeri girmesini engellerken boyunluk bölümü ile kapüşonla tamamlanır. Bu durumda şapkalı bir şekilde boyun bölgesini muhafaza ederek sizi çok soğuk havalarda dahi koruyacaktır.

Polar Montlar

Polar montlar genellikle açık havada hareketli spor yapmaktan hoşlanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kumaş yapıları esnektir ve kişi hareket kısıtlaması yaşamaz. Hava alabilen kumaşı ile sporcunun terlemesi de önlenirken aynı zamanda soğuk havanın içeri girişi de engellenecektir. Bazı montlarda teri dışarı atmak için sırt kısmında küçük bir açık da bulunabilmektedir. İç kısımlarında polar olan bu modeller vücut ısısını korurken bazı kısımlarında su geçirmez özelliği ile yağmurlu havaya karşı dayanıklıdır. Çıkarılabilen veya katlanabilen kapüşonları ile de beklenmeyen hava koşullarına karşı güvenle kullanabilirsiniz.

Her Koşulda Seninle

Birçok outdoor markası tarafından üretilen bir diğer mont çeşidi ise birden fazla kullanım imkânı sağlayan ürünlerdir. Bu montların birden fazla gizli bölmesi bulunur ve dilerseniz polar mont dilerseniz yağmurluk veya dilerseniz baharlık olarak tercih edebilirsiniz. Kumaşın kalitesi ve hafifliği ile kış sporlarında da kullanılabilirken günlük kullanımda spor giyim için uygun olacaktır. Diğer outdoor mont modellerini incelemek için www.sportive.com.tr ziyaret edebilirsiniz.