Kategoriler
Doğru giyin!

Pilates Çorabı Gerekli Mi?

Pilates kas kuvveti ile nefesi bir arada kullanma sporudur. Farklı ekipmanları ile ve farklı kıyafetleri ile birçok kullanımı da bulunmaktadır. Pilates yapanlar hareketlerini kısıtlamadan rahat edebilecekleri ürünleri tercih ederken pilates çorabı ise genelde en fazla unutulan veya atlanılan konudur. Gerçekten gerekli mi? Ne gibi kolaylık sağlıyor veya işlevi nedir? Diye merak ediyorsanız detaylarını sizler için açıklıyoruz.

Nedir?

Pilates sporunda ayaklar ve ayakların durumu önemlidir. Çünkü bu spor esnasında ayakkabı kullanılması tavsiye edilmez. Denge sporu olarak da öne çıkması ayakların yerden tam kuvvet alması veya hareketlerin doğru yapılıyor olması için zemine sabit kalması önemlidir. Pilates çorabı işte tam bu sebepten değerlidir ve ayakların zeminde sabit kalmasını sağlarken diğer yandan ayak bileklerinizin korunması içinde gereklidir.

Doğru Pilates Çorabı Seçimi

Size en uygun çorabı seçmek için öncelikle ayağınızdaki duruşu ve hissiyatınız önemlidir. Ayağınıza bol gelmemeli ancak çok fazla da sıkmamalıdır. Ayrıca çorabın altında özel olarak kaydırmaz taban bulunur ve bastığınızda bu tabanın canınızı acıtmaması veya rahatsız etmemesi önemlidir. Hareket edeceğiniz ve vücut ısınız yükseleceği için terleme yapmaması ve bu sebepten pamuklu kumaştan olmasını da önemseyebilirsiniz. Böylece hava geçirgenliği sağlayacaktır. Eğer bilekte değil de diz kapağına doğru bir çorap seçecekseniz bacağınızı çok sıkmamasına özen gösterin. Bacağınızı sıkması durumunda kan akışınızı yeterince düzgün yapamaz ve hareketleriniz de istediğiniz rahatlığı elde edemezsiniz.

Önemli Midir?

Sporda dengenin önemli olduğu bilinmektedir. Dengenizi tam sağlayabilmek içinse bu çorap gereklidir. Tek amacı kaymayı önlemek değil aynı zamanda ayaklarınızı da korumaktır. Tabansız çoraplar ayaklarınızın kaymasına neden olurken olası bir yanlış düşüşte sakatlanmanıza da neden olabilir. Bu sebepten uzmanlar mutlaka önermektedir.

Pilates Çorabında Detaylar

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi ilk olarak içinde nasıl hissettiğiniz önemlidir. Ayrıca taban kısmında rahatlığınızı arttıracak dolgu da bulunur ki bu durum kaydırmaz özelliğini arttırmaktadır. Çorabı alırken bu detayların plastik değil de silikon olmasını önemseyin. Plastik baskı gördükçe ezilecek veya zaman içerisinde bozulacaktır. Sağlık açısında ve çorabın kullanım ömrü açısından silikon tercih edilmelidir. Yaz aylarında iseniz fileli modeller kış aylarında iseniz pamuk ürünler seçilebilir. Yükselen ısı ise bu iki kumaş türü ayağın terlemesini önleyecek ve ayak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Özellikle ayaklarınızda koku problemi yaşıyorsanız bu özellikte ürünler seçmeye özen gösterebilirsiniz. Sadece ürünün işlevi değil aynı zamanda görselini de önemseyebilirsiniz. Spor kıyafetinizi tamamlayan parça olarak göze de hitap etmektedir. Tayt kullanıyorsanız bilekte modeller veya şortla spor yapmayı seviyorsanız daha uzun modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca bazı modellerinde topuk kısmında silikonlar bulunurken ayak parmaklarının açık veya fileli tasarımları da bulunur. Kadın sporcular bu modeli çok daha estetik bulduğu için tercih edebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken detayları göz önüne alarak dilediğiniz çorabı seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir