Kategoriler
Doğru giyin!

Sırt Ağrısını Önlemek için Nasıl Ayakkabı Kullanmalıyım?

Ayakkabı seçimi yalnızca ayak sağlığınız ve aktivitelerdeki performansınızı değil genel vücut sağlığınızı da etkilemektedir. Kendiniz için uygun olmayan bir ayakkabı giymeniz bel ve sırt ağrılarına da neden olabilmektedir. Sırt ağrısını önlemek için nasıl ayakkabı kullanmalıyım?

Yüksek Topuklu Ayakkabılardan Kaçının

Bel ve sırt mekaniğine göre özellikle uzun bir süre yüksek topuklu ayakkabı giymenin zaman içinde ciddi sorunlara yol açtığı belirtilmektedir. Uzmanlara göre yüksek topuklu ayakkabılar belli bir süreç sonunda bel çukurunun oluşmasına yol açarlar ve bu da öncelikle bel ağrısına neden olur.

Vücut sağlığı ve omurga anatomisi bakımından da sorun yaratabilecek olan bu tip bir durumda özellikle çok yüksek topuklu ayakkabı giymekten mümkün olduğunca kaçınmak faydalıdır.

Ayrıca çok düz ve topuksuz ayakkabı giymek de bel ağrısına yol açmaktadır. Buna göre en sağlıklısı hafif bir topuğu ya da yükseltisi olan ayakkabılar olmaktadır.

Babetler ve Yüksek Topuklular Nereye Baskı Yapıyorlar?

Babetler de en az yüksek topuklu ayakkabılar kadar zararlı bulunuyor. Bunun nedeni ise babetlerin topuk desteği olmaması ve vücut ağırlığının tamamen arkaya doğru alınmasıdır.

Topuk üzerinde oluşan fazla baskı ise hem ayak bileğine hem de kalçaya zarar vererek sırt duruşunu da etkiliyor.

Babetlerin dış taban kısımları aşırı ince olduğu için buradaki basınç yok edilemiyor ve vücudun genel duruşuna ve bileklere zarar veriyor.

Yüksek topuklu ayakkabılarda ise babetlerin tersi bir durum söz konusudur. Bu ayakkabılarda vücut ağırlığı öne basınç yapar ve bu nedenle de bel çukuru oluşur, pelvis yapısında bozulmalar meydana gelir. Ayrıca ayak parmakları da zarar görür. Yüksek topuklu ayakkabılar ayak sağlığı için de sırt ve omurga için de ciddi zarar verebilirler. Kadın ayakkabı modellerinde çok yüksek topuklulara yönelim fazladır.

Spor Ayakkabı ya da Hafif Topuklu Ayakkabılar Seçin

Sırt ağrısını önlemek için nasıl bir ayakkabı kullanmalıyım? Sırt ve omurga için en doğru ayakkabı türü hafif topuk yüksekliği olan, ne düz ne yüksek topuklu olmayan ayakkabılardır.

Spor ayakkabılar ve hafif yükseklikte rahat topuklu ayakkabılar sırt sağlığınızı korumak ve ağrıları azaltmak için uygundur.

Topuğunda darbe emici özellik bulunması ise avantajdır. Erkek ayakkabı ve kadın ayakkabı kategorileri için www.sportive.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir