Kategoriler
Doğru giyin!

Spor Bikiniler Mayolar Hakkında Merak Edilen Her Şey

Spor her insanın tercih ettiği en sağlıklı vücut aktivitesidir. Pek çok konuda spor türü vardır. Bu sporlardan biri de yüzmedir. Yüzmeyi spor olarak yapmaya yeni başlayan ya da yapan pek çok kadının spor giyimi hakkında soru işareti olabiliyor. Bu noktada biz de bahsi geçen bu soru işaretlerine cevap vermesi açısından ‘’Spor Bikiniler Mayolar Hakkında Merak Edilen Her Şey’’ başlıklı yazımızı kaleme aldık. Siz de soru işaretlerinize en doğru ve uygun cevapları bu yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Spor Bikini Nedir?

Bikini, denizde ya da havuzda yüzerken giymeyi tercih ettiğimiz bir kıyafettir. Spor bikini ise daha ziyade sporcu kadınların spor olarak yaptığı yüzme eylemini gerçekleştirirken giydiği sporcu kıyafetidir. Sporcu kıyafeti olarak spor bikini esasında normal bikinilerden farklı olarak, sporcunun yüzme hızını arttırır. Çünkü yapısı daha hafiftir ve ağırlık yapma katsayısı çok daha azdır. Bu noktada pek çok sporcu kadın yüzerken spor bikini tercih eder.

Spor Bikini Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Spor bikini alırken dikkat edilmesi lazım gelen birkaç nokta vardır. Bunlardan ilki, bikininin kumaşıdır. Kumaşın özel olarak sporcu bikini kumaş olması gerekir. İkinci nokta iki bikininin tasarımının dikişsiz ve detaysız olmasıdır. Fazla detay fazla kumaş demektir, fazla kumaş fazla ağırlık demektir, fazla ağırlık da yüzücünün hızının kesilmesi anlamına gelir. Bu da sporcunun istemediği bir şeydir. Bu noktada daha detaysız ve sade tasarımlı spor bikini tercih edilmesi, sporcunun yararınadır.

Spor Mayo Nedir?

Mayo; tıpkı bikini gibi, denizde ya da havuzda yüzerken giymeyi tercih ettiğimiz yüzücü kıyafeti anlamına gelir. Spor mayo da sporcuların tercih ettiği bir sporcu su kıyafetidir. Genellikle hafiftir ve esnek yapısı ile vücudu sarar. Normal mayolardan farklı olarak çok daha hafif ve detaysızdır. Bu noktada yüzme hızını olumlu etkileyerek arttırır. Bu yönüyle sıklıkla tercih edilir.

Spor Mayo Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Spor mayo seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan ilki, mayonun kumaşıdır. Özel yüzücü kumaşından yapılan mayolar tercih edilmelidir. Diğer bir konu ise mayonun dikişsiz ve detaysız tasarıma sahip olmasıdır. Fazladan tasarım olarak donatılmış olan mayo gereksiz ağırlık yapar. Bu durum genelde yüzücüler tarafından istenmez. En doğru mayo tercihi doğru kumaştan yapılmış ve detaysız olarak tasarlanmış mayolar olacaktır.

Spor Bikini Ve Spor Mayo Arasındaki Farklar Nelerdir?

Spor bikini ve spor mayo arasında belli birtakım farklar vardır. Aslında işlev olarak ikisi de eşittir diyebiliriz. Ancak ikisinin de farklılıkları olduğu şüphesiz.

Yüzücü bikinisi yüzücü mayosuna göre daha az kumaştan yapılır. Bu sayede havuz içerisinde yüzme hızı artar. Çünkü daha fazla kumaş demek su içinde daha fazla ağırlık demekle aynı şeydir.

Yüzücü mayolarının başka bir özelliği de su altı dalışlarında kullanılmasıdır. Spor mayoları vücudun basıncını, su altındaki basınçta bile dengeler. Kaç metre su basıncına maruz kalınırsa kalınsın spor mayoları vücudun basıncını koruyarak hayati fonksiyona sahip olur. Bu noktada su altı dalışlarda yüzücü mayoları kullanımı önem arz eder. Çünkü yüzücü bikinileri ile su altı dalışlar mümkün değildir.

Spor Bikini Mi Spor Mayo Mu Daha Kullanışlıdır?

Su altı dalışlar düşünüldüğünde spor mayosu kullanmak bahsi geçen bu spora daha elverişlidir. Ancak havuz sporcuları için spor bikinisi tercih etmek daha mantıklı bir yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir