Kategoriler
Doğru giyin!

Spor Branşına Göre Giyim Önerileri

Spor Branşına Göre Giyim Önerileri; Farklı spor branşları için farklı giyinmek gerekmektedir. Çünkü her sporun dinamiği, ruhu ve hareketleri farklıdır. Her spor branşının kendine özel hareketlerinin bulunması spor kıyafetlerinde de farklılığa neden olmaktadır. Elbette ki klasik spor kıyafetleri birçok spora uyum gösterirken bazı spor branşlarının kendine özel kıyafetlerinin tercih edilmesi antrenmanın kalitesinden sporcunun motivasyonuna kadar pek çok noktayı kapsamaktadır. Spor branşına göre sportive giyim önerileri yazımızda.

Basketbol Giyim Tarzı

Basketbol oynayan sporcuların rahat hareket edebilmesi ve performansını en üst seviyelere taşıyabilmesi için bol kıyafetler tercih edilir. Üst giyim olarak rahat tshirtler ve atletler tercih edilmelidir. Kolların rahat hareket edebilmesi için genellikle atletlerde geniş bir oyuntu bulunmaktadır. Kış aylarında ise rahatlığını bozmadan sıcak kalabilmek için oversize sweatshirtler tercih edilirken ayakkabı seçiminde ise darbe emici ve bilekleri koruyan modeller kullanılmalıdır. Basketbolcuların ayak sağlığı ve bilekleri oldukça önemli olduğundan uzun diz boyu çoraplarda basketbol giyim tarzı için gereklidir.

Pilates Spor Branşı Giyimi

Pilates yaparken kıyafet seçiminde de özenli davranmak gerekmektedir. Yukarıda söz ettiğimiz basketbol kıyafetleri ile pilates yapılmak istenirse kuvvetle ihtimal sporcu hareketlerde takılacak ve sakatlanma ihtimali yüksek olacaktır. Bu sebepten kıyafetler dar olmalıdır. Hareket kolaylığı sağlamak adına üzerine oturan ancak sporcuyu sıkmayan ürünler tercih edilmelidir. Alt giyim için en uygun pilates kıyafeti tayt iken üst giyimde tshirt veya braletler kullanılabilir.

Spor Branşına Göre Giyim Önerileri
Spor Branşına Göre Giyim Önerileri

Açık Hava Koşusu

Açık havada spor yapmak her türlü hava muhalefetine karşı hazırlıklı olmayı doğurmaktadır. Yaz aylarında spor yapılacak ise sentetik kıyafetler tercih edilerek terin emilmesine ve sporcunun üzerinde soğumaması sağlanmalıyken kış aylarında ise vücut sıcaklığını koruyacak sweatshirtler veya yağmurluklar tercih edilmelidir. Alt giyim ise sporcunun bedenine tam oturan ancak sıkmayan rahat eşofmanlar uygun olacaktır. Ayakkabı seçiminde ise en önemli detay zemine uygunlukken ayak sağlığı ve bileklerin zedelenmemesi için darbe emici yastıklama sistemi bulunan spor ayakkabılar kullanılmalıdır.

Futbol Giyimi

Futbol sporu ile ilgilenen kişiler tıpkı basketbol oyuncuları gibi hareketlerini kısıtlamayacak ürünler tercih etmeliyken basketbol kıyafetleri gibi bir bolluğa ihtiyaç yoktur. Doğru futbol kıyafetleri sporcunun hareketlerini kısıtlamadan hareket etmesini sağlayan olmalıdır. Bu sebepten rahat tshirt ve şort ile futbol oynayabilirsiniz. Ayakkabı seçiminde ise krampon zemine uygun olacak şekilde tercih edilmelidir. Dileyen oyuncu bilekli veya bileksiz kramponlar arasında seçme özgürlüğüne sahiptir.

Fitness Yapanlar İçin Kıyafet Önerileri

Fitness yapan kişiler için en uygun kıyafet alt giyim için kadınlar tayt erkeklerde tayt ve vücudu sıkmayan eşofman veya şortlar olmalıdır. Kadın sporcular üst giyim için büstiyerler tercih ederken erkekler ise atlet veya teri emen tshirtler kullanarak antrenman verimliğini arttırabilir. Görüldüğü üzere her spor branşının dinamiğinin farklı olması kıyafet tercihlerini de ciddi oranda etkilemektedir. Tüm spor branşlarına uygun kıyafet modellerini incelemek ve satın almak için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.