Kategoriler
Doğru giyin!

Kadınlar İçin Spor Kıyafetleri

Spor yapmaya başlamadan önce herkes ne giyeceği konusunda düşünür. Çünkü kıyafet spor için oldukça önemlidir. Yanlış kıyafet seçilmesi rahat şekilde spor yapmanıza engel olur. Bu nedenle spor yaparken giyilecek olan kıyafet çok önemlidir.

Yanlış bir kanı olan spor yaparken bol kıyafetler giymek, size spor yapacağınız egzersize göre zorluk verir. Spor yaparken giyeceğiniz kıyafetler vücudunuzu sarmalıdır.

Spor Yaparken Ne Giyilir

Spor yaparken hareketinizi kısıtlamayacak giyisiler giyilmesi oldukça önemlidir. Dar kıyafet giyerken de içinde rahatlıkla hareket edebileceğiniz kıyafetler giyilmelidir. Esnek kıyafetler olması gerekir. Bu durum kan dolaşımı için önemlidir.

Bazı kişiler daha çok terleyebilmek için kalın giyisiler giymektedir. Spor yaparken vücut ısısı arttığı için bunu yapmaya gerek yoktur. Kıyafetin kalınlığı ve inceliği hava koşullarına göre seçilmelidir.

Kumaş Türü Nasıl Olmalı

Spor kıyafetleri seçerken kumaş türünü incelemeniz oldukça önemlidir. Alacağınız kıyafetin kumaşının nefes alabilir olmasına dikkat edilmelidir. Nefes alabilen kumaşlar seçilmesinin yanında spor yapma sırasında oluşan terlemeleri emecek kumaş türlerinin seçilmesine de dikkat edilmelidir.

Alacağınız kumaş türü sizin daha hijyenik şekilde spor yapmanızı sağlayacaktır. Sentetik malzemeler vücutta oluşan teri emmez. Bu da vücutta bakteri oluşmasına sebebiyet verir. Teri emen kumaş türleri şu şekildedir:

Pamuklu kumaş: Doğal kumaş türüdür. Bedenin nefes almasını sağlar ve teri emer. Kötü kokunun oluşmasına engel olur.

İpek kumaş: Teri çok rahat şekilde emer. Yumuşaktır ve bedenin nefes almasını sağlar.

Kıyafetlerin Özelliği Nasıl Olmalı

Spor yaparken dilediğiniz gibi giyinme durumu sporunuzu verimsizleştirebilir. Bu nedenle kıyafet alırken araştırma yapılmalı ve danışarak alınmalıdır. Kadın spor kıyafetleri satın alırken kıyafetin şu özelliklerine dikkat edilmelidir:

 • Teni nefes aldırabilecek kıyafet olmasına
 • Çabuk kuruyor olmasına
 • Yumuşak olmasına
 • Teri kolaylıkla emmesine
 • Vücut ısısını koruyan bir yapıya sahip olmasına
 • Nem dengesini koruyan bir yapıya sahip olmasına

Kıyafet alırken yukarıdaki maddelere dikkat ederek kıyafetler alınmalıdır. Bu maddelere uyumlu şekilde kıyafet almak sizin sağlıklı bir şekilde spor yapmanızı sağlar.

Spor Türüne Göre Kıyafet

Spor yaparken hangi sporu yaptığınıza göre kıyafet seçimi yapılmalıdır. Örneğin pilates yaparken bol kıyafetler giymek sizin verim almanızı engelleyecek ve hareketleri rahat bir şekilde yapamayacaksınız.

Dışarıda yapılan sporlarda hava durumuna göre kıyafet seçilmelidir. Eğer hava sıcaksa ince, nefes aldıracak kıyafetler seçilmelidir. Kış ayında dışarıda spor yapıyorsanız termal özelliğe sahip kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafetin rüzgar geçirmemesine ve yağmur suyu geçirmemesine dikkat edilmelidir.

En Uygun Spor Ayakkabı

Spor kıyafetleri seçerken spor ayakkabı seçimini atlamamak gerekir. Verimli spor için en önemli parçalardan biri spor ayakkabılardır. Her ayak farklı yapıya sahiptir. Spor yapacak kişi kendi ayak yapısına göre ayakkabı seçmeye özen göstermelidir.

Yapacağınız egzersize göre ve egzersiz süresine göre ayakkabı seçmeye özen gösterin. Koşu için alacaksanız size uygun koşu ayakkabısı alın. Tırmanış için ayakkabı alırken tırmanış ayakkabısı alın. Ayağınızın rahat olması sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Vücut Tipine Uygun Spor Kıyafetleri

Herkesin vücut tipi farklıdır. Bu farklılıktan kaynaklı olarak birçok spor kıyafeti modeli üretilmektedir. Seçeceğiniz kıyafet sizin formda görünmenize yardımcı olacaktır. Bu da sizi psikolojik açıdan olumlu etkileyerek spor yapmaya teşvik edecektir.

Kendinizi spor yaparken iyi görmek istiyorsanız spor vücudunuzun hangi bölgeleri geniş ise ona göre kıyafet seçimi yapabilirsiniz. Koşu yapacak kişiler vücut yapısına göre kıyafet seçerken eğer kalça bölgesi geniş ise paçalara doğru genişleyen kıyafet, karın kısmı var ise karın bölgesini toplayan kıyafetler alabilir.

Spor yapmak için kıyafet alacak kişiler kendi vücut yapılarına göre nasıl kıyafet alacağını bilemiyor ise bilen kişilerden yardım almalıdır. Mağazaya uğrayarak deneyimli ekipten bu konuda yardım talep edebilir.

Spor Yaparken Tercih Edilen Kıyafetin Önemi

Spor yaparken tercih edilecek olan kıyafetin önemi hem vücudunuz için hem de psikolojiniz için önemlidir. Uygun kıyafetler verimli spor yapmanızı sağlar. Doğru kıyafet tercih ederek hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Psikolojik açıdan ise kıyafetin içinde kendinizi hoş görmek sizi motive edecektir.

Spor yaparken tercih edilecek olan kıyafetin;

 • Vücudunuzun gerekli bölgelerini desteklemelidir.
 • Motivasyon artışını sağlamalıdır.
 • Kıyafetin vücudunuza uygun genişlikte olması gerekir.
 • Ter emen ve nefes alan kıyafet olması gerekir.
 • Spor yapacağınız zamanın hava şartlarına uygun olarak seçilmelidir.

Genel olarak bu maddelere dikkat edilmesi halinde rahat şekilde spor yapmanız mümkün hale gelecektir.

Tüm kadın spor giyim ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir