Kategoriler
Doğru giyin!

Spor Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru spor kıyafeti ile spor yapmak en az spora başlamak kadar önemli bir olaydır. Markalar birbiri arasında ki rekabette öne çıkmak için her geçen gün teknolojileri geliştirmekte ve yeni üst ürünler üreterek sporculara daha kaliteli sor keyfi sunmaya çalışmaktadır. İster yazlık ister kışlık veya dilerseniz dört mevsimlik spor kıyafetleri ile spor yaparken daha rahat hareket etme imkanınızı oluşturabilirsiniz. Kaliteli spor kıyafetleri kullanmak spor yaparken sizi rahat ettirebileceği gibi cildiniz içinde sağlığını korumak açısından önemlidir. Spor kıyafeti seçerken öncelikle hava koşullarını önemsemelisiniz. Bunun yanında sporu nerede yapacağınız da çok önemlidir. Eğer doğada, parkta veya herhangi bir açık havada spor yaparken giyeceğiniz kıyafet ile kapalı alanda veya spor salonunda yapacağınız egzersizler de kıyafet seçimi konusunda farklılık içermektedir. Koşu, bisiklet, pilates, yürüyüş veya koşu gibi sporları yaparken de kıyafetleriniz farklılık göstermektedir ve bunun en büyük sebebi ise yüksek performans ile egzersizinizi gerçekleştirmektir.

Sıcak Havada Nasıl Kıyafet Seçilmeli?

Sıcak havalarda spor yaparken terleme oranınız daha da artacağı için yanlış tişört veya atlet kullanımı teri emmeyeceğinden hastalanma olasılığınız yüksek olacaktır. Yüksek polyesterden imal edilen kıyafetler kıyafetin bedeninize yapışmasını engelleyeceğinden sağlıklı ve konforlu bir şekilde egzersizinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında seçeceğiniz kıyafetin ağır olmaması ve vücudunuza binen yükü en aza indirgemenizde önemlidir. Spor salonunda ağırlık kaldırırken, kardiyo çalışırken veya sokakta tempolu koşu yaparken bu tarz kıyafetler ile sadece sporunuza odaklanabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında seçeceğiniz tişört kadar şort ve tayt modelleri de önem kazanmaktadır. Son yıllarda büyük markalar hem kadın hem de erkekler için çok şık ve konforlu modeller üretilmektedir. Spor sırasında hareketlerinizi kısıtlamayacak ve sizi yormayacak tayt veya şort seçimleri ile daha rahat edebilirsiniz. Giyeceğiniz kıyafetlerde sürtünme yaşanmaması ise en önemli konudur. Sürtünme tahrişe yol açar ve hareketlerinizi kısıtlar. Hareketlerinizin kısıtlanmasını kıyafetleriniz ile engelleyerek performansınızı da arttırabilirsiniz.

Soğuk Havada Nasıl Kıyafet Seçilmeli?

Havalar soğudu diye sporu bırakmak olmaz. Önemli olan soğuk havada terleyen bedeninizi havadan korumaktır. Bu yüzden soğuk ve rüzgârdan kendinizi rüzgarlık ile koruyabilirsiniz. Rüzgarlıklar ile kendinizi soğuk havadan engellerken aynı zamanda performansınızı da arttırabilirsiniz. Yağmurlu bir havada açık havada spor yapabilmek için ise kapüşonlu rüzgarlık tercih edebilirsiniz. Yağmurlu havalarda bu rüzgarlıkları giydiğinizde suyu içeri aktarmadan direk yayar ve hızlı şekilde kumaşları kurur. Kış aylarında spor yaparken sizi koruyacak bu rüzgarlıklar özellikle doğa yürüyüşçüleri ve bisikletçiler tarafından tercih ediliyor. Eğer sweatshirt ile spor yapmak istiyorsanız soğuk havayı geçirmeyen modeller kullanabilirsiniz. Bu sweatshirt ile aktivitelerinizde aynı zamanda hareket kabiliyetinizi de arttırmaktadır.

Kışın eşofman altı seçimi yaparken de dikkat etmek gerekiyor. Vücudu saran ve sürtünmeyi azaltan eşofman altı ile çok daha verimli spor yapabilirsiniz. 2019 yılında bileğe doğru daralan eşofmanlar özellikle kış aylarında tercih ediliyor. Bunun yanında kışın soğuk spor yapacaksanız termal eşofman altlarını da tercih edebilirsiniz. Termal spor kıyafetleri soğuk havanın içerisi girmesini önleyerek sağlığınızı da korumanıza yardım eder.

Spor markaları rekabetin ve popüler olma isteğinin verdiği kuvvetle sporculara katkı sağlamaya çalışır. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile spor kıyafetleri de sadece sağlık ve ihtiyaç için değil görsel olarak da sporculara sunulmaktadır. Sağlıklı, konforlu ve şık kıyafetler ile spor yapmayı istiyorsanız www.sportive.com.tr üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Spor salonuna yeni başlayan kişiler ise öncelikle kendilerine yeterli olacağını düşündüğü esnekliği fazla, terletmeyen ve rahat olan bir iki ürün seçerek başlarlar. Ancak sporu hayatlarına almaya devam ettikçe ve spor kıyafetlerinde çok fazla modelin ve çeşitliliğinin bulunmasından ötürü kendilerini spor kıyafeti koleksiyonu yaparken bulabilirler. Salonda geçirdiğiniz saatler sadece fiziksel aktivite değil aynı zamanda yeni edineceğiniz arkadaşlar anlamına da gelmektedir ve bu sebepten spor kıyafetlerinde ki çeşitlilik artmaktadır. Ayrıca kadın sporcular, egzersiz yaparken de günlük şıklıklarını devam ettirmek istediklerinden her tarz için kıyafette tasarlanmaktadır. Konforu ve şıklığı bir arada yaşatan spor kıyafetlerini kullandıktan sonra temizlemeyi unutmayın ve üzerinde bulunan yıkama talimatlarına uyarak temizleme işlemini yaparsanız uzun süre kullanım ömrü sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir