Kategoriler
Doğru giyin!

Spor Kıyafetleri Seçimi 

Sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemli bir işlevi olan spor günümüzde birçok insan tarafından vazgeçilmez olarak görülmektedir. İlk etapta belki yapmakta zorlanılsa ya da ertelenmeye çalışılsa da spor zamanla kişinin hayat tarzı olmaya başlıyor. Ve artık gün ne kadar yorucu geçerse geçsin ve her ne olursa olsun o gün spor yapılmadığı takdirde mutlu bir gün yaşanamaz hale gelebiliyor.

Bu şekilde spor yapmayı alışkanlık haline getiren çoğu insan ya spor salonlarına kayıt yaptırarak ya da kendi koşulları içerisinde kendi egzersizlerini yaparak bir şekilde spor yapmaya çalışıyor. Böylelikle daha sağlıklı bir yaşam kurmakla beraber sıkı bir antrenman programı ile birlikte düzenli ve sağlıklı beslenme gibi olumlu başka dönüşümler de yaşanıyor. Sporla beraber daha kolay bir şekilde formda bir bedene kavuşmanın yanı sıra hayatımızda da birçok açıdan psikolojik olarak olumlu dönüşümler görülüyor.

Bu esnada karşımıza çıkan sorulardan birisi ise spor yaparken giyilebilecek kıyafetlerin nasıl olması gerektiği üzerine. Çünkü egzersiz ve aktivite esnasında doğru bir spor kıyafeti ve aksesuarları ile spor yapmak oldukça önemlidir.

Temel Olarak Spor Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Elbette yapılan sporun türüne ve zorluğuna göre farklı spor kıyafetleri bulunsa da temel olarak spor kıyafetleriniz nem dengesini koruyan ve hareket yeteneğini kısıtlamayan kıyafetlerden oluşmalıdır. Çünkü bu kıyafetler sayesinde hem egzersizlerinizden daha çok keyif alabilir hem de spor yaparken motive olabilirsiniz. Genel olarak yapmış olduğunuz aktiviteye özel, esnek, hafif ve kullanışlı kıyafetler spor için en ideal kıyafetlerdir.

Nefes Alabilen Kumaşlarla Siz de Nefes Alın

Spor yaparken en önemli kriterlerinizden birisi nefes alan kıyafetleri tercih etmeniz olmalıdır. Antrenman ve egzersiz esnasında teri emen, nefes alabilen malzemeden yapılmış modellerin seçimi spor faaliyetlerinizin daha hijyen ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle sentetik malzemelerden üretilen kıyafetler ter emici özellikleri olmadığından dolayı bakteri oluşumunu artırmaktadır. Dolayısıyla teninizin nefes almasını sağlayan, vücut ısısını koruyan, akıllı teknolojilerle üretilen ürünlerin tercihi daha huzurlu ve mutlu bir spor yapmanıza neden olacak en önemli faktörlerden birisi olacaktır.

Aktivitenize Uygun Kıyafet Seçimi

Spor yaparken giymeyi düşündüğünüz kıyafetlerinizi seçerken öncelikle yapmış olduğunuz aktiviteyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Yapılan aktiviteye uygun tarzda kıyafet seçerek yapmış olduğunuz spordan tam performans elde edebilirsiniz. Örneğin soğuk havalarda ve doğada yürüyüş yapıyorsanız termal özellikli kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Hatta soğuk, rüzgar ve yağmur suyu geçirmeyen ürünler de bu aktivitede oldukça işinize yarayacak ürünlerin başında gelmektedir. Fakat daha çok spor salonlarında ya da stüdyolarda pilates, yoga gibi aktiviteler yapıyorsanız bu sefer özellikte ter emici, esnek ama vücudu saran ürünler tercih etmelisiniz. Çünkü pilates ve yogada bol ve salaş kıyafetler yapmış olduğunuz hareketin etkinliğini, doğru olup olmadığını göstermeyecektir.

Kıyafetleriniz Mutlaka Vücut Tipinize Uygun Olmalı

Eğer spor yaparken aynı zamanda şık, daha düzgün ve daha formda görünmek istiyorsanız mutlaka vücut tipinize uygun bir kıyafet seçmelisiniz. Örneğin koşu yapıyorsanız ama kalça ve basen bölgelerinde fazlalıklarınız varsa daha çok paçalara doğru genişleyen eşofman takımları oldukça idealdir. Kalçaları dar ancak karın blgesi geniş olan kişiler ise özellikle karın bölgesini toparlayan dar tayt modelleri ile kendilerini daha iyi hissedebilirler. Üst bölgeleri geniş olan kişiler ise daha çok akıllı kumaşlardan yapılan t-shirt çeşitlerini kullanarak daha formda görünebilirler.

Spor Aksesuarları İle Şıklığınızı Tamamlayın

Sporcu çantaları, spor ayakkabıları, spor çorapları, spor eldivenleri gibi pek çok spor aksesuarı spor yaparken konforunuzu artırmanın yanı sıra oldukça şık bir tasarımı da beraberinde getiriyor. Yapılan aktiviteye göre seçilmesi gereken spor ayakkabıları aynı zamanda renk ve model seçenekleriyle de kıyafetlerinizle uyum sağlayabileceğiniz alternatiflere sahip. Bunun yanı sıra spor eşyalarınızı taşımak için kullanacağınız spor çantaları ise yine kıyafetlerinizle uyumlu olarak seçilebilmektedir. Ancak işlevsel olarak da su geçirmemesi ve ceplerinin olması da önemlidir. Yine birçok rengi ve modeli olan saç bantları ve bilek bantları da spor kıyafetleri ile birlikte oldukça hoş görünen aksesuarlar. Bu aksesuarlar da hoş görünümün yanı sıra spor yaparken ter emici özellikleri ile kullanan kişiye rahatlık sağlamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir