Kategoriler
Doğru giyin!

Spor Kıyafetlerinizin Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Spor Kıyafetlerinizin Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır; Spor yapıyor ve sağlıklı yaşamak adına adımlar atıyorsunuz. Egzersiz sonrası beslenmenize dikkat ederken bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise spor kıyafetlerinizin kullanım sonrası temizliğidir. Spor kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak ve hijyeninden emin olmak çok önemlidir. Çünkü kıyafetleriniz teninize değer ve olası mikroplar bu sayede ter ve doku yoluyla vücudunuza çok kolay ulaşacaktır. Açık alanda veya salonda kullandığınız kıyafetler pek çok yer ile temas ederek kirlenir. Ayrıca spor kıyafetleriniz değerlidir. Spor kıyafet temizliği nasıl yapılır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Spor Kıyafetlerinizin Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır; Elde Temizlik

Spor kıyafetlerinizin temizliğini sağlarken dikkat etmeniz gereken ilk kural ürünün kullanma kılavuzu olmalıdır. Eğer üzerinde makineye atılabilir ibaresi yer alıyor ise yıkanması gereken sıcaklar ve devir sayısına uygun yıkanma sağlanmalıdır aksi takdirde ürün deforme olacak ve ömrü kısalacak veya bozulacaktır. Bazı giyim kıyafetleri makinede yıkanabilirken bazı ayakkabılar da makine de yıkanmaya uygundur. Özellikle sert formda olan ve özel dişleri bulunun ürünler mutlaka elde temizlenmelidir. Örneğin kaleci eldiveninizi veya kramponunuzu makinede yıkarsanız dokusu zarar görecek ve kalıbı bozulacaktır. Bu tarz ürünlere hassasiyet göstererek temizliğini elinizde narince yapmanız uygundur.

Spor Ayakkabı Temizliği

Spor ayakkabı hijyeni oldukça önemlidir. Çok fazla yere temas eder. Tozlanır kirlenir ve bu kirleri üzerinde biriktirir. Kullanım talimatında makine de yıkanabilir ibaresi görüyorsanız çamaşır makinesi kullanabilirsiniz ancak dünyaca ünlü markalar ayakkabıların elde temizlenmesinin önemini vurgular. Spor ayakkabınızı temizlemek için öncelikle ılık bir su hazırlayarak içerisinde deterjan veya bulaşık yıkama deterjanı ekleyerek karıştırıp yumuşak bir bez veya sünger ile kirli bölgelerini silebilirsiniz. Eğer kurumuş kirler bulunuyor ve çok tozlu ise bu bölgeleri daha sert bir aparat ile silebilirsiniz. Ayakkabının en kirlerinin noktaları tabanı olurken bağcıkları da çok toz toplar. Bağcıklarını makinede veya eliniz yıkayabilirsiniz. Nemlenen ayakkabınızın kurutma işlemi içinde güneşten uzak tutulmalı ve petek yanlarına konulmamalıdır. Oda sıcaklığında bir bez veya gazete üzerinde doğal kurutma yöntemi uygulanarak ayakkabının formu korunabilir.

Dirsek ve Bileklerin Temizlenmesi

Spor için kullanılan aksesuarların kumaşı ve formu değerlidir. Makinede yıkamanız zarar verebileceğinden nemli bir bez ile silebilir veya özel temizleme mendilleri kullanabilirsiniz. Spor şapkası ise herhangi bir çitilemeye maruz kalmadan ılık suda bekletilip kurutulmalıdır. Spor çantanızı ise yine çitilemeden ılık suda beklettikten sonra doğal kurulama ile hijyenik ve güvenle kullanabilirsiniz.

Spor Kıyafetlerinizin Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır; Kıyafet Temizliği

Spor kıyafet temizliği için kullanma talimatına uygun ise düşük sıcaklıkta makinede yıkayabilirsiniz. Yıkama şartlarında makine uygun ise dikkat edilmesi gereken en önemli husus yumuşatıcı eklenmemesidir. Yumuşatıcı kumaşın yapısını bozarken aynı zamanda renklerinde solmasına neden olabilir. Makinede sıvı sabun ile yıkandıktan sonra kurutma makinesi de kullanılmamalıdır. Ürünler doğal kurutma yöntemi ile formuna koruyacak şekilde asılmalı ve havlu üzerinde sererek kurutulmalıdır. Bu kurutma ürünün kırışmamasını da sağlayacaktır. Spor kıyafetleri ütülenmemelidir.