Kategoriler
Doğru giyin!

Sporcu Sütyeni (Bra) ve Tayt Uyumu

Modern zamanların sportif yaşam tarzı modayı ve giyim trendlerini de derinden etkilemiştir. Daha öncesinde yalnızca spor esnasında kullanılan birçok giyim eşyası ve aksesuarı artık günlük giyim tarzını da şekillendirmeye başlamıştır. Örneğin yolda yürürken ya da iş yerinde birçok kişinin artık günlük hayatlarında spor ayakkabı tercih ettiklerini görüyoruz. Ya da spor esnasında giyilen sporcu sutyeni ve sporcu taytları gibi giyim unsurlarının da sıklıkla günlük yaşamda kullanıldığını görmekteyiz. Pekii nedir bra adı verine sporcu sutyeni ve özellikleri nelerdir? Nelerle kombine edilebilir? Spor salonu dışında günlük yaşantımızda nelerle birlikte kullanılabilir?

Sporcu Sütyeni Nedir?

Sporcu sutyeni, kadınların spor yaparken antrenman sırasında oluşabilecek göğüs ağrılarını engellemek amacı ile kullandıkları bir iç giyim ürünüdür. Antrenman esnasında hareket ettikçe artan basınç göğüs üzerine binmektedir. Bu da göğsün kendi ağırlığının dışında ayrı bir ağırlık anlamına gelmektedir. Bu basınç nedeniyle de meme yağ dokusu zarar görebilmektedir. İşte bu durumla beraber göğüs sarkmalarını, göğüs ve sırt ağrılarını engellemek için sporcu sutyeni kullanılmalıdır.

Sporcu Sutyeni Nasıl Alınır?

Sporcu sutyeni alırken öncelikle göğüslerinize uygun bir beden tercih etmelisiniz. Ne daha küçük ne de daha büyük olmamalıdır. Ayrıca sutyen kumaşı mutlaka pamuk ağırlıklı olmalıdır. Çünkü pamuklu kumaşlar hava geçirirler ve bu da terin vücudunuzdan uzaklaşmasını sağlar. Eğer pamuk ağırlıklı bir kumaş bulamazsanız polyester ağırlıklı bir kumaş da tercih edebilirsiniz. Askı olarak ise daha çok kalın askılı bir bra tercih edebilirsiniz. Çünkü antrenman esnasında ince askılı bra omuzlarınızı tahriş edebilir.

Sporcu sutyeni alırken olduğunuz yerde ip atlar gibi zıplayabilirsiniz. Eğer hareketinizde kendinizi iyi hissediyorsanız doğru beden ve modeli bulmuşsunuz demektir. Bunun dışında bilinmesi gereken bir detay da şudur. Sporcu sutyenleri tere direkt temas ettiklerinden dolayı ne kadar iyi muhafaza ederseniz edin maksimum 1 yıllık bir kullanıma sahiptir. 1 yıl sonra sağlığınız için yenilemeniz gerekecektir.

Doğru Sporcu Sutyeni Nasıl Alınır?

Özellikle spor salonlarında kullanmak için alıyorsanız kendinize en uygun ve en doğru sutyen bedenini almaya özen göstermelisiniz. Doğru bedeni ve bedeninizle uyumlu olan en rahat sutyeni almaya çalışırken aşağıdaki kriterleri gözden geçirebilirsiniz.

  • Giydiğinizde göğüsleriniz hareket etmemelidir.
  • Alt şerit gündelik olarak kullanmış olduğunuz sutyenden daha rahat olmalıdır
  • Yan ve üst kısımları tam olarak sarmalıdır
  • Göğüs bölgesinin üzerindeki dokuma sıkı olmalıdır
  • Askılar çok sıkı olmamalı ve rahatsız etmemelidir
  • Göğüsleriniz çenenize göbek deliği mesafenizden daha yakın olmalıdır.

Athleisure Trendi ve Yeni Giyim Tarzı 

Moda kavramlarının arasındaki yerini yeni yeni almaya başlayan “Athleisure” kavramı atletik ve günlük boş zaman kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Moda dünyasındaki anlamı ise günlük giyim tarzının sportif kıyafetlerden oluşmasıdır. Günümüzde artık ayakkabıdan diğer giyim eşyalarına kadar birçok kıyafet spor ve rahat kıyafetlerden oluşmaktadır. Bunun örneklerinden birisi ise sporda kullanılan taytlar ve sporcu sutyeni braların birlikte kullanılmasıdır.

Spor salonlarında giyilen kıyafetlerin günlük hayata uyarlanması olarak da açıklayabileceğimiz bu akım gerçekten yeni ama daha özgür moda kuralları belirlemekte. Feminen bir takım detaylar yerine unisex giyim kodlarının yer aldığı bu trendde konfor ve şıklık bir arada.

Tayt ve Bra Uyumu

Rahat, terletmeyen, spor salonlarında kullandığımız vücudu saran taytlar hem günlük hayatımızda hem de sosyal hayatımızda çoktan yerini almış durumda. Rengarenk, farklı desenlerde ve renklerde tasarlanan gösterişli taytları artık birçok alanda görmekteyiz.

Sporcu sutyeni olarak bilinen bralarda ise hız kesmeden devam eden bir trend söz konusu. Oldukça rahat ve cool bir görünümü olan bralar taytlarla birlikte müthiş bir kombin oluşturmakta. Üzerine spor bir gömlek ya da bomber ceketle birlikte tayt ve bra uyumu en çok tercih edilen stillerden birisi haline dönüşmüş durumda. Ayrıca bralar mini etek ve jean pantolonla da oldukça özgür ve hoş bir stil oluşturmakta.

Siz de modern zamanların trendi olan “Athleisure” yani sportif bir giyim tarzını seçiyorsanız aradığınız birbirine en uyumlu tayt ve bralar için Sportive Türkiye mağazası internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Giyim tarzınız, özgürlüğünüz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir