Kategoriler
Doğru giyin!

Sporcunun Görünmez Dostu: İçlikler

Hava şartlarının size engel olmasını istemiyorsanız yapılabilecek en doğru şey termal içlikleri kullanmak olacaktır. Bu ürünler özel olarak geliştirilmiştir ve kumaş yapıları gereği ile teri emerek buharlaşmasına fırsat verir ve esnek yapısı ile bunu yaparken sporcuyu rahatsız etmez aynı zamanda cilt nefes almaya devam ettiği için tahriş yapma olasılığı da çok düşüktür. Ancak en muhteşem kullanılma sebebi ise vücut ısısını muhafaza ediyor oluşudur ki bu da çok sert havalarda bile sporcunun egzersizlerini yapmasına fırsat verir. Aklınıza eski içlikler gelmesin gelişen dünyada artık bu içliklerin de estetik duruşları öne çıkmaktadır. Neden içlik kullanmalıyım? Diye merak ederseniz sizlere sağladığı avantajları paylaşacağız.

Esnek ve Nefes Alabiliyor

İçlik seçiminde sadece iki alternatif bulunmaktadır. Alt ve üst ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi dilerseniz takım olarak da kullanabilirsiniz. Snowboard ve kayak yapan sporcuların genellikle kullandığı ve zorunlu ekipmanlardan biri olması ne kadar sıcak tuttuğunu anlamanıza yardımcı olabilir. İçlik alırken dikkat edilmesi gereken ilk özelliklerden biri kumaşın yapısıdır. Bunun için öncelikle mutlaka ısı yalıtımlı modeller tercih edilmelidir. Isı yalıtımı için genelde yüksek yakalı modeller üretilmektedir. Eğer daha sıcak tutan bir ürün arıyorsanız fırçalı yakaları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sırt kısmında da bulunan kesimler ile alttan gelen soğuk havayı engelleyebilirsiniz. Tüm bu detayların yanında kumaşın esnek olması önemlidir. Hareketlerinizi kısıtlamadan özgür ve dengeli bir şekilde yapmanız için polyester veya yün kumaşlar tercih edilmelidir. Esneklikten sonra kumaşın termal özelliğini de irdeleyin ve ardından kumaşın hava geçirgenliğini sorgulayın. Bu üç özellikle olmazsa olmazdır ve sporunuzda sizin için konforu arttıracaktır.

Çabuk Kuruması Önemlidir

Bu ürünlerde çok az dikişin olmasına dikkat etmelisiniz. Modelde çok fazla dikiş bulunuyorsa bu teninizde hareket ettikçe tahriş yapma olasılığını arttıracaktır. Az dikişli modeller bu oranı azaltacaktır. Ayrıca kumaşın çabuk kuruması da gerekmektedir. Örneğin kar veya buz gibi etmenlerle spor yapacaksanız ıslanmayı minimum seviyeye indirmek gerekir. Böylece kendinizi daha sıcak hissedecek içerideki sıcak hava dışarıdan olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Boyun kısmınızın açıkta kaldığını düşünüyorsanız bu bölgeyi de mutlaka boyunluk kullanarak muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca aktif olarak hareket edecekseniz kol bölgenizden de soğuk gelecektir. Bu sebepten kol manşetlerinin de tam bileklerinizde bitiyor olmasına özen gösterebilirsiniz.

Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Her üründe olduğu gibi termal içliklerinde ilk olarak yıkama talimatlarına göz atmanız gerekmektedir. Birçok içlik 30 derecede ve sıkma veya yumuşatıcı kullanmadan temizlenmektedir. Çabuk kuruyan kumaşlara sahip olmasından ötürü düz bir şekilde bir zeminde kurutmanız daha doğru olacaktır. Eğer makineniz çok sulu çıkarıyor ise elde sıkma tavsiye edilir. Kuru temizleme önerilmez ve tamamen kuruduktan sonra dolaba kaldırma veya yeniden kullanma önerilir. Böylece uzun süre içliğinizi tam performans kullanabilirsiniz.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Elbette bu içlikleri sadece kayak yapanlar kullanmamaktadır. Kış aylarında dışarıda yapacağınız her spor için kullanabilirsiniz. Koşarken, yürürken, futbol veya basketbol gibi takım sporların da tercih ederek kötü hava koşullarında etkilenme oranını en aza indirgerken vücudun ısısının dengede olması sizi üst solunum yolu hastalıklarında da koruyacaktır. Tek ve takım halinde kullanmanızda hiçbir sakında yoktur. İçlik giyerek havanın senin için önemini azaltabilirsin. Sen yeter ki sporunu yap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir